Instagram Olağan Dışı Giriş Saptadık Sorunu ve Çözümü

Instagram Olağan Dışı Giriş Sorunu ve Çözümü [Güncel]

Instagram modern dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri hatta en popüler olanı. Dünya çapında bu kadar popüler olan, bu kadar çok kullanıcısı olan bir platformda doğal olarak bazı sorunlar ile karşılaşılıyor. Instagram sorunları iki şekilde ortaya çıkıyor, kullanıcı odaklı sorunlar ve instagram odaklı sorunlar. Kullanıcı odaklı sorunlar genelde şifremi unuttum, e-postamı bilmiyorum gibi sorunlar olurken instagram odaklı sorunlar akış yenilenemedi hatası, uygulama özelliklerinin çalışmaması gibi sorunlar. Önceki yazılarımıza gelen yorumlar ve okuyucularımızın mesajları gösteriyor ki yakın zamanın en ciddi problemlerinden biri “instagram olağan dışı bir giriş denemesi saptadık” sorunu. Bu yazımızda bu sorun neden kaynaklıdır, nasıl çözülür, tekrar olmaması için ne yapmak lazım gibi soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

Instagram şüpheli giriş tespit edildi ne demektir?

Instagram hesabına şifre ve kullanıcı adı elinde olan herkes aynı anda farklı cihazlardan ve bölgelerden giriş yapabilir. Şifrelerin çalınması ve hesapların çalınması durumuna bir çözüm olarak instagram şüpheli giriş saptaması uygulamasını geliştirmiştir. Eğer sizin hesabınıza farklı bir cihazdan (sizin daha önce hiç giriş yapmadığınız bir cihazdan) , farklı bir bölgeden giriş yapılmaya çalışılırsa hesabınız o anda kilitlenip sizden doğrulama kodu almanız istenebilir. Aslında bu uygulama sizin hesabınızı çalınma gibi durumlara korumak için geliştirilmiştir.

Takipçi artırma, beğeni kasma, takip edenleri görme veya profilimi gezenler, profilime bakanlar uygulamaları gibi instagram tarafından geliştirilmemiş üçüncü parti uygulamalar sizin giriş bilgilerinizi alır. Sonrasında da dünyanın herhangi bir yerinden ve cihazdan giriş yapabilir. Bu durumda da siz instagram “olağan dışı bir şey tespit ettik” mesajini alırsınız.

Bu mesajdan sonra karşınıza bir ekran gelecektir, burada bunu ben yapmadım ve bunu ben yaptım yazar. Eğer farklı uygulamalara siz izin verdiyseniz bunu ben yaptım demeniz gerekir. Eğer herhangi bir uygulamaya izin vermediyseniz o zaman hesabınız tehdit altında demektir.

Hesabını güvene almak için bunu yapanın sen olduğunu bize bildir. Yazısı çıktıktan sonra bunu ben yaptım deseniz de farklı yerlerden giriş yapıldığı sürece aynı mesajı görmeye devam edebilirsiniz.

Instagram şüpheli giriş denemesi sorunu nasıl çözülür?

Adım adım anlatalım;

  • Olağan dışı bir giriş denemesi saptadık sorunu, sizin kullandığınız diğer korsan uygulamalardan kaynaklı ise en kısa sürede bu izinleri kaldırmanız gerekir. Daha önce izin verdiğiniz uygulamaların izinlerini kaldırmak için;
  • https://www.instagram.com/ a gidin. Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Girdikten sonra profil- ayarlar- izinli uygulamalar kısmına gelin. Buradan linke ulaşabilirsiniz. Burada izin verdiğiniz tüm korsan uygulamaların izinlerini kaldırıp uygulamaları silin.
  • Tekrarlanmaması için hesabınızı en fazla iki cihaz üzerinden kullanın. Başkalarınıza şifrelerinizi vermeyin.

Olağan dışı giriş denemesi saptadık sorunu kod ile çözümü

Instagram bu sorun ortaya çıktığında sizden hesabın size ait olduğunu ispatlamanızı isteyecektir. Bunun için de telefonunuza ya da mailinize bir kod gelecek, bu kod ile de şifrenizi değiştirmelisiniz. Instagram şifre değiştirme konusuna buradan bakabilirsiniz.  Eğer e posta ve telefonunuzu unuttuysanız o zaman öncelikle o sorunu çözmeniz lazım. Şifrenizi değiştirdikten sonra olağan dışı giriş denemesi sorunu çözülmüş olacaktır.

Şifrenizi değiştiremezseniz bu sorunu nasıl çözersiniz?

Telefona ya da e postanıza kod gelmiyor ya da siz bunlara giremiyorsanız, bu durumda Instagram ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Instagram.com a gidip giriş yapmak için yardım al butonuna basın. Kullanıcı adınızı yazdıktan sonra daha fazla yardıma ihtiyacım var kısmına tıklayın. Buradan sonra Instagram’a yaşadığınız sorunu bildirmeniz gerekiyor.

Karşınıza çıkan formu doğru bilgilerle doldurduktan sonra metin alanına şu tarz bir yazı yazabilirsiniz. “Olağandışı bir giriş denemesi saptadık sorunu yaşıyorum. Telefonuma ve e-postama şifre değiştirme kodu göndermeme rağmen kod gelmiyor. Olağandışı bir giriş denemesi saptadık sorunu ile alakalı olarak yardımcı olmanızı acil bekliyorum.”

Doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra gönder butonuna basın. En kısa süre içerisinde instagram sizinle iletişime geçecektir. Alamadığınız kod mailinize ya da telefonunuza gelecek, sizden o kodu ve fotoğrafınızı atmanız istenecektir. Şifre değiştirme işlemleri tamamlanana kadar hesabınıza giriş yapamazsınız.

Bu tarz sorunlar ile karşılamamak için takipçi hilesi, takipçi kasma, takipçi kazanma uygulamaları gibi korsan uygulamalardan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Güvenli bir şekilde Instagram’da gerçek takipçi kazanmak ,takipçilerinizi artırmak isterseniz paketlerimize aşağıdaki link aracılığı ile göz atabilirsiniz.