Instagram İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

İnternet günümüzde akıllı telefonlara kadar gelmesiyle beraber yaygın bir kullanım bulmuştur. Ancak gereksiz kullanım oldukça hızlı internet verisini bitirebildiği için, kullanıcılar çoğu zaman pek bir şey yapmadıkları halde, verilerin tükendiğini söylemektedir.

Eğer telefonda Instagram varsa, bunun en büyük nedeni budur. Zira platform yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve otomatik video oynatma gibi özellikleriyle büyük kayıplara neden olur. Eğer Instagram internet veri kullanımı nasıl azaltılır? Sorusuna cevap arıyorsanız, mobil uygulama üzerinde yapacağınız bazı değişiklikler tüm problemlerinizi çözecektir. Rehberimizi okuyarak bu soruya bir cevap bulabilirsiniz!

Instagram Otomatik Video Oynatma Kapatılır Mı?

Akıllı telefonunuza Instagram uygulamasını yüklediğiniz anda, bazı standart özellikler tanımlıdır. Bunlardan biri, videoların otomatik oynamasıdır. Gerek ana sayfada, gerekse keşfet kısmında bu nedenle videolar, kendiliğinden başlar. Her ne kadar bu videolar 60 saniye olsa da, paket veriden çektiği internet oldukça fazladır. Instagram, her kullanıcıya en iyi hizmeti ve pratik hizmeti sunmak için pek çok özellik tanımlamıştır ve bunların hepsi standart değerlere sahiptir. Buna rağmen, her kullanıcı arzusu doğrultusunda kendisine göre düzenlemeler yapabilir.

Bunlardan biri de Instagram otomatik video oynatmadır. Açık olan bu seçenek, ayarlar üzerinden kapatılabilir.

Otomatik Video Oynatma Neden Fazla Veri Tüketir?

Instagram otomatik video oynatma, karşılaştığınız videoları siz dokunmaksızın açar. Bu nedenle hem bir ön yükleme yapmış, hem de videonun izlenmesi için onu indirmiş olur. Bu saliselerle belirtildiği için o esnada durdurmak mümkün değildir. Böylece platformda geçirdiğiniz yarım saat veya 1 saat, çok büyük veri kayıplarına nedendir.

Instagram Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraflar

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, herkes tarafından arzu edilelir. Instagram’da dolaşıyorsanız, ana sayfa ve keşfet üzerinde tüm fotoğraflar da maksimum çözünürlükte verilir. Dolayısıyla bunların boyutları da daha yüksektir.

Bu ön yükleme ve fotoğrafın görülmesi için indirme süresini arttırdığı için, internet verilerinizden daha fazla çeker.  Eğer bunu devre dışı bırakırsanız, gözle görülür bir artış sağlamanız mümkündür.

Instagram İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Peki, Instagram internet veri kullanımı nasıl azaltılır? Bunun için tüm yapmanız gerekenler, mobil uygulama üzerindedir. Dolayısıyla ilk olarak, Instagram’a giriş yapmanız şarttır.

Ardından profil hesabınıza giriş yapabilmek için, sağ altta gördüğünüz profil resminize tıklayın. Bundan sonra üst ekranda bulunan üç çizgiye dokunarak, ayarları seçin. Karşınıza çıkan ekranda ise “hesap” sekmesine geçin.

Burada hücresel veri kullanımı özelliğini bularak dokunun. Ardından da daha az veri kullan seçeneğine işaret bırakın.

Ancak bu seçenekler, sadece internet verilerinde geçerli olup, wi-fi ağlarında geçerli değildir. Eğer wi-fi için de tasarruf yapmak istiyorsanız, veri tasarrufunu değiştirmeniz gerekir.

Bu ayarlar sonucunda Instagram, videoları otomatik yüklemeyeceği için, gözle görülür bir tasarruf görülür. Ancak bazı kullanıcılar bununla beraber donma yaşadığını da belirtmiştir.

Dilersen hemen ucuz takipçi satın al ve sende instagram'da yükselişe geç!

Instagram Yüksek Çözünürlük

Instagram internet veri kullanımı nasıl azaltılır? Bir video ve fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram, bu unsurları yüksek çözünürlükle sağlar. Böylece kullanıcılar, fotoğraflardan ve videolardan daha iyi zevk alabilir. Ancak bu durum, aynı zamanda internet verisinin daha fazla kullanılması anlamını taşır.

Eğer bunu değiştirmek istiyorsanız, ilk olarak yukarıda anlattığımız şekilde hesaplara, ardından hücresel veri kullanımına gelmeniz gerekir. Ardından bu sayfada bulunan yüksek çözünürlüklü medyaya dokunarak, asla-sadece wifi-hücresel veri ve wifi seçeneklerini tercih edin.

Burada asla derseniz, yüksek çözünürlüklü medya kullanımı yapılmaz. Her ne kadar videolarınız ve fotoğraflarınız daha düşük çözünürlükte olacak da olsa, Instagram internet veri kullanımı nasıl azaltılır için bir çözüm getirir.