Instagram Videolarında Sesi Kapatma ve Açma Nasıl Yapılır

Çoğu zaman çektiğimiz videoları Instagram’da ya da facebookta sesleri ile birlikte paylaşmak isteriz. Genelde bu seslerde konuşmalar, gülüşmeler vs vardır. Özellikle de bir hikaye anlattığımız ya da bilgi verdiğimiz videolarda ses önemlidir. Ancak eğer video çekerken alakasız sesler videoya karışmışsa ya da hoş olmayan, gizli konuşmalar videoda yer alıyorsa ne yapacağız? Bu durumda bir kaç yöntemle instagram videolarının sesini kapatmak mümkün. Bu makalede size instagram videolarını yönetme konusunda oldukça etkili bilgiler veriyoruz.

Instagram video sesleri nasıl kapatılır?

Instagram videolarını Hikayelerinize eklemek veya Instagram sayfanızda ana bir gönderi olarak yayınlamak istediğinizde sesli veya sessiz olarak bu videoları paylaşabilirsiniz.

Instagram Hikayelerinde Sesi Kaldırma (sesi kapatma)

Hikayeniz için bir video kaydetmeye başladığınızda veya bir Hikayeye eklemek için önceden kaydedilmiş bir video seçtiğinizde, sesi tamamen kapatabilirsiniz.

Film rulonuzdan bir video seçtiğinizde, sağ üst köşedeki ses simgesine dokunun. Hoparlör simgesinin ses dalgaları kaybolur ve yerine “X” işareti gelir, bu sesin o video için kapalı olduğu anlamına gelir.

Videoyu bir kez yayınladığınızda, görüntüleyenler hiçbir ses duymaz ve sesi de açamazlar.

Instagram Gönderilerinde Ses Kaldırma

  • Normal Instagram gönderileri için işlem Stories’e (instagram hikayelerine) benzer ancak biraz farklıdır. Bir video kaydettikten veya telefonunuzun kamera rulosundan önceden kaydedilmiş bir video seçtikten sonra, ortadaki ekranın üstündeki ses simgesine dokunun.
  • Tıpkı Stories’deki (hikayeler kısmındaki)  gibi, hoparlörün önündeki simge “X” olarak değişir ve sesin kapalı olduğunu söyleyen küçük bir açılır pencere alırsınız. Android’de, simgenin içinde zaten “X” işareti olacaktır, ancak üzerine dokunursanız, sesin kapalı olduğunu belirterek maviye döner.
  • Hepsi bu kadar. Bu süper basit bir ipucudur, ancak neredeyse hiç farketmediğiniz diğer simgeler ve düğmelerle dolu olan instagram hikayelerinde gizlenir.

Instagram hikayelerine dilerseniz sonradan müzik de ekleyebilirsiniz.

Instagram video sesi kapanmıyor sorunu ve çözümü

Instagramda storyler yani hikayeler ve gönderiler video olarak yayınlandığında otomatik olarak oynatılır. Tıpkı facebookta olduğu gibi instagram’da da videolar o kısma geldiğinizde otomatik olarak oynatılmaya başlar. Bu videoların sesi normal şartlar altında kısıktır, yani aslında videolar siz üzerine dokunup sesini açana kadar kısık olarak kalır. Ancak eğer siz önceki videolardan birinin sesini açtıysanız ve onu sesli olarak izlediyseniz diğer video postlar da aynı şekilde sesi açık olarak gelecektir.

Instagram’ın değişik bir algoritma yapısı olduğu için şu anda henüz hangi videoların sesini açacağımızı hangilerini kısacağımızı bilemiyoruz. Önceden karar verilemeyen bu video sesleri bazen en gereksiz anlarda aşırı yüksek olarak çıkabiliyor. Instagram postlarındaki videoların aşırı sesinin çıkmasını engellemek için Instagram’ınız açıkken telefonunuzun sesini kısın. Böylece açılacak videoların da, hikayelerin de sesi daha az çıkacaktır.

Instagram gönderilerindeki videoların sesi otomatik olarak kısık gelip sonradan sizin isteğiniz doğrultusunda açılsa da storylerdeki seslar her daim açıktır. Instagram’da sesi kapanmayan videolar için kendi telefonunuzun sesini kısmayı deneyebilirsiniz. Eğer kendi yüklediğiniz videoların sesleri kapanmıyorsa, yukarıda anlattığımız şekilde seslerini kapatarak videoları yeniden yükleyebilirsiniz.

Instagram video sesi durmuyor sorunu

Bu sorun da tıpkı yukarıdaki şekilde, telefonun sesi kısılarak yapılabilir. Ancak eğer ki siz telefonunuzun sesini kapatmadan videonun sesini kapatmak isterseniz gönderi videosunun üzerine bir kez tıklamanız yeterlidir. Instagram gönderilerindeki videolara bir kere tıkladığınızda videonun sesi açılırken bir kere daha tıkladığınızda videonun sesi tamamen kapanır. Instagram videolarında maalesef ses seviyesini ayarlama imkanı yoktur. Ses seviyesini ancak kendi telefonunuzdaki ses açıp kapama kısmından ayarlayabilirsiniz.

Instagram deklanşör sesi kapatma nasıl yapılır?

Instagramda bir video çekerken, ya da herhangi bir ekran görüntüsü alırken deklanşör sesini kapatmak isterseniz bunu instagram üzerinden değil telefon üzerinden yapmanız gerekir. Telefon üzerinden tüm telefon ses yönetimlerini, isteğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Instagram hikayelerine müzik ekleme

Eğer çektiğiniz instagram hikayesi videosunun sesini beğenmediyseniz buna tabiki bir fon müziği ekleyebilirsiniz. Bulunduğunuz ülkeye göre seçebileceğiniz müzik sayesinde çok daha hareketli ve eğlenceli bir video oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın, instagram hikayeleri (storyleri) için yani instagram videoları için ülkenize göre müzikler seçip ekleyebilirsiniz. Instagram gönderileri dediğimiz postlar için videolara müzik eklemek isterseniz o zaman farklı uygulamaları kullanmanız gerekir. Şu anda instagram, post videolarında kullanılan müziklere özel bir hizmet vermemektedir. Sadece hikayelere çeşitli müzikler seçebilir ve ekleyebilirsiniz. Instagram hikayelerine nasıl müzik eklenir öğrenmek için yazımıza tıklayın.

Facebookta video sesi nasıl kapatılır?

Facebookta video sesleri tıpkı Instagram’da olduğu gibi ilk açıldığında otomatik olarak kapalı gelir. Sonradan siz isterseniz video seslerini açabilir ya da kapatabilirsiniz. Facebook videolarında tıpkı Instagram’da olduğu gibi müzik ekleme, fon yapma gibi imkanlar mevcuttur. Facebook videolarında olduğu gibi facebook hikayelerinde de aynı şekilde fon müzikleri kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak, Fenomenim'den tamamen gerçek takipçiler satın alabilmek mümkün, detaylar için buraya göz atın.

Umarız bu yazımız sizler için yararlı olmuştur.