Tiktok’ta Nasıl Siyah Ve Karanlık Gece Modu Yapılır?

Android ve IOS işletim sistemleri, mobil uygulamalarında kullanılmasını uygun gördüğü siyah-karanlık mod temasını yakın süre öncesinde aktif kılmıştır. Özellikle, uzun süre vakit geçirilen, gözün uzun süre ekran ışığına maruz kaldığı uygulamalarda karanlık mod aktif edilmiştir. Ünlü sosyal medya platformları, doğal olarak kullanıcılar tarafından çok daha uzun kullanılmaktadır. Tiktok karanlık mod uygulaması da, uzun süreli kullanıma konu olan uygulamalar arasında yer almasından ötürü, dahil edilmiştir. Normalde biliyorsunuz ki Tiktok arka planı beyaz renkli olan bir uygulamadır. Fakat, bu ayarlamalar sonrasında, uygulama arka planınızı karanlık mod ya da siyah tema olarak seçebiliyorsunuz. Özellikle gece saatlerinde beyaz ışığın rahatsız ediciliğini bir nebze de olsa engelleyebiliyorsunuz. Bu şekilde sosyal medya uygulamaları içerisinde sörf yapabilmek çok daha rahat oluyor.

Tiktok siyah mod ayarlamalarını yaparken, cihazınızın ayarlarını kullanmakta olduğunu belirtmek isteriz. Tamamen, uygulamanın bağımsız olarak inşa etmiş olduğu bir temadan bahsetmiyoruz. Uygulama, cihazınızın işletim sistemi ile ortaklaşa çalışarak, karanlık/koyu bir tema ayarlamasını mümkün kılmaktadır. Tabii ki her iki işletim sistemi açısından da durum biraz farklılaşabiliyor. Yani işlemleri gerçekleştirirken, birtakım farklı detaylar eşliğinde, karanlık temayı aktif kılabiliyorsunuz. Size bu makalemiz içerisinde, hem Android içerisinde hem de IOS içerisinde nasıl karanlık bir tema yapılır, bunu göstermek istiyoruz. Özelllikle de gece geç saatlerde telefonla çok uğraşıyorsanız, bu ayarlama sonrasında daha rahat edeceksiniz.

Android İçin Tiktok Gece Modu Nasıl Yapılır?

 Android işletim sistemi içerisinde Tiktok uygulamasını nne kadar popüler olduğunu tahmin edebilirsiniz. En çok indirilen mobil uygulamalar içerisinde yer alıyor olması, zaten ne kadar talep aldığını da göstermektedir. Kısa süre içerisinde bu kadar yüksek talep almayı başaran uygulama, güncellemeler ile sürekli olarak platformu beslemektedir. Bu süreç sonunda da kaçınılmaz bir şekilde, çeşitli yenilikler gelmektedir. Bazı yenilikler ise siyah/karanlık mod gibi daha teknik detaylar içermektedir. Peki, Tiktok android koyu mod nasıl açılır diye sorduğumuzda, neler yapmamız gerekiyor?

 • İlk önce uygulamanın cihazınıda kurulu olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Cihazınızın Android işletim sisteminin güncel sürümde olduğundan emin olmalısınız. Her işletim sistemi sürümü bu özelliği desteklememektedir. ,
 • Cihazınızın ‘’Ayarlar’’ kısmına tıklıyorsunuz. Buradan ise ‘’Erişilebilirlik’’ sekmesine tıklayarak başka bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz.
 • Ekran bölümünün alt kısımlarında yer almakta olan ‘’Koyu Tema’’ seçeneğini bulacaksınız.
 • Bu ayarı yaptıktan sonrasında, işletim sistemi ile uyumlu olan ve bünyesinde halihazırda böyle bir güncellemeyi barındıran mobil yazılımlar koyu tema ile çalışacaklardır. Dolayısıyla, videolarınız için ya da görselleriniz için böyle bir temanın gerçekleşmeyeceğini belirtmek isteriz.

IOS İçin Tiktok Gece Modu Nasıl Yapılır?

 IOS market içerisinde de yine Android markette olduğu gibi yüksek ‘’Download’’ sayısına erişmiş olan Tiktok, IOS 13 ve sonrası için karanlık tema güncellemesini almıştır. Şu anda işletim sistemi, belirtmiş olduğumuzdan daha düşük olan cihazlarda herhangi bir şekilde koyu tema seçeneği görünmeyecektir. Eğer cihazınızın belleği uygunsa, uygulama cihazınızda zaten yüklüyse ve IOS işletim sisteminiz de tamamsa, hazırız! IOS Tiktok karanlık mod nasıl açılır sorusuna yanıt verebiliriz.

 • IOS işletim sistemine sahip olan cihazınızın ‘’Ayarlar’’ kısmına giriş yapıyorsunuz.
 • Buradan gerekli yönergeleri takip ederek ‘’Karanlık Mod’’u aktif kılıyorsunuz.
 • Tiktok da karanlık temayı desteklediği için, artık bu şekilde çalışmaya başlayacaktır.
 • Bu arada belirtmek isteriz. Karanlık modu aktifleştirdikten sonrasında, diğer sosyal medya uygulamaları da benzer tema ile çalışmaya başlayacaktır.
 • Bunun doğrulamasını yapabilmek için, uygulamanın içeriğinde böyle bir güncellemenin yer alıp almadığını biliyor olmanız gerekmektedir.

Gece modu için aranan diğer terimler;

 • Tiktok Karanlık Mod Nasıl Yapılır?
 • Tiktok Gece Modu Nasıl Yapılır?
 • Tiktok Koyu Mod Nasıl Yapılır?
 • Tiktok Siyah Tema Nasıl Yapılır?