İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma İnstagram’ın önemli yeniliklerindendir. İnstagram Facebook tarafından alındıktan sonra birçok yenilikle gündeme gelmeye başlamıştır. Her yeniliğin ve gelişimin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da vardır. Özellikle güvenlikle alakalı bazı problemlerle karşılaşmanız mümkündür. Hesabın çalınması vb. durumlar kullanıcıların en çok korktuğu sorunların başında geliyor.

Kullanıcılar genellikle İnstagram hesaplarını güven altına almak için iki faktörlü kimlik doğrulama tekniklerinden yararlanıyorlar. Bazense kullanıcılar aktifleştirdikleri iki faktörlü kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak isteyebiliyorlar. Bunun için ayarlar bölümüne girip İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulamayı kapatabilirsiniz.

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodunu Unuttum

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum platform kullanıcılarının sık karşılaştıkları sorunlardandır. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu; platform tarafından kullanıcılara verilen hesap ve şifreyi korumayı sağlayan güvenlik özelliği olarak biliniyor.

İnstagram hesabınıza iki faktörlü kimlik doğrulama kodu tanımladığınızda hesabınızın çalınmasını engellemiş oluyorsunuz. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu sayesinde tanımadığınız cihazlardan başkaları hesabınıza girmeye kalktığında size direkt uyarı gelir. O yüzden çoğu İnstagram kullanıcısının önerdiği bir özelliktir. Fakat kimi zaman çeşitli nedenlerle kullanıcılar İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu unuttum sorunu yaşıyorlar. Bu sorunla karşılaşan kişiler için aşağıda belirttiğimiz yöntemi uygulayabilirler.

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu hatırlanması için;

 • İlk olarak kullanıcı adınızı girerek unuttum butonuna basınız.
 • Mail üzerinden sıfırlama bağlantınızı alınız.
 • İsterseniz İnstagram şifrenizi de yenileyebilirsiniz.
 • Mail üzerindeki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacak. Oradan yeni şifrenizi yazıp onaylamanız gerekiyor.
 • Onaylanan sayfa sizi başka bir sayfaya yönlendirecek. O sayfada İnstagram hesabınızda kayıtlı telefon numarasına onay kodu gönderecek. Böylelikle “İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum” sorununu çözmüş olacaksınız.

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodu Nasıl Aktif Edilir?

“İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu nasıl aktif edilir” noktasında aşağıda sıralayacağımız yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • İlk olarak telefonunuzdan İnstagram’ı açınız.
 • İnstagram’ı telefonunuz üzerinden açtıktan sonra en altta yer alan sağ kısımdaki profil simgesine tıklayınız.
 • Sol kısımda karşınıza bir menü çıkacak.
 • Açılan menü üzerinden en altta bulunan ayarlar kısmına tıklayınız.
 • Daha sonra güvenlik kısmına tıklayınız.
 • Ekran üzerinde “iki faktörlü kimlik doğrulaması” ile ilgili seçeneği bulup onun üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki işlemlerin arkasından İnstagram hesabınızın tanımlı olduğu telefonunuza 6 haneli kod gelecek. Gelen kodu ekran üzerine yazıp, diğer adımlara geçiniz.

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu cihazınıza tanımlandıktan sonra, hiçbir kimse hesabınıza başka cihazlardan giriş yapamayacak. Yapmaya çalıştığında size girişi onaylamanızla alakalı bir ekran gelecek. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunun SMS ile cep telefonunuza gelmesini de isteyebilirsiniz. Ayrıca Google Authenticator ya da Duo Mobile vb. 3. parti doğrulama uygulamalarından gelecek giriş kodlarından da yararlanabilirsiniz.

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma Nasıl Olur?

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma nasıl olur;

 • Öncelikle cep telefonunuzdan İnstagram’ı açınız.
 • İnstagram uygulamasını cep telefonunuzdan açtıktan sonra en altta yer alan sağ taraftaki profil simgesi üzerine basınız. Böylelikle kendi hesabınızın açılmasını sağlayacaksınız.
 • Ekranın sağ üstünde, alt alta dizilmiş 3 çizgi simgesiyle karşılaşacaksınız. Onlara tıklayıp sol tarafta karşınıza bir menü çıkacak. Karşınıza çıkacak menünün en altında da “Ayarlar” sekmesine tıklayınız.
 • Daha sonra güvenlik sekmesine basınız.

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin ardından, iki faktörlü kimlik doğrulaması üzerine basınız. İki faktörlü kimlik doğrulaması sekmesine tıkladıktan sonra hesabınızı pasif konuma getirmiş olacaksınız.