Instagram Üzerinden Satış İçin Facebook Kataloğu Oluşturma Rehberi

Instagram alışveriş özelliğini duyurduğu günden itibaren en büyük sorun facebook ürün kataloglarını oluşturma konusunda ortaya çıkmıştır. Instagramdan satış yapabilmeniz, ürünlerinize etiket girebilmeniz için kesinlikle bir facebook kataloğuna bağlanmış olması gerekiyor. Bunun için de biraz detaylı bir süreci takip etmek gerek. Sizin için facebook ürün kataloğu nasıl oluşturulur, nasıl onaylanır ve onaylatma süreci dahil tüm bilgileri içeren harika bir rehber hazırladık.

Facebook kataloğu nedir?

Facebook ürün kataloğu, instagram işletme profilinize bağlayarak Instagram’dan satış yapabilmenizi sağlayan online bir ürün alanıdır. Katalog, ürün etiketlemelerinde ürünlerin bilgilerini otomatik getireceği için oldukça önemlidir. Ayrıca instagram alış veriş postlarında ve hikayelerinde sadece katalogda olan ve onaylanmış ürünleri etiketleyebileceğinizi unutmayın.

Instagram işletme profili nasıl facebook kataloğuna bağlanır?

Öncelikle facebook kataloğunuzun olup olmadığına bakın. Eğer yoksa işe facebook kataloğu oluşturarak başlayın. Facebook kataloğunu iki şekilde oluşturabilirsiniz;

Facebook sayfanıza bir mağaza kısmı ekleyebilirsiniz.

Facebook sayfanızda (bu sayfanın işletme sayfası olması lazım) mağaza bölümüne gelin. Eğer sayfanızda mağaza bölümü yoksa sayfa şablonunuzu alış veriş şablonuna dönüştürün.

Sayfa şablonunuzu değiştirmek için sayfanın üst kısmında yer alan ayarlar kısmına tıklayın. Burada şablonlar ve sekmeler kısmını bulun. Şablonlar kısmındaki mevcut şablonu düzenle kısmına tıklayın. Buradan uygulamak istediğiniz şablonu bulabilir, detayları gör diyerek düzenlemeyi yapabilirsiniz.

 • Iş yeri koşullarını kabul edip mağaza oluştur kısmına tıklayın.
 • Bir sonraki adımda iş yer adresinizi girdikten sonra devam edin.
 • Bu aşamada para biriminizi seçin. Giriş yaptığınız ülkeye göre para birimi otomatik gelebilir

değiştirmek istiyorsanız bu noktada değiştirmeniz gerek. Yoksa para birimini ancak mağazayı sildikten sonra değiştirebilirsiniz. Bu sekmede aynı zamanda e posta adresinizi de girmeniz gerekir.

 • İşletmenizin faaliyet gösterdiği bölge için vergi numaranızı girdikten sonra bitirebilirsiniz. Böylece mağaza oluşturmuş oldunuz. Şimdi mağazanıza ürünler ekleyebilirsiniz.
 • “Business Manager” kısmında bir katalog oluşturup onu kullanabilirsiniz

  Instagram üzerinden satış yapmak

  Satış yapmak istediğiniz instagram sayfasının bağlı olduğu bir facebook hesabınız olmalı. Bu hesap da business manager altına kayıtlı olmalıdır. Eğer halihazırda facebook ya da instagram reklamları verip bunların yönetimini yapıyorsanız zaten business manager kaydınız var demektir. Business manager üzerinden reklam yönetimi, raporlaması ve takip çok daha kolaydır.

  Burada yeni bir katalog oluşturmanız ya da var olan bir kataloğu kullanmanız gerekir. Yeni bir katalog oluşturmak için;

 • Business Manager’da kataloglar kısmında gelin. Katalog yöneticisi kısmından kolayca yeni bir katalog oluşturabilirsiniz. Burada katalog oluştur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza farklı kategoriler çıkar. Bunlardan sizin için uygun olanı seçin. (e ticaret- ürünler)
 • E ticaret- ürünleri seçtikten sonra ileri diyin. Bu ekranda ürün fotoğraflarını eklemeniz, ürünün satın alma linkini eklemeniz gerekir. Aynı zamanda burada kataloğunuza da bir isim vermelisiniz. Ileride farklı farklı kataloglar ekleyebilir,  bu kataloglardan bazılarının yetkilerini farklı kişilere vermek isteyebilirsiniz. Onun için öncesinde katalog ismi vermek önemlidir.
 • Dilerseniz katalogları oluşturduktan sonra içerisine ürünleri ekleyebilirsiniz. Bunun için katalog düzenleye gelin. Katalog düzenle kısmında tanılar, ürünler, ürün setleri, ürün veri kaynakları, olaylar veri kaynakları ve ayarlar sekmeleri yer alır. Bu sekmelere tıklayarak ürünlerin bilgileri, görselleri, fiyatları ve tüm bilgilerini güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda burada ürünlerin gitmesi gereken linkleri de belirleyebilirsiniz.
 • Kataloglara ürün eklerken ürün görsellerini, fiyatını, bilgilerini ekledikten sonra ürünün satın alınabileceği e ticaret sitesinin linkini eklemelisiniz. Burası hem siteniz için bir trafik kaynağı hem de bir satış kanalıdır.
 • Sonrasında oluştur butonuna basarak kataloğunuzu oluşturabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde kataloğunuzda ürünleriniz fotoğrafları ve fiyatları, bilgileri ile yer alır. Unutmayın, katalogtaki ürün fiyatlarının para birimlerini mağaza üzerinden katalog kısmına gelmeden seçmeniz gerekir.
 • Katalogları toplu olarak oluşturabilir sonrasında farklı diller ve para birimleri için farklı mağazalar açabilirsiniz. Her bir mağaza için de farklı katalog kullanabilirsiniz. Kataloglar hazır olduğunda mağazalar için onları direk seçebilirsiniz.
 • Alışveriş gönderi ya da hikayelerime reklam çıkabilir miyim?

  Şu anda instagram sadece organik hikaye ve postlarda ürün etiketlemeye izin veriyor. Yani ürün etiketlemesi yapılabilen içeriklere reklam çıkılamıyor. Ancak çok kısa bir süre içerisinde bunlara da reklam özelliği geleceğine eminiz.

  Instagram alışveriş istatistikleri nedir?

  işletme profilinizdeki istatistikleri gör kısmına dokunarak instagram alışveriş özelliği hakkında tüm istatistiklere ulaşabilirsiniz. Kaç kişinin neye tıkladığını, reklam veri ve datalarına kadar tüm bilgileri burada görebilirsiniz.

  Buna ek olarak, buradan Fenomenim'in birbirinden etkili sosyal medya hizmetleri paketlerine göz atabilirsiniz.