Instagram Silinen Hesabın Kullanıcı Adı Geri Alınabilir mi?

Instagram, son zamanların yükselen yıldızı olarak varlığını devam ettiriyor. Özellikle Facebook’un karıştığı data paylaşımı ve satma skandallarından sonra daha da büyük bir hızla yükseliyor. Elon Musk gibi kişilerin de facebook hesaplarını kapattığını biliyoruz. Bu durumun önüne geçmeye çalışan facebook, kendi içerisinde gruplar kurarak insanları bu platformda tutmaya çalışıyor. Ancak tüm çabalar nafile, bir çok insan bir daha asla facebook hesabı açmayacağını söyledi bile.

Facebook’un boşalan tahtını alan instagram da kendine has sorunlar ile gündeme gelmeye başladı. Instagram’ın en büyük sorunu güvenlik sorunu. Geçtiğimiz aylarda çok fazla sayıda hesap çalınması durumu yaşandı. Buna ek olarak Instagram’da hesapların kapatılması, yanlışlıka hesap kapatılması ve çeşitli engellemeler var. Kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi de silinen hesapların yani eski kullanıcı adlarının alınamıyor olması. Peki herhangi bir şekilde silinen hesabın kullanıcı adı alınabilir mi? Evet tabiki, neden olmasın

Instagram silinen hesabın kullanıcı adı nasıl geri alınır?

Silinen hesabın kullanıcı adını geri almak normal şartlar altında instagram kuralları gereği mümkün değil. Instagram açık bir şekilde kapatılan hesapların kullanıcı adlarının geri alınamayacağını belirtmiştir. Ancak bunun için herhangi bir net süre verilmemiştir. Yani hesap kapatıldıktan ne kadar süre sonra yeniden birileri tarafından alınabilir bunu bilmiyoruz. Benzer bir facebook için de geçerlidir. Yani facebooktaki herhangi bir sayfanın adını sayfa kapatıldıktan sonra hemen başka biri alamıyor. Bunu hesabın düşmesi gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir domain boşaldığında anında başka biri tarafından alınamıyor, aynı şekilde boşalan bir kullanıcı adı da anında alınamıyor.

Instagram silinen kullanıcı adı kullanımı için bilinmesi gerekenler

Instagramı kapatmaya karar verdiniz, yeni bir hesap açacaksınız ve aynı adı kullanmayı düşünüyorsunuz. Ancak biliyorsunuz ki bu mümkün değil. Peki o zaman ne yapacaksınız? Hiç zaman kaybetmeden yapmanız gereken ilk şey kullanıcı adını değiştirmek. Evet, hesabınızı kapatmadan önce kullanıcı adınızı başka bir şey ile değiştirdiğiniz takdirde hesabınızı sildikten sonra aynı kullanıcı adını alarak yeni bir hesap açabilirsiniz.

Diyelim ki bunları hiç hesaplamadan hesabınızı sildiniz ya da kapattınız. Bu durumda da bizim daha önceki yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz Instagram’ı yanlışlıkla kapatma işlemlerini yapabilirsiniz. Instagrama hesabınızın çalındığını, sizin dışınızda birileri tarafından kapatıldığını bildiren mailler atabilirsiniz. Sonrasında size gelen formları doldurup hesabınızı yeniden açtığınızda aynı ismi kullanabilirsiniz.

Instagram silinen hesabı geri alma mümkün müdür?

Instagramın son güncellemeleri sayesinde neredeyse her şey mümkün. Siz hesabınızı yanlışlıkla sildiğinizde geri alma şansınız olduğu kadar silinen hesabın adını alma şansı da var. Instagram’ın isim kullanım politikaları konusunda ciddi yenilikler yaptığını biliyoruz. Bunlara paralel olarak da tüm kurallarda güncellemeler yapıldı.

Instagram kapatılan hesabın kullanıcı adını alma işlemi nasıl yapılır?

Instagram’da silinen hesabın kullanıcı adı bir süre sonra aynı şekilde alınabiliyor, bunu yukarıda detaylı bir şekilde anlattık. Eğer siz hesabınızı kapatmadan önce kullanıcı adınızı değiştirirseniz anında aynı adı alabiliyorsunuz. Ancak değiştirmezsiniz da hesabı kapatırsanız bir süre beklemeniz gerekiyor. Bunlar tamamen kişinin kendi isteği ile hesabını kapattığı durumları kapsıyor. Eğer ki siz hesabınızı kendiniz kapatmazsanız da hesabınız şikayet veya kural ihlali gereği instagram tarafından kapatılırsa işte o zaman işler değişiyor.

Instagram’ın kapatılan hesapların kullanıcı adını verme kuralı oldukça farklı. Bu süreç kişiden kişiye ya da bölgeden bölgeye değişiyor. Eğer hesabınız instagram tarafından kapatılırsa isminizi almanız oldukça zor olabilir.

Umarız yazımız sizler için yararlı olmuştur,

Sevgilerimizle,