İnstagram Kaç GB İnternet Harcar?

İnstagram kaç GB internet harcar?

Bilineceği üzere instagram internet kullanımı konusunda son derece cömert bir uygulamadır. Uygulamanın yapısı gereği internet tüketimi yüksek olmaktadır. Bunun ilk sebebi İntagram’ın kullanım amacı olan video ve fotoğraf paylaşımlarının yapılmasıdır. Özellikle video içerikler konusunda geniş bir internet kullanımın oluşabilmesi mümkündür. Uygulamaya yüklenen fotoğraf ve videolar için ayrı internet kullanım hesaplamaları yapılıyor olmakla birlikte aynı zamanda görüntüleme için de fotoğraf ve videolar üzerinden farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Bu kapsamda kullanıcılar tarafından en çok merak edilen sorulardan biri instagram kaç gb internet harcar? Şeklindedir.

İnstagram kullanımı konusunda bilineceği üzere pek çok alan bulunmaktadır. Bu durum genel anlamıyla uygulama kapsamında;

 • Hikâye ekleme ve izleme
 • Fotoğraf paylaşma ve fotoğraf görme
 • Dm aracılığıyla mesajlaşma
 • Yorum yapma ve beğeni gönderme
 • Video içerik yükleme ve izleme
 • Profil takibi yapma ve uygulama içerisinde özgür hareketlilik
 • Reklamların takip edilmesi

Gibi işlemlerin yapılabilmesine izin verilmesi anlamına gelmektedir. Şüphesiz uygulama kapsamında yapılan tüm bu işlemler için tüketilen internet miktarı farklılık göstermektedir. İnstagram veri kullanımı ne kadardır?

İnstagram Veri Kullanımı Ne Kadardır?

İnstagram veri kullanımı ne kadardır? Sorusuna verilebilecek olası yanıt uygulama üzerinde yapılan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla sırandan bir İnstagram kullanıcısı için ortalama bir veri kullanımı belirlemek güç olmakla birlikte, uygulamayı en işlevsel olarak kullanan birinin aylık ortama 5 ile 10 GB arasında internet kullanımı gerçekleştirdiğini ortalama olarak söylemek mümkündür. Uygulama içerisinde yapılan işlemler ile instagram veri kullanımı her kullanıcıya göre farklılık gösterebilmektedir.

İnstagram Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

İnstagram veri kullanımı nasıl azaltılır? Hemen her sosyal medya platformunda olduğu gibi İsntagram’da da veri kullanımını azaltmanın bazı ipuçları bulunmaktadır. Bu kapsamda özellikle uygulamada daha fazla vakit geçiren kullanıcıların bazı özel durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir. İnstagram veri kullanımı azaltma yolları arasında sıralanabilecek olan yöntemler şu şekildedir:

 • Uygulamanın ayarlar bölümünde bulunan veri tasarrufunu etkinleştirebilirsiniz.
 • Daha az kullan seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.
 • Operatörler tarafından sınırsız sosyal medya seçenekleri kullanılabilmektedir.
 • Yine operatörler tarafından sunulan İnstagram özel paketlerinden faydalanmak mümkündür.
 • Ayrıca sahip olunan cihazın veri tasarruf modu da açılabilir.

Bunlara dikkat edilmesi durumunda instagram internet tasarrufu etkili bir şekilde sağlanabilmektedir.

İnstagram Hikayeleri Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagramhikayeleri ne kadar internet harcar? Yapılan istatistiki çalışmalara göre İnstagram hikayeleri bölümüne yüklenen bir video yaklaşık olarak 10 ya da 15 MB aralığında bir internet tüketiminin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda hikâye izlemek için ise video kullanımı istatistiklerine bakılması gerekmektedir. Bu bağlamda uygulama üzerinden bir video ya da hikâye izlenmesi durumunda 1 dakika da yaklaşık olarak 30 MB internet harcanmaktadır. Bu genel olarak 1 saatlik videoda 180 MB internetin tüketilmesi anlamına gelmektedir. Bu istatistikler IG TV için de geçerli olmakla birlikte uygulama kapsamında fotoğraf paylaşımı ve görülmesi durumlarında harcanan internet kullanımı videoya oranla çok daha azdır.

İnstagram’da Fotoğraf Görüntülemek Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram’da fotoğraf görüntülemek ne kadar internet harcar? Uygulamanın en az internet harcamasına sahip olan işlemlerinden biri fotoğraf görüntülemektir. Bu kapsamda İntagram üzerinde bir fotoğraf görüntülemek adına harcanan internet yaklaşık olarak 25 KB düzeyinde belirlenmiştir. Bu 40 fotoğraf görüntülenmesi durumunda 1 MB internet harcamasının yapılacağı anlamına gelmektedir.

İnstagram Fotoğraf Yüklemek Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram fotoğraf yüklemek ne kadar internet harcar? Uygulamada fotoğraf yüklemek ise görüntülemye göre çok daha fazla internet tüketimine yol açmaktadır. Dolayısıyla İntagram aracılığıyla bir fotoğraf paylaşımı yapılması yaklaşık olarak 2- ile 4 MB aralığında internet tüketimine sebep olmaktadır.


Sonraki blog; İnstagram'da Beğendiklerimi Nasıl Görürüm, Nasıl Silerim?

Önceki blog; En Çok Abonesi Olan Youtube Kanalları Listesi

Tüm bloglar; Fenomenim.net Blog Yazıları

İnstagram takipçi sayını arttırmak için; ucuz, aktif ve güvenilir instagram takipçi satın al!