Tiktok’ta İstediğim Müziği Nasıl Bulurum?

Çin’den Dünya’ya yayılarak kısa sürede popüler olan TikTok, 2016 yılından bu yana Türkiye içerisinde de sevilerek kullanılmaktadır. Her ne kadar platformun üyeleri hızlı şekilde artsa da, pek çok kullanıcı TikTok’ta istediğim müziği nasıl bulurum? Gibi hususlarda büyük bir soru işareti bulundurmaktadır.

Malum üzere 15 ve 60 saniyelik video çekim modları bulunan TikTok, üzerinde bulunan araçlarla ses ekleme imkânı verir. Bu ses videoya detaylı şekilde uygulanabilir ve nereden başlayıp, nerede sonlanacağı da belirtilebilir.

Ancak müzik bulmak, biraz zor olabilir. Bunun için TikTok, size daha kolay bir kullanım sunmak için şarkıları kategorilere bölerek, burada moda olan parçaları size sunmaktadır. Küçük bir inceleme yaptıktan sonra şarkıyı bulmak mümkündür.

Tiktok’ta İstediğim Müziği Nasıl Bulurum?

TikTok’ta istediğim müziği nasıl bulurum? Diye soruyorsanız, ilk yapmanız gereken video oluştur dedikten sonra karşınıza gelen ekranın, alt kısmında bulunan artı simgesine dokunmaktır. Sonrasında karşınıza gelen ekran, size trend müzikleri gösterir.

Ancak bu ekran kategorilere ayrılmış olup, buna göre bir inceleme yapmanız önerilir. Böylece TikTok üzerinde aradığınız müziği bulmanız oldukça kolaydır.

TikTok’ta Müziğin Kime Ait Olduğunu Bulma

Her insan duyduğu bir müzikte kendine yakınlık hissederek, adını bulmak ve tamamen dinlemek ister. Özellikle TikTok gibi müzikal üzerine kurulu bir platformda bu durum daha yoğun olarak yaşanır.

Ancak TikTok’ta müziğin kime ait olduğunu bulma, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız zorlaştırıcı olabilir. Eğer dinlediğiniz parçanın sahibini araştırıyorsanız, ilgili videonun içinde göreceğiniz, ses plağına bir kez dokunmak kâfidir.

Ardından da üst kısımda bulunan ok işareti sayesinde orijinal olan müziği kimin ve hangi videodan geldiğini de öğrenebilirsiniz.

TikTok Video Çekme Nasıl Olur?

TikTok video çekme nasıl olur? Bunun için ilk olarak mevcut TikTok hesabınıza giriş yapmanız; yoksa da açmanız gerekir.

Sonrasında TikTok mobil uygulamasının, ana ekranında göreceğiniz artı şeklinde işarete dokununca, bir video kaydetme ekranı açılacaktır. Kaydı burada gerçekleştirdikten sonra, geriye kalan tek şey müzik ekleme ve videoyu düzenlemedir.

Bunun için istediğiniz efekti uygulayabilirsiniz. İsterseniz ilk olarak müzik ekleme, sonrasında efekt uygulama şansınız da vardır.

Ses eklemek için de üst menüde İngilizcesi ile “pick a sound” sayfasına gelerek, kütüphane üzerinde mevcut şarkıları görerek, bir tanesini seçmeniz gerekir. Kararınızı vermişseniz, shoot with this sound butonu ile onaylayın.

Ardından düzenleme kısmına gelin ve sesin ne kadar yayında kalacağı ile videonun, hangi saniyesi itibariyle başlayacağını ayarlayın. Bunlar tamamlandıktan sonra kes butonuna dokunarak, düzenlemelerini yapın.

Bu esnada isterseniz, metin ekleme seçeneğiniz de vardır. Buraya yazı ekleme aracı sayesinde, arzu ettiğiniz metni ekleyebilirsiniz. Tüm bunlardan sonra da geriye sadece ileri adlı butona dokunarak, editlemesi bitmiş videoyu paylaşmak kalmaktadır.

TikTok 60 Saniye Video

Tiktok 60 saniye video çekmek için, kullanabileceğiniz pek çok uygulama vardır. Bunlardan bazıları 1 dakika üzerinde fırsatlar sunmakla beraber; genel anlamıyla 1 dakika aşağısında videolar çekiyorsanız TikTok kullanmak daha pratik olacaktır.

Bunun için yapmanız gereken oldukça basittir. Öncelikle yukarıda anlattığımız video çekme ekranına gelmeniz gerekir. Ancak sonrasında herhangi bir video çekmeden önce, sağ tarafta bulunan üç nokta simgesine dokunmanız gerekir.

Sonrasında ekranın üst kısmına bakarsanız, 15 saniye olarak görülen video süresi, “60 saniye moduna geçildi” bildirimi gelecektir. Ardından da videoyu istediğiniz gibi çekebilir, efektleri uygulayabilir ve metinler ekleyebilirsiniz. Tüm işlemler sonlandıktan sonra da etiket kullanabilirsiniz.

Sonraki blog; Tiktok'ta Takip Etmeyenler Toplu Nasıl Silinir?

Önceki blog; Tiktok Nasıl Bir Uygulamadır?

Tüm bloglar; Sosyal Medya Blog Yazıları