Tiktok Uygulaması Tehlikeli Mi?

Tiktok uygulaması tehlikeli mi? Sorusu son zamanda özellikle gençlerin ve çocuk yaşta sayılabilecek olan ergenlerin yüksek düzeyde uygulamaya rağbet gösterilmesiyle birlikte çok sık sorulur hale geldi. Özellikle ebeveynler tarafından çocuklarının bu uygulama kapsamında fiziksel ve psikolojik olarak zarar görüp görmeyeceği merak konusu haline dönüşmüştür. Bu kapsamda uygulamanın bazı olumsuz yanları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tiktok zararları kapsamında değerlendirilebilecek olan bu olumsuz etkiler çocukların gelişimine önemli sayılabilecek düzeyde olumsuz etki sağlayabilmektedir.

Bu sorunun muhatabı her ne kadar uygulamaya yoğun bir şekilde ilgi gösteren gençler gibi görünüyor olsa da aslında gençler adına endişe duyan ebeveynler açısından daha kritik bir öneme sahiptir. Her geçen gün daha fazla ilgi gören ve farklı akımları ile dikkat çeken Tiktok Uygulaması, olumsuz etkileri ile de günümüzde çok konuşulur hale gelerek bazı ülkelerin uygulamayı yasaklamaya başvurmasına kadar gitti. Tik Tok zararları her geçen gün daha gündem üzerinde önemli etkiler göstererek kullanıcılara yaptığı etki herkes tarafından konuşulur duruma geldi.

Tiktok Uygulaması Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Tiktok Uygulaması çocuklar için zararlı mı? Sorusu çok sık sorulur hale gelmiş olmakla birlikte özellikle ergenlik dönemine giren ve daha küçük olan çocuklar için uygulamanın ciddi düzeyde olumsuz etkiler gösterebilmesi son derece mümkündür. Bu kapsamda özellikle bağımlık etkisi yarattığı bilinen uygulamanın Tiktok tehlikesi kapsamında pek çok olumsuz etkisi olduğu da bilinmektedir.

Tik Tok zararları arasında bulunan pek çok olumsuz etki arasında çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilecek unsurlar bulunmaktadır. Bu kapsamda kullanıcılar tarafından yüklenen videolar içerisinde oldukça yüksek seviyede küfürlü içeriklerin olması ya da çıplaklık ve açıklık gibi yaş düzeyinin üzerinde algılanması güç temel kaidelere yönelik belirgin bir eğilimin olması Tiktokçocuklara etkisi kapsamında bazı olumsuzlukların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Tiktok Uygulamasının Olası Zararlı Etkileri

Titok Uygulamasının olası zararlı etkileri kapsamında değerlendirilebilecek pek çok unsur bulunmaktadır. Özellikle bu noktada çocukları uygulamaya bağımlı olan ebeveynlere çok iş düşüyor olmakla birlikte çocukların bu uygulamadan uzak durması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tik Tok tehlikesi olarak adlandırılan olumsuzluklar pek çok farklı yöntem aracılığıyla ortaya çıkarılabilmektedir. Genel hatlarıyla bu olumsuzluklar ise çocukların gelişimine önemli ölçüde etki etmektedir.

Tiktok uygulamasının olası zararlı etkileri genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Yüksek düzeyde bağımlılığın oluşması
  • Video içeriklerde zorbalık ve orantısız güç kullanımı oluşmaktadır.
  • Özellikle gençler arasında yapılan video içeriklerde sağlık durumları, etnik aidiyet, ekonomik durum ve benzeri gibi olmaması gereken karşılaştırmalar yaygın bir şekilde ilgi görmektedir.
  • Video akımların bazıları hayati risk taşıyor olduğundan özellikle gençlerin güvenlik sorunu yaşamaları uygulama aracılığıyla ortaya çıkmaktadır.

Tik Tok tehlikeleri kapsamında değerlendirilebilecek bu faktörler çocukların gelişimine olumsuz düzeyde etki etmektedir. Bu sebepten dolayı özellikle ebeveynler son derece dikkatli davranmalıdır.

Tiktok Uygulamasında Tehlikeli Akımlar

Tiktok uygulamasında tehlikeli akımlar kapsamında, pek çok tehlikeli içeriğin üretilmesi adına hayati tehlikenin ortaya çıktığı bilinmektedir. Özellikle yapılan şakalar kapsamında gençlerin birbirlerine yaptığı şakalar konusunda son derece cüretkâr davranması ve bunula birlikte yaşanabilecek olumsuzluklar konusunda fikir sahibi olmaması gibi durumlar uygulama da ortaya çıkan akımları daha da tehlikeli hale gelmesine sebep olmaktadır.

Tik Tok tehlikeleri kapsamında geçmiş yıllarda başlatılan bir akım ile telefon şarj cihazı ile priz arasına bir madeni para bırakma akımı başlatılmıştı. Bu akım ile pek çok kullanıcı yaralandığı gibi aynı zamanda birçok alanda da yangın başlatmıştır. Dolayısıyla bu tarz akımların ilgi görmesiyle birlikte uygulama kapsamında pek çok tehlikeli akım da aynı düzeyde ilgi görerek insan sağlığını tehlikeye atılmasına sebep olmaktadır.

Tiktok Uygulaması Nedir?

Tiktok Uygulaması nedir? 2016 yılında Çinli ByteDance tarafından dünyaya sunulan uygulamanın 15 saniyelik kısa videolar ve ses efektleri ile video paylaşım alanı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda uygulama kapsamında peş peşe eklenen videolar ile videoların süresini uzatmak da mümkündür. Bu özelliği ile her ne kadar basit bir uygulama gibi görünüyor olsa da özellikle Tik Tok tehlikesi olarak adlandırılan bazı olumsuzlukların yaşanmasıyla birlikte amacının kısmen dışına çıkmış gibi görünmektedir.

Tiktok Nasıl Kullanılır?

Tiktok nasıl kullanılır? Sorusu da aynı zamanda özellikle Tiktok tehlikesi altında olan çocukları korumak adına ebeveynler tarafından en sık sorulan soruları haline dönüşmüştür. Bu kapsamda uygulamanın amacının dışına çıkarak tiktok +18 içeriklerinde oluşturulduğu ve bu içeriklerin yüksek düzeyde ilgi gördüğü bir uygulama haline dönüşmekle birlikte aynı zamanda kullanıcıların bazı olumsuz durumla ile hayati tehlikeye girmeyi bile göze aldığı bir video yayın uygulaması haline dönüşmüştür.

Tiktok kullanımı adına yapılması gerekenler ise uygulamanın App Store ya da Play Store aracılığıyla indirilerek hesap oluşturulmasıdır. Bundan sonraki aşamada 15 saniyelik ilgi çekici ve farklı içeriklere sahip olan videolar çekilerek diğer kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Burada bulunan temel tehlike Tik Tok tehlikesi kapsamında bazı kullanıcıların video içerik üretmek adına hayati tehlike içeren durumlara başvurması olarak görünmektedir.

Tiktok Uygulamasını Yasaklayan Devletler

Tiktok uygulamasını yasaklayan devletler şu şekildedir;

  • Pakistan
  • Hindistan
  • Hong Kong

Bu ülkelerin dışında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi ülkeler de uygulamanın yasaklanması adına tartışmalar ise devam etmektedir. Kısa bir zaman içerisinde Tiktok yasaklayan ülkeler kapsamına bu devletlerin de gireceği öngörülmektedir.

Sonraki makale; 

Önceki makale; TikTok Kurucusu ByteDance Kimdir?

Diğer blog içerikleri; Tiktok Hakkında Bilgiler

Takipçi paketleri; Youtube, tiktok ve instagram takipçi satın al, takipçi sayını yükseltmeye başla.