TikTok Kurucusu ByteDance Kimdir?

TikTok kurucusu ByteDance kimdir? Sorusu uygulamanın daha fazla popüler hale gelerek yüksek düzeyde ilgi görmesiyle birlikte daha çok sorulur hale gelmiştir. Özellikle bazı politik ve siyasi çekişmelerin uluslararası alanda bu uygulama üzerinden tartışılmaya başlanmasıyla birlikte uygulamanın kim tarafından ve ne zaman üretildiği merakla takip edilmektedir. Çok kısa süre içerisinde uygulamanın yüksek düzeyde başarı elde ederek günümüzde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri haline dönüşmesi ise son derece dikkat çekmektedir.

Tiktok’un kurucusu ByteDance bilineceği üzere bir şirket olmakla birlikte global düzeyde yatırıma sahiptir. Aynı zamanda bulunduğu ülkede teknoloji ve makine öğrenme teknolojileri konusunda faaliyet gösteren şirketin Tik Tok Uygulaması aracılığıyla dünya çapında tanınması sağlanmıştır. Dünya çapında pek çok destekleyicisi olan şirketin her geçen gün büyüyerek teknoloji devi haline dönüşmesine ise kesin gözüyle bakılmaktadır.

Popüler video paylaşım uygulaması olan Tik Tok günümüzde üst düzey bir ilgi görerek dünya çapında milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Uygulamaya gösterilen rağbet her geçen gün artıyor olmakla birlikte, uygulamanın kim tarafından üretildiği, geliştirildiği ve hangi ülkeye ait olduğu konusunda detaylı bilgiler ise merak konusu haline dönüşmüştür.

Tik Tok Hangi Ülkede Kuruldu?

Tiktok, Çin'de kurulmuştur. İlk olarak Çin’de kullanıcıların beğenisine sunulan uygulama video paylaşım platformu olarak dünyanın geri kalanında da yüksek düzeyde ilgi görmüştür. Çin piyasasında bulunan ByteDance firması tarafından üretilen uygulamanın kısa süre içerisinde şirketin değerini katladığı biliniyor olmakla birlikte, uygulama aracılığıyla elde edilen gelirin benzeri çalışmalara ve akıllı telefon üretimi gibi teknolojik faaliyetlere yönlendirilmesi beklenmektedir.

TikTok Ne Zaman Kuruldu?

Tiktok uygulaması, 2016 yılının Eylül ayında kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren tüm dünya çapında yüksek ilgi görerek gelişmektedir. Temel maksadı video paylaşımı olan uygulama aracılığıyla canlı yayın yapmakta mümkündür. 150 farklı ülkede kullanılan uygulama kısa bir süre içerisinde 1 milyardan fazla kullanıcı sayısına ulaşarak günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmuştur. Uygulamanın ilk olarak Endonezya’da ilgi gördüğü bilinmektedir.

Uygulamanın ilk ismi Çin de bilinen adıyla Douyin olmakla birlikte, dünya piyasasına yayılmadan önce 2017 yılında Endonezya’da yüksek düzeyde ilgi görmesiyle birlikte isim değişikliğine gidilmiştir. Bu kapsamda güncel ismi olan Tik Tok uygulamanın resmi adı olarak tanımlanmıştır ve uygulama bu isim ile dünya piyasasına girmiştir.

TikTok Kim tarafından Kuruldu?

Tiktok, Eylül 2016 yılında ByteDance şirketi tarafından kurulmuştur. Çin dışında ilk yayılımını Asya kıtasında gerçekleştirmiş olmakla birlikte Ekim 2017 yılında Endonezya’da en çok rağbet gören uygulamalar arasında girmesiyle birlikte dünya piyasasına da sunulan uygulama çok kısa sürede gençler arasında yüksek düzeyde ilgi görerek beğeni kazanmıştır.

Tiktok’un sahibi olan ByteDance şirketi 9 Kasım 2017 tarihinde 1 milyar Dolar ödeme yaparak Musical.cl şirket ile birleşerek dünya piyasasına giriş yapmıştır. Uygulamanın göstermiş olduğu başarı konusunda dönüm noktası olan bu birleşme ile birlikte Amerikan gençlerine yönelik bir uygulama olan Musical.Cl uygulamasına üye olan herkes Tik Tok uygulamasına olanlar ile birleştirilerek bu iki platform tek bir çatı altına toplanmıştır.