Tiktok Nerede Kuruldu Ve Tiktok'un Sahibi Kimdir?

En popüler sosyal medya platformları arasında, bu işin bir nevi Old-School isimlerinde en önemli kulvarı Facebook alıyordu. Hoş, ondan öncesinde MSN gibi seçenekler de vardı. Ancak Facebook kadar derin izler kazımamıştı. Facebook, bu başarısıyla birlikte, Tiktok Çin’in aksine her yaş kesimine hitap edebilecek düzeyde bir isim olmayı başarmıştı. Sonrasında Twitter ve Instagram ve bir ara da –kısa bir dönem de olsa- Snapchat’in özgün atakları olmaya başladı. Bu ataklar içerisinden sağ çıkan, en başarılı olan marka Instagram olmayı başarmıştı. Çünkü Instagram, çok daha doğru bir yöntem izliyordu. Video-Fotoğraf paylaşımı! Evet, artık günümüzün dünyası yalnızca bunları talep ediyor. Snapchat’i de ‘’Hikaye paylaşımı’’ ile tamamen saf dışı bırakmış olan Instagram, tahtında bir numara ilerlerken, Tiktok kuruluş yılı itibariyle, yepyeni bir rakip beliriverdi!

  • Tiktok Nerede Kuruldu?
  • Tiktok'un Kurucusu

Tiktok Çin malı olarak kuruluşunu Çin merkezli olarak yaparken, o dönem bu kadar popüler olacağı beklenmiyordu. Sürekli dalga geçilmekte olunan bir sosyal medya uygulamasından da pek ileriye gidemiyordu. Ancak kısa bir süre sonrasında adeta bir dip dalgası çıkıverdi! Bütün gençler yönlerini Tiktok’a çevirdi. Tiktok neden bu kadar ön plana çıktı? Çünkü Instagram’ın yapmadığı, interaktif olma iddiası ile çıkmıştı. Çeşitli düetler yapılıyordu, karşılıklı birebir olan etkileşimler oluyordu. Herkes aynı anda bu yayınları yapabilme özgürlüğüne sahipti. İşte bu başarısıyla birlikte Tiktok Çin uygulaması olarak ön plana çıktı ve diğer tüm sosyal medya uygulamalarını da sollamayı başardı.

  • Tiktok'un Sahibi
  • Tiktok Kurucusu Kimdir?

Tiktok’un Sahibi Kimdir?

Uygulamanın Çin merkezli bir Tiktok kuruluş geçmişine sahip olduğunu söylemiştik. Çin’de kurulmuş olması özelinde, uygulamanın yayımını yapan firma ise Bytedance olmuştur. Firma,2016 yılı itibariyle piyasaya girişini yapmış bulunmaktadır. Şunu söylemek isteriz ki, Tiktok, çıkış itibariyle yükselen bir ivme ile en trend isimler arasında yerini almıştır. Ve kesinlikle eklemek istediğimiz şeylerin başında, uygulamanın halihazırda takribi 500 milyon aktif kullanıcı barındırıyor olması vardır. Bir fenomen haline gelmiş olmasıyla birlikte Tiktok şu anda özellikle gençlerin en çok ilgilendikleri sosyal medya platformları arasında yerini almıştır. Tiktok Türk fenomenleri var mı diye baktığımızda da çok sayıda fenomenin Tiktok içerisinde yer almış olduklarını görebiliyoruz.

İlk zamanlarda sadece alternatif bir sosyal medya aracı şeklinde görülse de zaman içerisinde Tiktok takipçi sayısındaki ciddi artış, onu, daha önemli bir payeye taşımak için yeterli olmuştur. İlk dönemlerde uygulamanın dışlanmasına da çok defa şahit olmuştuk. Bunun en başta yer alan sebebi, biraz da belirli siyasi sebepler olmuştur. Çin menşei olmasından ötürü, uygulama, diğer uygulamalara kıyasla daha dışarıda bırakıldı. Bu konuya dair çeşitli denemelerde bulunsalar da, Tiktok uygulaması kısa süre içerisinde bu tarz kötülemeleri ekarte etmeyi başardı. Bugün artık her yaş kitlesini Tiktok içerisinde bulabilecek duruma kadar gelmiş durumdayız. 2017 yılında bir zamanların kısa video paylaşımındaki öncü ismi olan Vine’nın kapatılmasıyla birlikte, bu açığı Tiktok çok daha güçlü doldurmayı başardı.

Tiktok Güvenli Midir?

Uygulamanın halihazırda milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılmakta olduğunu söylemiştik. Elbette ki Tiktok güvenli mi sorusuna nicelik açıdan bir inceleme araştırma sonrasında vereceğimiz karar ile yaklaşıp da bir şeyler söylemeyeceğiz. Ancak uygulamanın, bu kadar yüksek sayıdaki kullanıcıyı belirli sınırların çerçevesi içerisinde paylaşım yapmaya zorlamakta olduğunu belirtmek durumundayız. Bunun en önemli etkilerini de, video paylaşımlarındaki gittikçe daha katı kuralların eklenmesinde görebiliyoruz. Özellikle de kullanıcı kitlesini oluşturmakta oluşan genç kitlenin paylaşımları, özenle incelenmektedir. İstismarlığa sebep olabilecek her türlü paylaşım kısa süre içerisinde yayından kaldırılmaktadır ve içerik sahipleri de uygulamadan uzaklaştırılmaktadırlar. Bu konular da Tiktok güvenilir demek için büyük kanıtlar oluşturmaktadır.

Bireysel açıdan baktığımızda da uygulamanın belirli sınırlandırmalar içermekte olan ayarları barındırmakta olduğunu söylemekteyiz. Yani mesela profil sahibi olan birisi, paylaşım yaparken, çeşitli sınırlandırmalarda bulunabilmektedir. Mesela bunlar arasında kimlerin videoyu görebileceği kimlerin kendisine takipçi isteğinde bulunabileceği gibi çeşitli konular da yer almaktadır. Özel olarak, çeşitli ayarlamalar yaparak, videolarınızın hangi kitle ile paylaşılmakta olduğuna sizler kendiniz karar verebiliyorsunuz. Bunların sonucunda da Tiktok güvenlidir demek pek de yanlış olmuyor. Uygulama içerisindeki kullanım amacınızı, alanınızı belirledikten sonrasında, bu konularda bir problem yaşamayacağınıza garanti verebiliriz.

  • Tiktok Nerede Kuruldu?
  • Tiktok'un Kurucusu
  • Tiktok'un Sahibi
  • Tiktok Kurucusu Kimdir?

İnstagram takipçi satın al ve instagram ucuz takipçi satın alarak takipçi sayını ucuz ve güvenilir bir şekilde arttır.