Tiktok Kullananların Yaş Ortalaması Nedir?

Tiktok, hızlı bir şekilde, ivmesini arttırarak büyüyen sosyal medya mecraları arasında yer almaktadır. Çok kısa süre içerisinde, interaktif bir yapıya sahip olması sayesinde de kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu başarısının sonucunda da bünyesinde yer alan binlerce kullanıcıdan bahsedebiliyoruz. Genel olarak Tiktok yaş ortalaması ise tabii ki merak konusu olabiliyor. Çünkü videolara baktığımızda, belirli bir yaş grubunu görmek daha mümkün oluyor. Özellikle de Z kuşağı diye adlandırılmakta olan gençlerin sayısındaki artışı, durumu görebiliyor, ayırt edebiliyorsunuz.

Tiktok'u hangi yaş grubu kullanıyor diye baktığımızda ise 15-20 yaş aralığının Tiktok kullandığını söylemek mümkündür. Elbette ki yetişkinler, işletme sahipleri, YouTube kanal sahipleri de Tiktok içerisinde aktif bir şekilde yerlerini alıyorlar. Fakat pastanın büyük payını bahsetmiş olduğumuz bu yaş aralığı sahiplenmektedir. Zaten fenomen diye adlandırılanlara baktığımızda da genel itibariyle bu yaş kitlesinden olan kişiler olduklarını da fark edebiliyorsunuz. Tiktok gençler tarafından bu kadar ilgi ile takip edildiği için zaten çok hızlı bir şekilde yerini pazarda bulmaya başladı.

Tiktok kim kullanıyor sorusuna, yalnızca gençler kullanıyor diye yanıt vermenin de yanlış olduğunu düşünüyoruz. Yaş ortalamasının bahsetmiş olduğumuz aralıkta olması bu konuyu da değiştirmemektedir. Tiktok içerisinde yer almakta olan kullanıcı kitlesinin genel itibariyle şu şekilde değişmekte olduğunu söyleyebiliriz:

  • Reklam alanını, müşteri kitlesini arttırmak isteyen işletme sahipleri
  • Çeşitli YouTube veya diğer alanlarda kendisine yer edinmiş olan isimler
  • E-Ticaret yaparak para kazanmayı hedefleyenler
  • Tiktok hesabı açmak isteyen ve bu yaş kitlesinin dışında olanlar

Tiktok’u Neden Gençler Kullanıyor?

Tiktok’u neden gençler kullanıyor sorusu aslında çok katmanlı yanıta gebe olan bir sorudur diyebiliyoruz. Yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri bir kenara bırakırsak ve daha çok gençlerin site içerisinde yer aldığı genellemesine uyarsak, birkaç yanıt vermenin mümkün olduğunu düşünmekteyiz. Dilerseniz bu soruya olan olası yanıtlarımızı, şu şekilde alt alta sıralayalım:

  • Video içeriklerinin patlama yaptığı bir dünyanın içerisindeyiz. Dolayısıyla, retinaya temas eden her şeyin bu kadar değerli olmasıyla birlikte, en hızlı olan, en interaktif olan, en görsel olan alan kazanmaktadır. Facebook gittikçe değer kaybederken, Tiktok gibi uygulamaların artışı da bu yüzden olmaktadır.
  • Arzunun arzuyu körüklemesi de diyebiliriz. Sitenin reklamını yaparken kullanılan ve gösterilen reklam videoları, fenomenlerin paylaşımları, arzulara dair bir kıvılcım etkisi yapmak için oldukça ideal gibi görünüyor.
  • Genç kitlenin yoğun olmasından ötürü, kendi yaşıtlarına bu alanlarda daha rahat ulaşabileceklerini düşünüyorlar.

 Tiktok her ne kadar gençler tarafından kullanılıyor olsa da, Tiktok çocuk işi mi diye sorulacak sorulara ‘’Hayır’’ demek durumundayız. Nitekim, paylaşılan bazı müstehcen içeriklerin varlığını, videoların varlığını görünce, bu işin hiç de öyle şakaya, basite indirgenebileceğini düşünmüyoruz. Tabii ki bütün bu eğlence içerikli videoların yanı sıra çeşitli reklam videolarının varlığı da aslında Tiktok’un bünyesinde bir ticaret imkanı da açmıştır.

Tiktok'un Gençlere Zararı

Özellikle görsel dünyanın bu kadar gelişmesiyle birlikte internetin de dinamik yapısı birleşince, inanılmaz bir içerik çöplüğü ile karşılaşıyoruz. Her gün bu içerik çöplüğüne bir önceki günün çok daha fazlası şeklinde yerleşecek olan içeriklerin üretilmekte olduklarını görebiliyoruz. Bu da, birikmekte olan bu çöplüğün bir süre sonrasında sağlığa zarar verebilecek konuma ulaşabileceğini gösteriyor. Nitekim, psikologların ve sosyologların araştırmaları, bizlere sürekli olarak bu yönde çeşitli bilgiler sunuyor. Detaylı araştırmalar sunmayacağız ancak çeşitli Tiktok ile ilgili bilinen gerçeklere baktığımızda, Tiktok gençlere zararı konusunun bariz bir şekilde açık olduğunu göreceğiz.

  • Fenomen olmak için her şeyi yapan gençler.

Biliyorsunuz ki artık günümüzde, özellikle de Tiktok uygulamasının büyük orandaki kullanıcı kitlesini oluşturmakta olan 15-20 yaş kitlesi için en ilgi çekici payelerinden bir tanesi fenomen kavramı olmuştur. Ne yazık ki uygulama içi paylaşımlara baktığımızda, daha hızlı bir şekilde öne çıkmak Tiktok fenomen olmak isteyen kişilerin paylaşımlarının ne kadar aşırıya kaçabildiği, bazı değerleri yerle bir edebildiği gerçeği ile karşılaşmak durumunda oluyoruz.

  • Tiktok yetkilisinin videolara erişim yapabiliyor olduklarını söylemesi.

Eski Tiktok yetkili isimlerinden olan birkaç ismin yapmış olduğu açıklamalar, uygulama içi güvenliğin aslında ne kadar da belirli bir bilincin o andaki kararına bağlı olduğunu da göstermektedir. Yapılan açıklama şunu gösteriyor ki, paylaşılan videolar silinse dahi, belirli yetkililer tarafından ulaşılabilir konumda yer almaya da devam etmektedir.

  • Gençlerdeki özgüvensizlik durumunun ve asosyallik durumunun artması.

 Sosyal medya dünyası aslında bir kişinin vitrini gibidir. Ve vitrin kavramı da, biraz yakınlaştıkça aslında o mekana ya da o kişiye ait olan ‘’en’’lerin yer almasıdır. Vitrine genellikle en iyi olanlar konulur. Sosyal medya içeriklerinde de insanlar, genellikle en güzel, en yakışıklı, en zengin, en mutlu oldukları o anları paylaşmaktadırlar. Burada üstü kapalı bir yarış söz konusudur. Fakat ne yazık ki Tiktok’un gençlere zararı kısmında bu konu ele alındığında, belirli aşağılık komplekslerinin gelişmesi, mükemmeliyetçilik, asosyallik, depresyon, özgüvensizlik gibi semptom ve yönelimlerinin olduğunu saptayabiliyoruz.