Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kısaca kişi ve kuruluşların toplandığı bir sanal ağdır. Bu ağ üzerinde ticaret, iletişim ve daha fazla işlemin gerçekleştiği söylenebilir. Bu yazımızda Sosyal medya nedir? Sosyal medyanın zararları nedir? Sosyal medyanın fayfaları nedir? gibi sorularınıza detaylı olarak cevap vereceğiz.

Sosyal Medya Ne Demek?

Sosyal Medya denilince aklınıza yalnızca sosyal medya siteleri geliyor olabilir. Sınırı bulunmayan ve her geçen gün artış gösteren bu sosyal medya siteleri ile birlikte ''Sosyal Medya'' kavramı etkisini de her geçen gün arttırmaktadır.

Aslında sosyal medya kavramı yalnızca instagram, facebook gibi siteleri kapsamamaktadır. Sosyal medyanın tam olarak ne demek olduğunu söylemekte aslında büyük bir yanlış olacaktır. Her kişinin ayrı yorumladığı ve cevapladığı bu sosyal medya kavramı, her geçen gün yeni özlliklere sahip olduğu için kesin ve net bir tanımı yoktur.

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal medyanın zararları;

1- Kişi Ve Kurumları Rekabete Sokmak

Kişi ve kurumların rekabete girmesi kulağa hoş gelen ve olumlu birşey gibi görünebilir. Kişiler ve kurumlar rekabet ederken birbirlerine saldırarak, düzenbazlık ve hileler yaparak rekabette devam edebiliyorlar. Buda elbette gören, etkilenen ve tüketen topluma dokunuyor.

2- Kalite Değil, Ucuzluk Konuşur

Sosyal medya üzerinde yaptığınız iş her ne olursa olsun, kaliteden çok ucuzluk hak sahibidir. Bu cümleyi dilediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz..

Çok kaliteli içerikler üreten bir bilim adamının 100 takipçisi varken, saçma sapan videolar paylaşan kişilerin milyonlarca takipçisinin olması buna bir örnektir.

3- Düşünmeyi Köreltip, Kolay Lokma Verir

Sosyal medya düşünerek, araştırarak herhangi bir bilgiye dahi ulaşmayı köreltir. Kişi kendine bile soruyu sormadan sosyal medyaya sorar. Bu durum oldukça ciddi karşılanmalıdır. Atalarımızın zamanında oldukça şeyi başarmasının büyük sebebi eminiz ki sosyal medya üzerinden ''SAVAŞ NASIL YAPILIR'' diye araştırmamasıdır. :)

4- İlişkilere Zarar Verir

İlişki denilince aklınıza yalnızca sevgiliniz, eşiniz gelmemeli. Sosyal medya aileyi, komşuyu dahi unutturmaktadır. Sosyal medyanın en büyük zararlarından bir diğeride budur. Arka odadaki kardeşi ile sosyal medya aracılığıyla konuşan var yahuu.!

5- Bağımlılık Yapmaktadır

Sosyal medya diyip geçmeyin, uygulamaların alayını affetmeyin! Babası akşama kadar çalışıp eve ekmek getiriyor, çocuk tarkanın yeni videosunun altına ''aşkım sen benim hayatımın anlamısın'' yazıyor..

Özellikle çevrenizde küçük ve ergen kişiler varsa onları sosyal medyadan uzaklaştırmak için elinizden geleni yapın.

Üzücü Bilgi: İnsanların ölmesinden daha üzücü şeylerde vardır. Mesela tiktok'ta video'da çekebilirdi. :)

Sosyal Medyanın Yararları Nelerdir?

  1. Günden, Gündemden Habersiz Olmamak
  2. Bilim & Teknolojiyi Takip Etmek
  3. Ün Sahibi Olmak
  4. Para Kazanmak