Twitch son yılların en popüler uygulamalarından olmakla birlikte daha önemli bir özelliği vardır. O da yeni bir sektörü var etmiş olmasıdır. Twitch yayıncılık sektörünü büyük oranda popüler hale getirmiştir ve yayıncılık sektörü Twitch sonrasında da pek çok farklı uygulamada yayılır hale gelmiştir ancak Twitch yayıncılığı halen popülerliğini korumaktadır. Yaklaşık 10 senedir alanında var olan uygulama özellikle son 5 yıldır hızla popülerleşmiş ve insanların internet başında keyifle ve hiçbir karşılık almadan yaptıkları aktiviteleri para kazandıran bir aktivite haline çevirmiştir. Twitch takipçi satın al seçeneği ile takipçi sayınızı arttırarak Twitch ana sayfası üzerinde görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz ve yayın yaptığınız konsepti tercih eden pek çok insanın ana sayfasına görünebilirsiniz. Takipçi sayısı sizi daha görünür kılacaktır.  

 

Twitch Nedir?

 

  Twitch 6 Haziran 2011 senesinde kurulan ve 1 yıldır bu sektörde olmasına karşın özellikle son 5-6 yıldır popülerliğini katlayan ve kullanıcı sayısı her gün biraz daha artan bir uygulamadır. Twitch Amazon ortaklığı ile çalışmaktadır ve geneline baktığımızda video oyunları çevresinde gelişen bir sektör olduğunu görürüz. Özellikle ilk başlarda video oyunları ile başlayan Twitch günümüzde video oyunu olmadan da sohbet odası özelliğine sahip bir uygulamaya dönüşmüştür. Sadece video oyunu oynayabileceğiniz gibi yayınlar açarak sohbet eden ve farklı farklı aktivitelerde bulunan insanlar görebilmek mümkündür. Bu elbette uygulamanın başarısından kaynaklıdır. Uygulama oldukça sık kullanılmaya başlamıştır ve ilk zamanlardaki kuruluş amacı gelişerek farklı amaçlar için de kullanılabilen, çok daha fazla aktivitenin yapıldığı bir uygulama haline gelmiştir. Ayrıca para kazandırma seçeneği olması ile birlikte yayıncılık sektöründe yeni bir dünya açmıştır. Yayıncılık sektörü günümüzde para kazanılabilen bir sektör iken bunun temelini Twitch atmıştır.  

 

Twitch’in Kurucusu Kimdir?

 

  İlk kez 6 Haziran 2011’de açılışını yapan Twitch uygulaması Justin.tv kurucuları tarafından kurulmuştur. Justin Kann ve Emmett Shear kurucu isimlerdir. Günümüzde ise Twitch, Amazon gibi devasa bir firmanın çatısında altında yer almaktadır. Bu da daha kaliteli güncellemelerin ve daha fazla seçeneğin Twitch güncellemelerinde yer alabilmesi için önemli bir etki olmuştur. İlk aşamada sadece video oyunları üzerine ilerleyen bir sisteme sahip uygulama günümüzde alanını genişletmiştir. Bunda Amazon’un etkisi de büyüktür. Eylül 2014 yılında Amazon’a satılan Twitch daha fazla kullanıcı çekebilmek adına sektörünü genişletmiş ancak kuruluş özelliklerinden de vazgeçmeyerek ciddi bir şekil değiştirme süreci yaşamamıştır.  

 

Twitch Hangi Kitleye Hitap Eder?

 

  Twitch ilk aşamada elbette gençlere hitap eder. Özellikle yayıncılık ve internet sektörüne girdiği ilk tarihlerde bu tarz uygulamalar zaten hali hazırda gençler için üretilmekte idi. Ancak son birkaç yıldır yaş fark etmeksizin pek çok insan sosyal medyanın ve diğer tüm sosyal mecraların bir parçası haline gelmiştir. Halen daha çoğunluğu gençlere hitap ediyor olsa da Twitch de diğer internet medya kuruluşları gibi her yaş grubuna hitap etmektedir. Son güncellemeye göre tüm dünya çapındaki günlük izlenme oranları 15 milyon civarındadır. Kullanıcı sayısı ise 7.50 milyon kişiye ulaşmıştır. Özellikle Covid-19 virüsü nedeni ile artan pandemi önlemleri sonucunda tüm dünya internet ile daha fazla ilgilenmeye başlamıştır ve dijital uygulamalar ile daha fazla iç içe hale gelmiştir. Twitch de bu uygulamalardan biridir. Her yaş grubu burada yer almaktadır.  

 

Twitch’te Neler Yapılabilir?

 

  Twitch ilk aşamada video oyunları üzerine kurulmuştur. Burada canlı yanın sağlanmıştır ve yayıncı canlı bir biçimde video oyunu oynar iken chat olarak nitelendirdiğimiz bir sohbet odası da aynı biçimde canlı olarak gerçekleşmektedir. Burada yayıncılara destekler sağlanmaktadır ve bu destekler maddi destek olmaktadır. Yayıncıyla oyun ile ilgili konuşulabilir, sorular sorulabilir veya chatteki kişiler birbirleri ile de sohbet edebilirler. Günümüzde ise Twitch üzerinde sadece video oyunu oynayan yayıncılar değil çok daha fazla içeriğe sahip yayıncılar da yer almaktadır. Sadece sohbet eden yayıncılar, kitaplar hakkında konuşanlar, magazin hakkında konuşanlar ve daha nicesi her türlü konunu konuşulduğu veya birçok farklı incelemenin yayıncı tarafından yapıldığı bir sektör olmuştur. Youtube videoları izleniyor, filmler izleniyor ve bunlar yorumlanıyor hale gelmiştir.  

 

Twitch Ücretli Midir?

 

  Twitch hem kayıt sürecinde hem de yayın açma sürecinde ücretli bir platform değildir. Yani üye olduktan ve telefon numaranız ile üyeliğinizi doğruladıktan sonra yayın açabilirsiniz. Ancak sizlere abone olan kişiler bunun için belli bir ücret öderler ve canlı yayın esnasında da isterler ise sizlere hediyeler yollayabilirler. Bu hediyeler içerik olarak hediye görüntüsüne sahip olsa da aslında sizlere para olarak bir dönüşü vardır ve bu hediyeler de belli ücretler karşılığı alınır. Her hediye farklı bir miktar parayı temsil eder. Yayın açmadan önce ilk aşamada bunları öğrenerek ardından yayın açabilirsiniz. Twitch bir yayıncı için ücretli değildir ancak yayıncılara abone olabilmek belli ücretlere tabidir. Bu nedenle pek çok insan izlemek istediği kişiler için belli başlı ücretler öderler. Bu da uygulamanın yayıncıya kazanç sağlama yöntemidir.  

 

Twitch’te Takipçi Sayısı Önemli Midir?

 

  Twitch takipçi sayısı diğer sosyal medya platformları kadar göze batmayan bir konu olsa da aslında oldukça önemlidir çünkü takipçi sayınız algoritma olarak sizler gibi benzer yayınlar izleyen insanların önüne çıkarabilir sizi ve aynı şekilde sizler de algoritma sayesinde benzer kişilerin önüne çıkabilirsiniz. Takipçi sosyal medyada bir statü belirtisidir ve çok fazla kişi tarafından takip ediliyor olmak oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle insanlar takipçi sayılarını arttırmak için pek çok farklı tekniği uygularlar. Twitch türk takipçi satın al seçeneği de bunlardan biridir.  

 

Twitch Takipçi Sayısı Nasıl Satın Alınır?

 

Twitch takipçi botu satın al işlemini gerçekleştirebilmek için fenomenim.net sitemize girerek bu alandaki kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Her takipçi sayısı belli bir ücrete tabiidir. Ancak bu sayı arttıkça indirim oranı da artar ve bu indirim oranından faydalanabilirsiniz. Bütçenize uygun olarak seçeceğiniz kampanya ile birlikte Twitch takipçi satın al işlemini tek bir tuş ile halledebilirsiniz. Bizler Twitch takipçi satın alma işlemini olabilecek en hızlı şekilde onaylarız ve sisteminize de en hızlı şekilde yükleriz. Güvenli 3d Secure ödeme seçeneği sayesinde yapacağınız ödemeler tamamen güvenlik altında ve telefon numaranız tarafından onaylı olacak biçimde gerçekleşir. Olası problemlerde ise 7/24 açık olan canlı destek ile iletişime geçebilirsiniz.  

 

Twitch Takipçi Sayısının Fazla Olmasının Olumlu Yanları Nedir?

 

 

  • Daha fazla kişide öneri olarak görünürsünüz.
  • Yayın açtığınızda yayınlarınıza katılan ve sizlere abone olan daha fazla kişi olur.
  • Para kazanma ihtimaliniz artar.
  • Takipçi sayınızın fazlalığına göre sizden reklam yapmanızı isteyen kişiler olacaktır.
  • Takipçi sayısının fazlalığı bir güven teşkil eder.
  • Markalar sizinle anlaşmak isteyebilir ve buradan ek bir reklam geliri elde edebilirsiniz.

Twitch takipçi hizmeti seçeneği ile fenomenim.net üzerinden kolaylıkla takipçi satın alabilir ve artık Twitch’te daha görünür bir profil oluşturabilirsiniz. Bu sayede yayın hayatına daha kolay katılabilir ve daha kolay bir biçimde Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz.