İnstagram'da Siyah Ve Karanlık Gece Modu Nasıl Yapılır?

Gece yatağa geçerken, artık telefonumuzu yanımıza almayınca kendimizi resmen eksik hissediyoruz. Hoş, akıllı cihazlarımız, hiç de akıllıca olmayan bazı yerlerde de bize eşlik ediyorlar ama konumuz bu değil. Bahsetmek istediğimiz şey, gece yatağa geçerken, cihazlarımızla birlikte yatağa geçmemizdir. Mutlaka ya YouTube ya da diğe sosyal medya platformları, özellikle de İnstagram, uyku öncesinde bize eşlik etmektedirler. Bunun iyiliği kötülüğü tartışılır, bizi de ilgilendirmez. Kimsenin tercihleri ile ilgili yorum yapmak gibi niyetimiz yok.

Bizler, bu alışkanlığı olan kişilere özel olarak bu yazımızda, uykuyu bölen beyaz ekranın ekarte edilip nispeten daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz İnstagram karanlık mod uygulamasını sizlere sunacağız. Öncelikli olarak bu karanlık mod uygulamasının ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. İsminden de anlaşıldığı üzere karanlık mod, ekranın o parlak beyaz ekranını siyah ve daha geceye uygun bir hale çevirmektedir. Bu özellikle Tiktok, YouTube gibi uygulamalar içerisinde de yer almaktadır.

Uykuya hazırlanmış olan zihnin uykuya karşı olan isteğini daha az baltalayan, ket vuran yapıda olmasından ötürü, İnstagram siyah mod, sıklıkla tercih edilmektedir. Uygulamayı edinmiş olan kişilerin siyah moda geçiş yapabilmeleri için birkaç ayarı değiştirmelerinin yeterli olacağından bahsedeceğiz. Cihazınızın uygunluğundan, her cihazda uygulamaların karanlık modda çalışmadığından da bahsetmek istiyoruz. Tabii ki bu detayları sizlere farklı başlıklar altında vermek, paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde konuyu daha rahat bir şekilde açıklığa kavuşturabilecek olduğumuzu düşünüyoruz.

İnstagram Karanlık Gece Modu Yapma

İnstagram karanlık gece modu yapma işlemlerinizi gerçekleştirirken, belki şaşıracaksınız ancak bu konunun uygulama ile ilgili değil, cihazınız ile ilgili olduğunu söylemek istiyoruz. Sosyal medya uygulamaları biliyorsunuz ki aktif olarak güncelleme almaktadırlar. Sürekli yenilikler ile birlikte kullanıcılara yeni belli başlı özellikler sunmaktadırlar. Sosyal medya uygulamalarının almış oldukları bu güncelleme kararları sonrasında, belirli sistem özelliklerine sahip olan cihazlara gelen yenilik de bu karanlık mod olmaktadır.

İnstagram siyah ekran yapmak ve beyaz ekranın o göz yoran varlığından kurtulmak için yapılması gerekenler basittir. Sırasıyla şu yönlendirmeyi takip ederseniz eğer ki, karanlık mod olarak İnstagramı kullanmaya başlayabilirsiniz:

  • Uygulamanın ayarlarına giriş yapmalısınız
  • Ayarlar kısmından karanlık ekran modunu seçmelisiniz
  • Karanlık ekran moduna uyumlu olan uygulamaları bu alandan seçerek, artık İnstagram’ı siyah ekran olarak kullanabilirsiniz

Ayarları yaparken, Android için ayrı, IOS için ayrı şekillerde yapıyorsunuz. Yukarıda vermiş olduğumuz İnstagram siyah erken yapma konusu daha çok IOS işletim sistemine ait cihazlar için geçerlidir. Android kullanıyorsanız da şu şekilde bir ayarlama yaparsanız eğer ki, cihazınızda artık siyah ekran olarak İnstagram uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz:

  • Öncelikli olarak Android işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olun ve uygulamanın da aynı şekilde güncel sürüm olduğundan emin olun. Google Play Store bünyesinden uygulamanın güncelliğine dair bilgi alabilirsiniz. Güncelleme varsa yapmayı ihmal etmeyin.
  • Uygulamayı güncelledikten sonrasında ana ayarlar kısmına giriş yapıyorsunuz.
  • Bu alandan karanlık tema ya da karanlık mod gibi bir ayar göreceksiniz.
  • Ayarları uyguladıktan sonrasında ise özelliği artık kullanabilir duruma gelmiş olacaksınız.

İnstagram Karanlık Mod Neden Yok?

Tabii ki uygulamanın sunmuş olduğu bu yeniliği kullanma esnasında her zaman olumlu geri bildirimler gelmiyor. Birçok kullanıcının geri bildirimleri içerisinde İnstagram siyah ekran yok gibi geri dönüşler de yer alabiliyor. Bunu da bir açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Aslında yukarıda da kısmen konudan bahsetmiştik. Uygulama her ne kadar güncellemeyi sunmuş olsa da, güncellemelerin optimal şekilde çalışabilmesini sağlayacak ana konu, sistemin güncel olmasıdır.

İnstagram hesabınız için takipçi satın al hizmetini kullanmak ister misiniz? Hemen tıklayın ve instagram takipçi satın alın.

Mesela IOS işletim sistemi kullanıcısı olarak bu uygulamanın güncel halini kullanmak istiyorsunuz. O halde işletim sisteminiz içerisindeki güncellemeleri de yapmalısınız. İnstagram karanlık modu kullanabilmek için zaten 13.0 IOS sürümünün aşağısında bir sürüme sahipseniz eğer ki, uygulamayı karanlık modda çalıştıramayacaksınızdır. Android işletim sistemine baktığımızda ise Android 9.0 sürümünün altında yer alan sistemlerin uygulamanın bu özelliğini desteklememekte olduğunu belirtmek istiyoruz.

Eğer sistem güncellemesi varsa mutlaka bunu yapmalısınız. Yoksa da cihazınızı değiştirmeniz gerekebilir. Veya cihazınızı siyah ekran olarak kullanmaya devam etmek için başka yan uygulamalar indirebilirsiniz. İnstagram siyah erken kullanımı için özellikle de sistem sürümleri yetersiz olanlara özel yan uygulamalar üretilmiştir. Bu uygulamaların indirilmesi sonrasında da yine benzer şekilde kullanıma devam edebilirsiniz.