Instagram Konum Ekleme Nasıl Yapılır? [Detaylı Anlatım – 2021]

Instagram Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Instagram’ın sosyal medya uygulamasında konum ekleme özelliğinin olması, pek çok kullanıcıyı bu özelliği nasıl kullanacağını öğrenmeye sevk etmiştir. Instagram’da konum ekleme fikrini deneyen ve bununla beraber başarısız olan oldukça fazla sayıda kullanıcı bulunmaktadır. Sonuç olarak kullanıcılarda her gün artan “Instagram’da konum ekleme nasıl yapılır?” sorusu oluşmuştur. Bu sayfada, sorunun yanıtı olarak sosyal medya devine konum ekleme özelliğinin nasıl kullanıldığını anlatılmaktadır

Türkiye’de aktif olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarında bulunan “konum ekleme” ya da “yer belirleme” türündeki özelliği Instagram da kullanmaktadır. Fakat Instagram doğrudan bir konum ekleme ya da bir mekanı konum olarak yaratma seçeneğini kullanıcılarına sunmamaktadır. Instagram’da konum ekleme kısmına girdiğiniz zaman yaptığınız aramalar sonucunda karşınıza çıkan adresler ise ya Google Maps üzerinden alınan ya da daha önceden açılmış olan konum adresleri olmaktadır.

Instagram’a yeni konum eklemek isteyen Instagram kullanıcıları, bunu Google Maps üzerinden yapmaları mümkündür. Instagram konum ekleme özelliği sadece var olan konumları kullandırırken, buna alternatif olarak Google Maps, kullanıcılara oldukça kolay bir şekilde diledikleri bir mekanı yeni bir konum olarak ekleme fırsatı sunmaktadır.

Eğer aradığınız mekan, Instagram’da bulunan ve herkese açık olan konumlar arasında yok ise, aşağıdaki adımları izleyerek istediğiniz mekanı bir konum haline getirebilir, Instagram’a konum ekleyebilir ve yapacağınız paylaşımlarınızda bu konumu kullanabilirsiniz.

 Google Maps Nedir?

Google Maps, dünyanın teknoloji devi Google tarafından piyasaya sürülen bir web tabanlı harita uygulamasıdır. Bu uygulama ile kullanıcılar ülke, il, ilçe ve sokak detayına kadar bulunduğu konumu paylaşabilmektedirler. Piyasaya sürüldüğü günden bu yana bir çok Google kullanıcısının beğenisini toplayan bu hizmet ile kullanıcılar, etrafındaki insanlara nerede olduklarını sadece birkaç kolay adımla gösterebilmektedirler.

Google Maps için aktif olan konumların tamamı Instagram konum ve mekan etiketlerinde çıkmaktadır. Bu yüzden yeni eklemek istediğiniz mekanı Google Maps üzerinde kaydetmek, size o konumu Instagram’da da kullanma fırsatını sunacaktır.

Google Maps ile Instagram’a Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

  1. Google Maps aracılığı ile Instagram’a konum eklemek için öncelikle bir Gmail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Henüz bir Gmail adresiniz yok ise kısa bir sürede üyelik işlemlerini tamamlayarak kendinize yeni bir Gmail adresi ile hesabı açabilirsiniz.
  2. Yeni açmış olduğunuz ya da önceden sahip olduğunuz Gmail adresiniz ile Google hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.
  3. Giriş işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra MAPS adındaki sekme kullanılarak Google Maps haritasını açınız.
  4. Kaydetmek istediğiniz mekanı, arama kısmına adres olarak yazınız. Mekanı bulduktan sonra seçiniz ve belirlediğiniz bu adrese ait kayıt bilgilerini oluşturarak konum olarak Google Maps’e kaydediniz.
  5. Bu mekan, bir konum olarak kaydedildikten sonra tüm GPS’ler üzerinden bulunabilir hala gelmektedir. Bu süreç bazı durumlarda uzun olabilir. Bu yüzden kullanıcının Instagram’a konum ekleme yapabilmesi için bir süre beklemesi gerekebilmektedir.
  6. Google Maps’e istediğiniz mekanı başarıyla ekledikten sonra Instagram uygulamanız üzerinden hesabınıza giriş yapınız.
  7. Instagram’a eklemek istediğiniz fotoğrafa, istediğiniz ayarlamaları yaptıktan sonra üst taraftaki ileri simgesine tıklayarak çıkan bölümden “Haritaya Ekle” özelliğini etkinleştirin.
  8. Haritaya ekleme seçeneğini açtıktan sonra “Konum Adı” seçeneğine dokunun ve daha önceden Google Maps aracılığıyla konum olarak seçtiğiniz mekanın, Google Maps’e kaydettiğiniz adını giriniz ve yükleme işlemini tamamlayınız.

Yukarıdaki adımları izleyerek Google Maps yardımı ile istediğiniz mekanları birer konum haline getirerek kullanmak mümkün olmaktadır.

Bu sayede kullanıcılar Instagram’daki fotoğraf paylaşımlarında kendi oluşturdukları konumları da fotoğraflarına ekleyebilmektedir.

Umarız yazımız sizler için açıklayıcı ve yararlı olmuştur. Eğer beğendiyseniz aşağıdan 5 yıldız vermeyi unutmayınız, sorularınız var ise yorum bırakabilirsiniz.

Sevgilerimizle,