Instagram Nedir ve Nasıl Kullanılır? [Detaylı Anlatım]

Tekrar tekrar merhabalar çok sevgili Fenomenim Blog okurları. Bugün, ne zamandır hatırladığımız aklımızda olan ama yazamadığımız bir blog yazısıyla karşı karşıyayız. Bugün hep birlikte Instagram Nedir ve Nasıl Kullanılır bunu öğreneceğiz. Bilmeyenler için öğretici nitelikte olurken, zaten “Instagram’ı biliyorum ben yahu” diyenler için de bilgilerini tazeleyici bir yazı olacağını umuyoruz. Emin olun, “instagram nedir vikipedi” , “instagram nedir ekşi” vb. Google aratmalarından öğreneceğiniz bilgileriniz çok daha fazlasını bu yazımızda öğreneceksiniz. Öyleyse vakit kaybetmeden hemen detaylara inelim.

Instagram Nedir?

Instagram, basitçe bir fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Sosyal medya yönüyle, insanların kayıt olabildiği, arkadaş ekleyip çıkarabildiği, mesajlaşabildiği dev bir ağdır. İlk çıkış amacı sadece fotoğraf paylaşmak olan Instagram, şu anda 500 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısıyla tamamen bir fenomene dönüşmüştür. Bırakın sadece fotoğraf paylaşmayı, Instagram üzerinden mesaj gönderip alabilirsiniz. Bazı söylentilere göre, Instagram’daki mesajlaşmanın WhatsApp’a yaklaştığı söylenmekte. Çoğu insan, Instagram’ı Facebook’un icat ettiğini düşünse de durum öyle değil. Instagram 2010 yılında, Kevin Systrom ve  Mike Krieger tarafından geliştirildi. 2012 yılında Mark Zuckerberg’in yoğun uğraşları sonucu Facebook tarafından satın alındı. Instagram’ın kelime anlamı nedir?, gibi sorular geliyor. Instagram’ın anlamı, İngilizcedeki “Instant” ve ” Telegram” kelimelerinin birleşimiyle oluşur. Eskiden kameralar, Instant yani anlık çekim olarak pazarlanırdı ve insanlar fotoğrafları birbirlerine Telegram yani türkçedeki telgraf olarak gönderirlerdi. Bundan esinlenilmiştir.

Instagram Ne İşe Yarar?

Instagram yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında özünde fotoğraf paylaşmaya yarayan bir uygulama. Lakin, günümüzde fotoğraf paylaşamadığınız bir sosyal medya uygulaması zaten yok. Facebook, Twitter, Pinterest vb. bu sosyal medya mecralarının tümünde zaten fotoğraf paylaşma var. Peki nedir Instagram’ı bu kadar ünlü yapan şey. Tabii ki hiç kuşkusuz, türünün ilk örneği olması. Dünyada bazı şeyler vardır, bunlardan biri de bir girişimde ilk olmak. İnsanlar ilk olanları daha çok hatırlar ve benimser. Instagram üzerinden fotoğraflarınızı paylaşırken, bu fotoğraflara çeşitli filtrelemeler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra videolarınızı ekleyebilir hatta hikaye bile paylaşabilirsiniz. Az önce yine söylediğimiz gibi direct message üzerinden arkadaşlarınızla mesajlaşabilirsiniz.

Instagram Nasıl Kullanılır? – 2021

Instagram‘ı kullanmaya başlamak için öncelikle, akıllı telefonlarınıza uygulamarı indirmeniz gerekiyor. Linkleri şöyle bırakalım;

yukarıdaki adreslerden, telefonunuz için Instagram’ı edinebilmeniz mümkün. Pekala, uygulamayı telefonunuza indirdiniz şimdi ne yapacaksınız?. Instagram’da bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Bunun için detaylı yazımıza hemen buradan göz atın. Instagram hesabınızı oluşturduktan sonra, Instagram’ı mailinizle onaylayın ve kullanmaya hemen başlayın. Instagram’ı kullanmaya başlamak için, hemen bir fotoğraf paylaşın ve sistemin nasıl işlediği hakkında fikir sahibi olun. Instagram hesabınızı oluşturduktan sonra, Instagram hesabınızı kişilerinizle eşler, böylelikle arkadaşlarınızı kolayca arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızın fotoğraflarını beğenebilir ve yorum atabilirsiniz.

Instagram Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Instagram’da paylaşım yapmak çok kolaydır. Hangi cihazdan olursa olsun;

 • Instagram’ı açın
 • Ekranın en orta alt kısmında yer alan ( + ) kısmına tıklayın.
 • Bu kısım sizin fotoğraf kütüphanenizi açacaktır.
 • Fotoğrafınızı seçin, filtre uygulayın, hashtag ekleyin ve paylaş butonuna basın.

Instagram Yararları ve Zararları

Pek çoğumuz artık Instagram bağımlısı durumuna geldik. Pek çoğumuz da Instagram dünyasına henüz katılmış değiliz. Hepimiz için de Instagram’ın yararları ve zararlarını bilmek önemli.

Yararları

 • İletişimi güçlendiriyor.
 • Yalnızlık sorununu bir nebze gideriyor.
 • Yeni arkadaşlıklar sağlıyor.
 • Vakit geçirmenizi sağlıyor.
 • Satış yapabilmenize olanak sağlıyor.
 • Popülaritenizi yansıtarak psikolojik olarak tatmin olmanızı sağlıyor.

Zararları

 • Psikolojik olarak takıntılılık yaratabiliyor.
 • İlişkiler arasında gerginliklere yol açabiliyor.
 • Bağımlılık yaratıyor.
 • Gün içinde yapmanız gereken aktiviteleri engelleyebiliyor.

Instagram Kullanma İncelikleri

Instagram’ı yeni kullanmaya başladıysanız, şüphesiz ki ilk problem: “popüler olmak” olacaktır. Popüler olmanın pek çok yolu var. Örneğin, hashtag yani etiket kullanımı, arkadaş çevrenizin geniş olması veya herkes tarafından ilgi görecekler içerik paylaşmak bunlara örnek olarak gösterilebilir. Öncelikle bir şahısı temsilen Instagram hesabı kullanıyorsanız, paylaşımlarınızın alımlı ve çekici olmasına özen gösterin. Doğru etiket kullanımı da ayrıca önemli. Kurumsal bir hesap yönetiyorsanız, paylaşımlarınızın firmanızın karakterini yansıttığına ve profesyonel olduğuna emin olun. Buna ek olarak, doğal yollarla istediğiniz artışı yakalayamıyorsanız, ücretli yollara başvurabilirsiniz. Bu bağlamda, internet sitemiz üzerinden çeşitli Instagram paketlerine göz atabilirsiniz. Örneğin, Instagram’da takipçi satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.