İnstagram Profil Fotoğrafı Hakkında Bilgiler

Sosyal medya platformlarında sıklıkla yer alan, paylaşımlar yapıyoruz. Tabii ki bizimle birlikte diğer milyonlarca insan da aynı paylaşımları yapıyorlar. Bununla birlikte herkes aynı anda internete kendilerine ait olan birtakım bilgileri veriyorlar. Bu bilgileri paylaşırken, özellikle de İnstagram profil fotoğrafı gibi paylaşımlarımızla, dosya boyutu büyük bazı paylaşımlar yapabiliyoruz. Bu sebepten ötürü de birçok sosyal medya platformunda, bu tip durumlara özel belirli sınırlandırmalar, kısıtlamalar vardır.

Her ne kadar ana temamız İnstagram üzerinden şekilleniyor olsa da, diğer sosyal medya platformları içerisinde de, bu tip boyut kısıtlamalarını görmeniz mümkündür. Hatta sırf bu sorun sebebiyle, yani İnstagram profil fotoğrafı sığmıyor sorunuyla birlikte, yan uygulamalara olan ilgi de artmış, yan uygulamaların sayılarında da artış yaşanmıştır.

Boyut sınırlandırması sorunu yaşayan, görsellerini sürekli kırpmak zorunda kalan kişiler, görsellerini kırpmak yerine, orantılı şekilde küçültmeyi tercih etmektedirler. Bunun adına da zaten belirli uygulamalar kullanarak, profil fotoğrafı olarak güncel fotoğraf boyutunu paylaşmaktadırlar. Eğer İnstagram profil fotoğrafı sığdırma konusunda destek arıyorsanız, bazı yan uygulamaları seçebilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kullanarak, görsellerinizi sosyal medya platformlarınız içerisinde kullanabilirsiniz.

İnstagram profil fotoğrafı paylaştınız ancak kırpmak zorunda mı kaldınız? Artık kırpmadan, yalnızca boyutunu değiştirerek görsellerinizi paylaşmayı biliyorsunuz. Bunun adına yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Yan uygulamalar edinerek, gerekli fotoğraf boyutlandırma işlemlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Bununla birlikte İnstagram profil fotoğrafı değiştirme işlemlerinizle, yeni görsel paylaşımlarında bulunabilirsiniz. İnstagram profil fotoğrafınızı ayarlamadan önce veya sonra instagram takipçi satın al ve sende profil prestijini ikiye katlayarak daha havalı görünüme sahip ol.

İnstagram Profil Fotoğrafı Nasıl Değiştirilir

 Eğer profil fotoğrafınızı beğenmiyorsanız ya da herhangi bir sebepten ötürü değiştirmek istiyorsanız, uygulama bünyesinden İnstagram profil fotoğrafı nasıl değiştirilir işlemlerinizi yapmak son derece basittir. Aşağıdaki adımları takip ettiğinizde, profil fotoğrafınızı değiştirmiş olacaksınız:

  • Profil kısmına giriş yapın
  • Profil düzenle sekmesine girin
  • Bu alandan profil fotoğrafını değiştir seçeneğine tıklayın
  • Profil fotoğrafınızı değiştirmek için karşınıza gelecek olan seçeneklerden bir tanesini seçin

Halihazırda var olan bir fotoğraf kullanmak için ‘’Kütüphaneden seç’’ diyebilirsiniz. Eğer boyut sınırlandırmasına uygun bir fotoğrafınız varsa, kütüphaneden seçmeniz daha uygun olacaktır. Fakat direkt olarak uygulama içi fotoğraf çekme seçeneği de vardır. Kamerayı kullanarak direkt olark fotoğraf çekimleri yaparak bunları da paylaşabilirsiniz. Ancak tabii ki yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi paylaşım sonrasında bazı birtakım boyut sınırlandırmaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu tip bir durumda, fotoğrafınızı kısmi bir şekilde küçültmek zorunda kalabilir ya da orantılı olarak küçültmek zorunda kalabilirsiniz.

İlgili diğer makale; En İyi İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

İnstagram profil fotoğrafı nasıl boyutlandırılır diye baktığımızda, hem Android için hem de IOS için çeşitli mobil uygulamaları bulunmaktadır. Verimlilik uygulamaları olarak geçmekte olan bu tip uygulamalar sayesinde, sadece İnstagram için değil, genel anlamda sosyal medya uygulamalarınız için en uygun olan görsel paylaşımlarınızı yapabiliyor olacaksınız. Profil fotoğrafınız için olabilir ya da standart paylaşımlarınız için olabilir. Buna sizler karar verirsiniz. Önemli olan uygulamanın uygulamakta olduğu sınırlandırma kurallarına uyum sağlamaktır.

İnstagram Profil Fotoğraf Boyutu Kaç Olmalı?

İnstagram profil fotoğraf boyutu kaç olmalı diye baktığımızda, minimum 110x110 piksel boyutunu görmekteyiz. Ve profil fotoğrafı paylaşımlarınızda, 1:1 olan boyut oranını korumaya özen göstermelisiniz. Diğer taraftan, hikaye paylaşımlarında bu oran 9:16 olurken, standart paylaşımlarınız için ise 4:5 oranındaki boyutlandırmalara dikkat etmelisiniz. Bu boyutlandırmalara uyum sağlamadığınızda, görsellerinizi kırpmak zorunda kalırsınız.

Eğer profil fotoğrafınızı kırpmak istemiyorsanız, o halde yapacağınız en iyi hamle, belirtilmiş olan boyutlara bağımlı kalarak, küçültme yapmaktır. Görsellerde küçültme yaptığınızda, paylaşıma çok daha uygun hale geleceklerdir. İster hikaye paylaşımlarında isterseniz de profil fotoğrafı paylaşımlarınızda, boyutlandırma noktasındaki ayarlarınız sayesinde sorunsuz bir şekilde paylaşımlar gerçekleştiriyor olacaksınız.