Tiktok Hangi Ülkelerde Yasaklandı?

Tiktok hangi ülkelerde yasaklandı? Sorusu bir süredir gündem de ki yerini korurken, bilineceği üzere TikTok uygulaması gördüğü yüksek ilgi ile önlenemez bir çıkışa geçmiş durumdadır. Özellikle çocuklar ve ergenler tarafından büyük bir ilgi gören uygulamanın bazı zararları olduğu ise açıkça görülmektedir. Ebeveynler tarafından çocukların sağlığını riske attığı ve gelişimini olumsuz etkilediği görüşleri uygulama etrafında birleşmiş olmakla birlikte TikTok yasaklanan ülkeler kervanına her geçen gün yeni bir ülkede katılmaktadır. Bazı ülkelerde ise uygulamanın yasaklanıp yasaklanmayacağı merak konusu olarak süregelmektedir.

Tiktok hangi ülkelerde, neden yasaklandı?

Dünya çapında çok kısa bir sürede beklentilerin çok çok üzerinde ilgi gören Tik Tok Uygulaması, 2016 yılında Çin’de başladığı serüvenini tüm dünya çapına taşıyarak büyük ilgi oluşturmuştur. Buna karşın özellikle çocuk ve ergenlerin uygulamaya fazlasıyla ilgi göstermesiyle birlikte Tik Tok tehlikesi olarak da bilinen uygulamanın olumsuz etkileri açıkça ortaya çıktı. Bu durumun farkında olan ebeveynler için çocukların uygulamadan uzak durmasını sağlamak adına yöntemler araştırılmaktadır. Pek çok uzman görüşünde birleştiği TikTok zararları kapsamında çocukların olumsuz etkilerle gelişiminin kötü yende etkilendiği görüşü aynı zamanda bazı ülkeleri harekete geçirerek uygulamayı yasaklama kararı almaya kadar götürdü. TikTok neden yasaklanıyor?

TikTok Neden Yasaklanıyor?

TikTok neden yasaklanıyor? Uygulama bilineceği üzere pek çok devlet tarafından yasaklandı ve bu kapsamda kullanıcıların vatandaşı oldukları devletler aracılığıyla uygulamaya erişimi engellendi. Bu kapsamda uygulamanın dünyanın dört bir yanında bulunan devletler tarafından yasaklanması ya da yasaklanmasının tartışılıyor olması Tik Tok neden yasaklanıyor? sorusunu akıllara getirdi. Şüphesiz uygulamanın yasaklanmasının sebepleri bulunmakla birlikte bu sebepler çoğunlukla çocukları korumak üzerine düşünülmüştür.

TikTok uygulamasının yasaklanma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ergen ve çocukların gelişimi konusunda olumsuz etkilerin bulunması
 • Uygulama kapsamında var olan akımlarda şiddet ve benzeri içeriklerin olumlu olarak aktartılması
 • Ergen ve çocukların gelişimini etkileyecek düzeyde çıplaklığın ve açıklığın fazlasıyla açığa çıkması
 • Çocuklar arasında karşılaştırma durumlarının belirgin bir şekilde açığa çıkması ve bu durumun genel çocuk gelişimini olumsuz yönde etkilemesi
 • Var olan akımlarda hayati tehlikeye yol açabilecek uygulamalara gidilerek, hayatın riske atılması ve akımlar kapsamında fiziki zarar görebilme olasılığının oluşması
 • Çocukların ve ergenlerin ruhsal gelişimine olumsuz etkileri
 • Yüksek düzeyde bağımlılık etkisi
 • Politik ve siyasi nedenler

Gibi sebeplerden dolayı TikTok yasaklayan ülkeler kervanına sürekli olarak yeni bir ülke eklenmektedir. Pek çok ülke de de uygulamanın yasaklanması konusunda tartışma devam etmektedir.

Tik Tok Yasaklanan Ülkeler

Tik Tok yasaklananülkeler dünyanın her coğrafyasından olmakla birlikte Asya kıtasında uygulamanın yasaklanma yönteminin belirlendiği açıkça görülmektedir. Dolayısıyla Asya ülkeleri arasında uygulamanın daha ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylemek bu kapsamda yanlış olmayacaktır. Söz konusu devlet uygulamanın olumsuz etkilerinden çocukları ve diğer vatandaşlarını korumak adına uygulamayı yasaklamayı tercih etmektedir. Bu kapsamda TikTok yasaklanan ülkeler hangileridir?

TikTok Yasaklanan Ülkeler Hangileridir?

Tiktok yasaklanan ülkeler hangileridir? Tik Tok Uygulamasının pek çok devlet tarafından yasaklanması tartışılıyor olmakla birlikte hali hazırda uygulamanın yasaklandığı ülkeler de bulunmaktadır. Son olarak uygulamayı yasaklama yoluna giden ülkeler listesine Pakistan da eklendi. Tik Tok yasaklanan ülkeler hangileridir?

Tiktok uygulamasını yasaklayan ülkeler;

 • Pakistan
 • Hindistan
 • Hong Gonk

Ülkeleri olmakla birlikte bu listeye yeni ülkelerin eklenmesi ise an meselesi durumundadır. Pek çok ülke uygulamanın yasaklanması adına görüşmelere başladı ya da başlamak üzere hazır beklemektedir.

Tiktok Uygulamasının Yasaklanması Tartışılan Ülkeler

Tiktok uygulamasının yasaklanması tartışılan ülkeler kapsamında pek çok ülkeye rastlamak mümkündür. Bu kapsamda ABD çok uzun zamandır uygulamanın kaldırılması yönünde tartışmaları sürdürüyor olmakla birlikte uygulamanın Amerika Birleşik Devletlerinde kaldırılmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Özellikle Çin menşeili olmasından dolayı uygulamanın gizlilik ilkelerini ihlal ettiği gerekçesi ABD’de daha yüksek telden dile getirilerek tartışılmaya açılmıştır.

Tik Tok uygulamasının yasaklanması tartışan ülkeler arasında Çin’in düşmanı olarak bilinen Japonya’da bulunmaktadır. Japonya’da tıpkı ABD gibi gizlilik konusunda sorunların yaşandığı eğilimine sahip bir tartışma yürütüyor olmasının yanı sıra aynı zamanda çocukların ve ergenleri gelişimine olumsuz etkileri bulunan uygulamanın, çocuklardan uzak tutulması yönünde bir görüşe de sahip olmaktadır. Bu kapsamda Japonya özelinde de yakın bir zamanda Tik Tok zararları kapsamında yasaklamaya gidileceği düşünülmektedir.

Tik Tok uygulamasının yasaklanması tartışılan ülkeler içerisinde Birleşik Krallık da bulunmaktadır. İngiltere merkezli yapılan tartışmanın temel ekseriyeti uygulamanın olumsuz etkileri üzerine olmakla birlikte uygulamanın yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda fikir birliğine varıldığını söylemek yanlış olacaktır. Özellikle İngiliz araştırmacılar uygulamanın ciddi tehditler içerdiği ve çocukların gelişimine olumsuz yönde etki edebileceği konusunda görüş bildiriyorken, yasaklama konusunda politik tartışmalar ise her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Önceki makale; Tiktok Cüzdan Nedir?

Sonraki makale; Tiktok Hesabım Askıya Alındı Hatası Ve Çözümü

Tüm Tiktok Yazıları; Tiktok Yazıları