Kurumlar için Instagram Yönetim Rehberi

Dijital dünyanın trendlerini belirleyen kanallardan biri olan instagram, günümüzde en fazla kullanıcısı olan platformlardan biri haline geldi. Aktif kullanıcı sayısına baktığımızda çoğu ülkede instagram en çok kullanılan sosyal medya kanalı ve mobil uygulama diyebiliriz. Durum böyle olunca da instagram bir çok insan ve marka için ciddi kazanç kapısı haline geldi. Online perakende satışı olan markalar için yeni bir satış kanalı olurken diğer markalar için mükemmel bir reklam platformu. Kullanıcılara direk ulaşabilir olması, canlı ve gerçek olması, görsel ve işitsel yollarla verilmek istenen fikrin kolayca verildiği bu kanal herkes için oldukça önemli. Çok takipçili, sevilen ve ilgi ile takip edilen kurumsal bir instagram sayfası için ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Görsel seçiminden içeriklere, yorumlara verilen cevaplardan reklamlara kadar instagram işletme hesabı yönetmek için bilmeniz gereken tüm konuların yer aldığı  kurumsal hesaplar için instagram yönetme rehberi ile karşınızdayız.

Kurumsal firmalar instagram hesaplarını nasıl yönetmelidir?

Kurumsal bir firmanın tüm sosyal medya kanallarında mutlaka hesapları olmalıdır. Bunlar mümkünse tam olarak şirketin adı ile alınmış, birbirine entegre hesaplar olmalıdır. Kurtarma mai adresi ile telefon numaraları ulaşılabilir, şifresi bilinen ortak şirket hesapları olmalıdır. Aksi taktirde şifreleri değiştirmek istediğinizde telefona ya da maile ulaşamama krizi yaşamak durumunda kalabilirsiniz. Kurumsal hesaplar için instagram yönetme önerileri şunlardır;

  1. Doğru hesap adı seçimi

Instagram dahil tüm platformlarda seçilen kullanıcı adı, görülen hesap adı tam olarak marka adını ya da şirket adına sahip olmalıdır. Böylece hem takipçilerinizin kafası karışmaz hem de sizi sosyal medyada arayan insanlar kolaylıkla bulabilir. İnstagramda, facebookta ve diğer kanallarda aynı isimle yer alırsanız bu bütünlük daha kurumsal bir imaj ortaya koyar. Unutmayın, kurumsal olmanın ilk adımı markalaşmaktır. Insanların aklında kalmak, markalaşmak için her yerde kendi adınızı kullanmalısınız.

  1. Hesabınızı işletme profili yapın

Yakın zaman öncesine kadar Instagram’da böyle bir seçenek yer almamasına rağmen şimdilerde yeni hesap açarken hesap tipinizi işletme (business) hesabı ya da normal hesap olarak belirleyebiliyorsunuz. Önceden açmış olduğunuz bireysel hesabınızı da isterseniz işletme hesabına geçirebilirsiniz.işletme hesabınızı açtığınızda profilinize mail adresinizi, telefon numaranızı ve adresini yazabilir, takipçilerinizin istediği anda kolayca size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Instagram stratejinizi belirleyin

Hesap yönetiminde en önemli nokta burasıdır, strateji belirlemek. Her markanın sosyal medya kanallarını kullanma yöntemi farklıdır. Siz ne için hesabınızı kullanacaksınız? Ürün tanıtımı ve online satış için mi, yoksa sadece ürün tanımı ve reklamı için mi? Bunlardan bağımsız olarak sadece müşterileriniz ile daha yakın olmak ve onların aklında samimi bir marka imajı bırakmak için mi? Örneğin bir petrol istasyonu online satış yapamaz. Ürünleri de müşterilerinin duygusal bağ kurabileceği ürünler değildir. Bu yüzden sosyal medya hesaplarında ürün odaklı değil duygu odaklı paylaşımlar yapar. Markayı, ürünle değil de duygular ile ön plana çıkarır. Müşterileri marka ile duygusal bağ kurar, üründen bağımsız olarak.

Ancak bazı markalar da direk ürün tanımı ve satışı üzerine strateji kurar. Mesela havayolu şirketleri bilet satabilecekleri destinasyonları ve bunlarla ilgili içerikleri paylaşır. Kenarında da hemen bilet satın alma linki yer alır. Kısacası, önce ne konuşacağınızı ona göre de stratejinizi belirlemeniz gerekir.

  1. Hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizi çok detaylı olmasa da belirleyin. Bütün konuşma dilinizi, görsel dilinizi, reklamlarınızı ve kampanyalarınızı bu kitleye göre planlayacaksınız. Doğru bir şekilde analiz edilmiş hedef kitle çok daha başarılı bir sosyal medya yönetimi sağlar.

  1. Sürekli reklam çıkmayın

Marka ile müşteri arasındaki bağı kaybetmek istemiyorsanız sürekli reklam çıkarak müşterilerinizi sıkmayın.

  1. Düzenli ve istikrarlı paylaşım yapın

Sosyal medya kanallarının en çok kullanıldığı gün ve saatler bellidir. Bu istatistikleri baz alarak düzenli, ara vermeden paylaşım yapılması önemlidir. Unutmayın ki, içerikleriniz ne kadar çok etkileşim alırsa diğer içerikleriniz de o kadar fazla görüntüleme alır.

  1. İlgi çekici doğru görseller kullanın

Instagram temelde bir fotoğraf paylaşım platformudur. Şimdilerde video özelliği ile de ön plana çıkmaya başladı. Hesabınızda güzel, ilgi çekici ve hoş görseller paylaşmazsanız kimse sizi takip etmeyecektir. Paylaşımlarınıza dikkat edin.

  1. Dilinize dikkat edin, kullanıcı yorumlarını cevapsız bırakmayın

Resmi olabilir, eğlenceli olabilir, muzip olabilir ya da samimi olabilirsiniz. Ancak kesinlikle sert ve kaba olmayın. Instagram kullanıcıları kaç yaşında olursa olsun daha dinamik bir kanaldır. Bu kanala göre kullanıcı yorumlarına, beğenilerine cevap vermeli onların etkileşimlerini artırmalısınız.

  1. Instagramın farklı özelliklerini kullanın

Hikaye paylaşma özelliği çıktı bol bol hikaye paylaşın. Soru sor özelliğini kullanarak takipçileriniz ile etkileşimi artırın. Onların aklında soru işareti olan noktalar varsa aydınlatın. Kampanya ve yarışmalarınızdan haberdar etmek için direk mesaj özelliğini kullanın. Instagram mesajlaşma özelliği üzerinden kullanıcılarınız ile harika bir sohbet ortamı yakalayabilirsiniz.

  1. İçeriklerinizde hashtag kullanın, kullanıcı içeriklerini repost edin

Instagramda metin en az olacak şekilde kullanılmalıdır. Ancak hashtagler (etiketler) ciddi anlamda filtreleme sağladığı için hem kullanıcı tarafından hem de marka tarafından doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Abartmadan, gereksiz kullanıma dikkat ederek hashtag kullanabilirsiniz. En çok kullanılan hashtagler zamanla değişebilir. Bu popüler hashtagleri takip ederek uygun olanları kendi içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

Genel olarak kurumsal instagram yönetimi için yukarıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. Güzel ve ilgi çekici görsellerle, sıcak ve samimi bir şekilde iletişim kurduğunuz sürece instagram müşteri potansiyelini mükemmel bir şekilde artırabilen bir yerdir. Starbucks gibi sosyal medyayı en iyi şekilde kullanan markaların  tarzlarına bakabilir, bunlardan ilham alabilirsiniz.

Umarız bu yazımız işinize yaramıştır.