Twitch son yılların en popüler yayıncılık uygulamalarından olmakla birlikte aynı zamanda yayıncılık sektörü için de temel uygulamalardan biridir. Twitch kullanıcılarının sayısı gün be gün artmakla birlikte bu sayede uygulama da çerçevesini geliştirir hale gelmiştir. Twitch kullanıcıları için önemli pek çok ayrıntı vardır. Özellikle yayıncılar canlı yayınlar açarken izlenme sayıları ile başka pek çok kullanıcının ana sayfasına çıkabilme imkanı bulursunuz. Bu nedenle bazen yayıncılar birbirleri arasında anlaşırlar ve birbirlerine izleyici yönlendirirler ya da beraber yayın açma gibi seçeneklerden faydalanarak takipçi sayılarını ve beraberinde canlı yayın izlenme oranlarını yükseltirler. Bir diğer yöntem ise Twitch canlı yayın izlenme satın al seçeneği ile birlikte canlı yayın için izlenme satın alarak izleyici sayılarını yükseltebilirler. Ancak burada canlı yayın izlenme satın almaları süreye ve izleyici sayısına göre değişebilmektedir. Yani örneğin 30 dakikalık izlenme ve 100 izleyici gibi bir ücretlendirme ve satın alma sistemi bulunmaktadır. Burada yayın sürenize ve ihtiyacınız olan izleyici sayısına göre bir satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  

 

Twitch Nedir?

 

  Twitch yaklaşık 20 yıldır hizmet veren ve Amerika Birleşik Devletleri baz alındığında en çok kullanılan 4. İnternet uygulaması olarak dikkat çekmektedir. Bazı ülkelerde pek popüler olmamak ile birlikte ABD, Türkiye gibi ülkelerde popülerliği gün geçtikçe yükselen bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Avrupa ülkelerinde de aynı sıklıkla kullanım oranı artmaktadır Justin.tv yaratıcıları tarafından kurulmuş bir uygulamadır. Yani hali hazırda yayıncılık alanında bilgili insanlar tarafından kurulmuştur. Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştur. Ardından 2014 yılında Amazon’a satılmıştır ve Amazon ortaklığında günümüzde yayın hayatına devam etmektedir. Yayıncı sayısı neredeyse 7.50 milyondur bu nedenle pek çok ülkeden pek çok insan para kazanmak için bu yöntemi uygulamaktadır.  

 

Twitch Ne Zaman Kurulmuştur?

 

  Twitch 6 Haziran 2011 tarihinde kurulmuştur. Twitch ilk başlarda ağır ağır ilerlese de kısa zaman içerisinde özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça hızlı bir biçimde popüler olmuştur. Ardından tüm dünyada da yayılmaya başlamıştır. Twitch özellikle çerçevesini genişlettikten sonra popülerliğini katlar hale gelmiştir. Bu da oldukça normaldir. Eskiden video oyunları yayıncılığı üzerine ilerleyen bir sektöre sahipken ilerleyen zamanlarda çerçevesini genişletmiştir ve bu sayede kullanıcı sayısında büyük bir artış yaşamıştır. Aynı zamanda yayıncıların buradan para kazanabilir olması birçok insanın da günlük hayatta yaptığı şeyleri kazanca çevirmesini sağlamıştır.  

 

Twitch Üzerinden Nasıl Yayınlar Yapılabilir?

 

  Twitch üzerinden eskiden sadece video oyunları yayını yapılmaktaydı. Elbette böyle bir kısıtlama olmamakla birlikte uygulamanın var olma amacı ile olarak canlı video oyunları oynanması üzerine kurulu idi. Ardından günümüzde gelişerek her konuda yayın açılabilen bir uygulama haline gelmiştir. Yayıncılar da burada çeşitlenmiştir ve bu sayede kullanıcı sayısında artışlar görülmüştür. Twitch üzerinden halen en çok görülen yayın türü oyunlar üzerindedir. Pek çok oyuncu bu işi paraya çevirerek Twitch üzerinden canlı yayında oyunlar oynamaktadır. Bu sayede insanlar keyif alarak yaptıkları şeyi para kazanabilir hale getirmişlerdir. Ancka Twitch artık sadece bununla sınırlı değildir. Günümüzde pek çok insan Twitch üzerinden sadece konuştukları yayınlar yapmaktadırlar. Bununla birlikte okuduğu kitapları konuşan insanlar, izlediği dizi ve filmleri konuşan insanlar ya da gündem hakkında yayın yapan insanlar olmakla birlikte videolar izleyen ve bunlar hakkında yorum yapan insanlar da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Her ne yapıyorsanız yapın Twitch üzerinden yayın yapmak son yıllarda popüler hale gelmiştir. Kazanç sağlayabileceğiniz bu yayınlarda pek çok insanla tanışabilir ve iletişim kabiliyetinizi de güçlendirebilirsiniz.  

 

Twitch Para Kazandırır Mı?

 

  Twitch’in tercih edilme sebeplerinden biri de para kazandırabiliyor olmasıdır. Elbette bunun bir oranı vardır ancak Twitch üzerinden yayıncı olmak artık para kazanabilirsiniz demektir. Elbette bu o kadar kolay olmaz ancak bir yerden başlamak da bir süre sonra birçok aboneniz olabileceği anlamına gelebilir. Bunun için birtakım şeyler gerekmektedir. Elbette canlı yayın açabilirsiniz ancak birinin yayınlarınıza katılması ve size abone olması için daha fazla şey gerekmektedir. Bunlardan ilki birilerinin sizin yayınlarınızı görmesi gerekir. Yani yayınlarınız Twitch kullanıcılarının ana sayfasına ve aramalarına çıkmalıdır. Bunun için yapılabilecek pek çok şey vardır. Birkaç Twitch kullanıcısı ile anlaşabilir ve onlara reklamınızı yaptırabilirsiniz ya da twitch izlenme satın al işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede izleyici sayınız yükselir ve Twitch algoritması sizi ön plana çıkararak başka kullanıcılarının önüne koyar. Yani organik izleyici kazanabilmenin önünü izleyici satın alarak yapabilirsiniz. İlk aşamada satın alma işlemi ile harcayacağınız para organik izleyiciler ve organik aboneler ile sizlere kısa sürede dönebilir. Bunun için yayınlarınızın keyifli ve akıcı olması, sohbetinizin de aynı şekilde olması olumlu dönütleri hızlandıracaktır.  

 

Twitch Canlı Yayınları İçin Ne Gerekir?

 

  Twitch canlı yayınların için gereken şeylerin başında yukarıda da bahsettiğimiz gibi yayınınızın konusu ne olursa olsun yayınınızın çekici unsurlara sahip olması önemlidir. Örneğin oyun oynuyorsanız canlı yayın esnasında, burada etkileşimi yüksek oyunları oynamanız ve oyun esnasında yorumlar yapmanız yani mikrofon kullanmanız kullanıcı sayınızı yükseltecektir. Yayınınızın konusu, içeriği, işleniş biçimi gibi pek çok unsur Twitch yayınlarınızı olumlu etkileyecektir. Twitch canlı yayın botu seçeneği ile birçok insanın ana sayfasına çıkabilirsiniz ve organik izleyiciler edinmeniz daha hızlı bir hale gelir.  

 

Twitch Canlı Yayın İzlenme Sayıları Önemli Midir?

 

  Twitch canlı yayınlarında en önemli şey izlenme sayısıdır çünkü izlenme sayısına ve izleyenlerin tercih kategorisine göre sizler başka insanların da ana sayfasına çıkabilirsiniz ve bu gerçekleşmese bile insanlar sizleri başka insanlara yönlendirebilir. Bu sayede Twitch ‘te popüler bir yayıncı haline gelebilirsiniz. Para kazanmanızın ilk yolu yayınlarınızın izlenme oranlarından geçer. Bu nedenle öncelikle twitch canlı yayın seyirci botu seçeneğinden faydalanarak ilk aşamada izlenme sayılarınızı bu şekilde yükseltebilir ve ardından organik izleyiciler edinebilirsiniz.  

 

Twitch Canlı Yayın İzlenme Satın Almanın Faydaları Nelerdir?

 

  • Daha fazla insanın ana sayfasına çıkarsınız.
  • Daha çok izleyici elde edersiniz.
  • Elde edeceğiniz izleyiciler organik izleyiciler olacaktır.
  • Artan izleyici sayısı abone sayınızı arttıracaktır.
  • Artan izleyici sayısı sayesinde daha fazla insan sizi keşfeder ve bu sayede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

Twitch Canlı Yayın İzlenme Nasıl Satın Alınır?

 

  Twitch canlı yayın izlenme satın al işlemi oldukça kolay ve güvenli bir işlemdir. Bu sayede kısa sürede izleyici satın alabilirsiniz. Twitch izleyici botu ücretsiz seçeneğinden faydalanmak için süre ve izleyici sayısı belirlemeniz gerekmektedir. Yani 30 dakika ya da 1 saat gibi süreler boyunca yayın yapacak iseniz buna göre twitch bot atma işlemini yapabilirsiniz. Aynı şekilde izleyici sayısı da önemlidir. Yani izleyici sayınız isteğinize ve ihtiyacınıza göre belirlenmelidir. Aynı şekilde bütçeniz de burada önem arz etmektedir. Yani 200 izleyiciye de ihtiyacınız olabilir 500 izleyiciye de ihtiyacınız olabilir. Bu gibi bir durumda istediğiniz seçeneği seçerek 3d Secure yöntemi ile ödemenizi yapabilirsiniz.