Instagram QR Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Instagram, dünya genelinde oldukça fazla kullanıcı sayısına sahip bir sosyal medya platformudur. Instagram kullanıcıları, Instagram üzerinden pek çok özelliğe erişim sağlayabilmektedir. Yeni gelen güncellemeler ile birlikte, Instagram QR kodu da sunulan özellikler arasında yerini almaktadır.

İlk olarak Snapchat uygulamasında görülen QR kod, artık Instagram'da da kolay bir şekilde kullanıcıların bulunabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede alt tire, kısa çizgi, nokta gibi simgeler kullanılarak açılan hesapları arama kısmına yazarak zorluk çekmek ortadan kalkmaktadır.

İnstagram QR Kod Nedir?

QR kod, sosyal medya, mağaza, restoran, billboard, afiş, reklam gibi pek çok yerde görülebilen bir barkottur. Bu barkot, telefonlar üzerine indirilen uygulamalar sayesinde taratılarak pek çok farklı bilgiye erişilebilmektedir. Örneğin bir mağazada gördüğünüz QR kodu okutarak o mağazada satılan ürünlere erişebilirsiniz. Artık QR kod sistemi hayatımıza adapte olmuştur. Hatta Snapchat, Whatsapp, Facebook gibi sosyal medya platformlarının yanı sıra, yakın zamanda Instagram uygulaması da QR kod kullanmaya başlamıştır.

İnstagram QR Kod Oluşturma; Daha hızlı ve kolay profil etkileşimi için, QR kod ile instagram profil bilgisine ulaşılmasıdır.

Instagram QR Kod Nasıl Kullanılır?

Instagram QR kodu kullanabilmek için uygulamaya giriş yaptıktan sonra profil kısmını açmanı gerekmektedir. Profil ekranında ekranı sağdan sola doğru kaydırarak ya da sağ üst köşede bulunan üç çizgili ikona basarak ayarlar kısmına giriş yapmalısınız. Ayarlar sekmesinde karşınıza çıkacak "QR Kodu" butonuna tıklayarak yanınızda bulunan arkadaşınızın kodunu okutabilir, ya da arkadaşınızın telefonundan sizin kodunuz okutularak hesaplara erişim sağlanabilir. QR kodu kullanabilmek için cihazınızda kamera özelliği olması yeterlidir. Zira QR kodlar, cihaz kamerası ile okutulmaktadır.

Instagram QR kodu işlemleri yapabilmek için fiziksel olarak iki Instagram uygulaması bulunan cihazın yan yana gelmesine gerek yoktur. "QR Kodu" sekmesinde yer alan "Paylaş" butonu ile farklı platformlardan arkadaşlarınıza Instagram QR kodunuzu gönderebilirsiniz.

Instagram QR Kodu Ne İşe Yarar?

Instagram QR kodu, arkadaşlarınızı Instagram üzerinden eklemenin yanı sıra işletmelerde de kullanılabilen bir özellik haline gelmiştir. Özellikle temastan kaçındığımız pandemi döneminde, işletmelerin menü seçenekleri QR kod üzerinde yer almaktadır. Bazı işletmelerin geçmiş olduğu bu sistemde, masalarda yer alan kodu okutarak hiçbir yere temas etmeden sipariş edeceğiniz ürünü seçebilirsiniz.  Hayatımızın pek çok alanında kullanılmaya başlayacak olan QR kod sistemi, Instagram üzerine de eklenerek bu alana bir giriş yapılmıştır.

Instagram QR Kod Kişiselleştirme

Instagram uygulaması, kullanıcıları için her geçen gün yeni bir özellik sağlamaktadır. Bu sayede, kullanıcılar, sıkılmadan Instagram kullanabilmektedir.  Instagram'a yakın bir zamanda eklenen QR kod özelliği, kişiselleştirilebilmektedir. Bu sayede Instagram kullanıcıları, QR kod ekranlarını zevklerine göre düzenleyebilmektedir. Aşağıda kişiselleştirme yöntemleri ve bu yöntemlerin nasıl kullanılabileceği yer almaktadır.

İnstagram QR Kodu Ekranının Rengini Değiştirme;

Instagram profilinizde ayarlar kısmına erişerek "QR Kodu" butonuna tıklamanız durumunda QR kodunuz ekranda belirecektir. İlk giriş yapıldığı sırada sade bir tasarım ile karşınıza çıkan QR kod ekranının varsayılan rengini değiştirebilmek için ekranın üst tarafında "Renk" yazısını seçerek istediğiniz renge denk gelene kadar, ekrana dokunabilirsiniz. İstediğiniz renkte arka plan ayarlayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

İnstagram QR Kod Ekranına Emoji Ekleme;

Instagram QR kodu ekranında üstte yer alan seçenekler arasında "Emoji" seçeneğine tıklamalısınız. Daha sonra, ekranı aşağıdan yukarı doğru kaydırmanız durumunda karşınıza Instagram uygulamasında kullanılabilen tüm emojiler çıkacaktır. İstediğiniz emojiyi seçerek arka planınıza emoji kolajı ekleyebilirsiniz.

İnstagram'da QR Kod Ekranına Selfie Ekleme;

InstagramQR kodu ekranının üst bölümündeki seçenekler arasında "Selfie" yazan kısma tıklayıp kameranızdan bir öz çekim yaparak selfie kolajı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz arka planları dilediğiniz zaman değiştirebilmeniz mümkündür.

Aranan ilgil kelimeler;

 • İnstagram Qr Kod Oluşturma
 • İnstagram Qr Kod Giriş
 • Instagram Qr Kodu
 • İnstagram Karekod Kod Ne İse Yarar?
 • İnstagram Qr Kod Nedir
 • İnstagram Qr Kodu Ne İşe Yarar?
 • İnstagram Qr Kodu Silme
 • İnstagram Qr Kodu Nasıl Okutulur?
 • İnstagram Qr Kod Okuma
 • İnstagram Qr Kod Okutma
 • İnstagram Karekod Kod Oluşturma