Instagram Hikayesini Görüntüleyenler Neye Göre Sıralanır?

Instagram hikayelerinin izlenme sayısını, kimlerin izlediğiniz story ayarlarından rahatlıkla görebilmekteyiz. Hatta hikayelerimizi izleyenlerin sıralamasında ilk sıraları kimin aldığı konusunda bazı efsaneler vardır. En iyi stalkerların ilk sırayı aldığına inanılırken ilk görenin bu sırada yer aldığını düşünenler de var.

Instagram Hikayelerinizi kimin izlediğine bakarsanız, muhtemelen merak edersiniz; instagram izleyicileri nasıl görüyor, sıralamalar neye göre çıkıyor?

Instagram Hikayeleri görüntüleyenlerin nasıl sıraladığını öğrenmek için okumaya devam edin:

Instagram hikayeyi görüntüleyenler neye göre sıralanır?

Instagram algoritması kimin sizi stalkladığından yani sürekli profilinizi gözetlediğinden ziyade sizin en çok etkileşimde olduğunu kişileri ön plana çıkarır. En çok resimlerine yorum yaptığınız, beğendiğiniz, en çok hikayelerinde etkileşimde bulunduğunuz kişiler ile sizin aranızda bağ kurar. Aynı durum onlar için de geçerlidir.

Instagram algoritması Instagram Story (hikaye)  görüntüleyenlerinizi “etkinliğinize ve en yakın olduğunuz kişilere göre” sıralar.

Instagram Hikayelerinizi kimin izlediğine baktığınızda, listenin en üstünde gördüğünüz kişiler iki şey tarafından belirlenir: Diğer hesaplarla etkileşimleriniz ve hikayenizi kimlerin görüntülediğini görmek için ne sıklıkta giriş yaptığınız.

Instagram Hikayelerinizi kimin izlediğini görmek için düzenli olarak kontrol ediyorsanız, son kontrol ettiğinizde listenin en üstünde farklı hesaplar görürsünüz.

Bunun nedeni, “listeyi birkaç kez kontrol ederseniz, [Instagram algoritması] size yeni bir insan grubu göstermeye çalışır”.

Yani Instagram Instagram,  Hikayelerinizin görüntüleyenlerinin nasıl sıralandığını açıklıyor, ancak algoritma kimlerle etkileşimde bulunduğunuzu nereden biliyor?

Beğendiğiniz Fotoğraflar ve İzlediğiniz Hikayeler Instagram Feed’inizi Nasıl Etkiler?

Bu yılın başında Instagram,  Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını tam olarak açıklamak için bazı kayıtları açtı.  Instagram’ın, yeni algoritma hakkında her şeyi ortaya çıkardığı odada bulunan insanlara göre, Instagram’ın asıl amacı,  bu grubun size en yakın olduğunu düşündüğünden, “arkadaşlarınız ve ailenizden” içerik görmenize yardımcı olmaktır.

Instagram algoritması, hangi yayınların sizin için en önemli olduğunu tahmin etmeye çalışır ve bunu belirlemek için üç ana faktör kullanır: ilgi, zamanlama ve ilişki. Etkileşimlerinize dayanarak en yakın olduğunuz kişiler, diğer hesapların profilleri, yayınları ve hikayeleriyle olan etkileşimleriniz, listenin en üstünde görünenleri etkileyebilir.

Instagram algoritmasının gözünde ‘etkileşim’ oluşturan birçok öğe var!

Instagram’a göre, birçok farklı eylem “etkileşim” olarak sınıflandırılabilir.

Bir hesabın profilini ziyaret etmek gibi basit işlemler bir etkileşim, feed yayınlarındaki beğeni ve yorumların yanı sıra bir kullanıcının Instagram Hikayelerini izlemeyi de içerir.

Dolayısıyla, bir hesapla yaptığınız etkileşim düzeyini fark etmemiş olsanız da, algoritma her dokunuşta bilgi toplayabilir ve Instagram için en önemli olduğunu düşündüğünüz kişileri Instagram Hikayelerinizin görüntüleme listesinin başına getirebilir.

Örneğin, her gün bir kişinin hikayelerini izlerseniz sonunda anasayfanızdaki hikayelerin başında bu kişinin hikayelerini görmeye başlarsınız.  Bu, aynı zamanda, uygulamayı açtığınızda, yakın arkadaşlarınızın sürekli aynı yerde görünmesinin de nedenidir.

Ancak, daha önce hiç görmediğiniz hesaplar listenin başında veya özet akışınızın en üstünde göründüğünde ne anlama gelir?

Bunun nedeni muhtemelen Instagram’ın ‘zamanlılık’ faktörüdür. En son yayınları önceliklendirmeyi hedefler. Bu nedenle, favori profilinizdeyken bile eski yayınları görme olasılığınız düşüktür. Uygulama,  en son kullandığınız tarihten bu yana yeni ve neyin yeni olduğunu göstermek için çalışıyor.

Instagram’ın, Instagram Hikayeler listenizi nasıl sıraladığını etkileyebilecek bir başka faktör de facebooktur. Facebook’taki bağlantılarınızın instagram hikaye görüntülenmeleri konusunda direk etkisi vardır.  Instagram’ın ana şirketi, bağlantılarınız ve Facebook’taki etkileşimleriniz, Instagram Hikayeleri görüntüleme listesindeki listenin en üstünde yer alan kişileri etkiliyor olabilir. Şu an bu sadece bir teori, ama mantıklı bir teori.

Buna ek olarak, Türkiye’nin en büyük sosyal medya hizmetleri sağlayıcısı Fenomenim'i ile henüz tanışmadıysanız, birbirinden etkili ürünlerimize aşağıdaki linke tıklayarak göz atabilirsiniz: