Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeniliklere doymayan Instagram‘a yakın arkadaşlar özelliği geldi. Her geçen gün hesabını daha da kişiselleştirmek, özelleştirmek isteyenler için bir çok imkan sunan instagram şimdi de özel içerik paylaşımını kolaylaştıran yakın arkadaş özelliğini duyurdu.

Instagram yakın arkadaş özelliği nedir?

Yakın arkadaşlar özelliği Instagram’daki etkileşim oranını büyük ölçüde artıracak, bu uygulamayı tıpkı özel bir mesajlaşma servisi gibi kullanma imkanı verecektir. Yakın arkadaşlar özelliği, size sadece bu listeye eklediğiniz arkadaşlarınızın görebileceği instagram hikayeleri (storyleri) paylaşma imkanı sunar. Close friends (yakın arkadaşlar) listesinde bulunan kişiler dışında kimse paylaştığınız içerikleri göremez. Bu listedeki kişiler sizin hikayelerinize cevap verebilir, yorum yapabilir ve emoji gönderebilir.

Instagram yakın arkadaşlar listesi oluşturma

Yakın arkadaşlar listesini oluşturmak için profil sayfanıza gidin. Burada sağ üst köşedeki çark ya da alt alta üç çizgiye dokunun. Altında açılan sekmeler arasında yakın arkadaşlar (close friends) sekmesi bulunur. Ona tıklayın.

Yakın arkadaşlar sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfa sizin takip ettiğiniz kişilerdir. Buradan istediğiniz kişileri ekle diyerek kendi yakın arkadaşlar listenizi oluşturabilirsiniz. Burada size önerilenler ve sizin arkadaşlarınız vardır. İstediğiniz kişileri listenize ekleyebilir dilediğiniz zaman ise onları çıkarabilirsiniz. Bu özelliğin ön plana çıkarılmasındaki amaç sahte (fake) hesapların önüne geçmek ve onları yok etmek.

Yakın arkadaşlar listesi ile story paylaşma

Instagrama yakın arkadaşlar özelliği geldikten sonra hikaye paylaşım ekranında yeşil bir yıldızlı kutu içerisinde yakın arkadaşlar butonu ortaya çıktı. Normal klasik hikaye paylaşımında yaptığınız gibi videolarınızı çekip ya da fotoğrafları çekip paylaşım ekranına gelebilirsiniz. Sonrasında hikayene ekle seçeneği yerine yakın arkadaşlar butonuna tıklayarak onlarla paylaşım yapabilirsiniz.

Birinin yakın arkadaşlar listesinde olup olmadığını anlama

Arkadaşlarınız sizi kendi yakın arkadaşları listesine ekledi mi eklemedi mi? Bunu anlamanın yolu basit aslında. Instagram hesabınızı açtığınızda anasayfada takip ettiğiniz kişilerin hikayelerini (storylerini) görürsünüz. Bu hikayelerin etrafında pembe bir çember vardır. Hatta bu çember hikayeleri izledikten sonra yok olur. Anasayfanızdaki bu hikayeler arasında çemberi yeşil olan bir hikaye bildirimi varsa siz o kişinin yakın arkadaşlar listesindesiniz demektir! Bu özel yakın arkadaşlar listesinde yer alan diğer kişileri ise ancak listenin sahibi görebilir.

Yakın arkadaşlar listesine eklenen kişiye bildirim gider mi?

Yakın arkadaşlar listesine eklenen kişilere bildirim gitmez. Herhangi birinin sizi yakın arkadaşları listesine eklediğiniz ancak özel story (hikaye paylaştığında görebilirsiniz)

Herhangi birini yakın arkadaşlar listesine eklemediğim anlaşılır mı?

Yakın arkadaşlar listesine kimi ekleyip kimi eklemediğiniz anlaşılamaz. Eğer hiç story paylaşılmıyorsa bu sizin özel story paylaşmadığınız anlamına gelmez. Sadece kişiler yakın arkadaşlar listesine eklendiklerinde bunu storylerden bilebilirler. Aksi taktirde kimin kimin yakın arkadaş listesinde yer aldığını anlayamazlar.

Instagram, kullanıcılarının özel bir grup içerisinde konuşmalar yapmak istediğini, başkalarının görmeyeceği hikayeler paylaşmak istediğini biliyordu. Hatta Amerika’da çok yaygın bir kullanım olan FInstagram ortaya çıkmıştı. FInstagram demek, gençlerin sadece birbirleri ile paylaşmak istedikleri hikayeleri paylaşabildikleri bunun için de özel olarak fake hesap açtıkları bir akımdı. Instagram yönetimi bu durumu görmezden gelmek yerine çözmeyi tercih etti.

İstediğiniz kişilere hikayelerinizi göstermeme imkanı yanında postları da istediğiniz kişilerden saklayabiliyorsunuz. Aynı şekilde istemediğiniz kişilerin postlarını görmeyebiliyorsunuz. Kişiselleştirilen ve özelleştirilen Instagram’ın daha çok kişi tarafından kullanıldığını da belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak, Fenomenim'in sunduğu birbirinden etkili sosyal medya paketlerine aşağıdaki link aracılığı ile göz atabilirsiniz.

Diger Yazilarim icin

Instagram’da Kişi Önerileri Nasıl Kapatılır?

Instagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır?

Instagram DM Videolarını İndirme ve Kaydetme Yolları

Instagram Hikayesini Görüntüleyenler Neye Göre Sıralanır?

instagram Direct (DM) ile Gönderilen Mesajı Geri Alma Nasıl Yapılır?

  •