Instagram Hikayelerini Öne Çıkarma ve Arşivleme Nasıl Yapılır?

Instagram‘ın Hikaye özelliğini başlatması üzerinden bir yıldan biraz fazla zaman geçti. 300 milyon günlük aktif kullanıcıyla, Instagram Hikayelerinin popülaritesinin yakın zamanda kaybolmayacağı anlaşılıyor.

Bu fırsattan istifade eden instagram daha fazla para kazanmak için instagram hikayelerine her geçen gün yeni bir özellik ekliyor. En son eklenen hikaye özelliği ise hikayeleri arşivleme ve hikayeleri öne çıkarma özellikleri.

Yayınlanan Story Archive özelliği, hikayelerinizi hesabınızdaki bir klasöre arşivleyerek favori Instagram Hikayelerinize devam etmenizi sağlayacak bir fırsat sunuyor. Bu Hikayeler daha önce telefon belleğinize kaydedilebilse de, bu yeni eklenti tüm Instagram Hikayelerinizi ve mesajlarınızı tek bir çatı altında sunmanıza izin verecektir.

Bunun dışında arşivlenmiş Instagram Hikayeleriniz arasından istediğinizi seçebilir ve bunları profilinizde öne çıkarabilirsiniz. Oldukça kullanışlı değil mi?

Öyleyse, Instagram Hikayelerinizi nasıl arşivleyeceğinizi ve bir profesyonel gibi nasıl öne çıkaracağınıza gelin birlikte bakalım;

Adım1. Bir instagram hikayesi (story) oluşturun

İlk adım bir Instagram Hikayesi oluşturmaktır. bu, en son güncellemeyi aldıktan sonraki ilk hikayenizse, hikaye oluşturduğunuz  anda bir pop-up görürsünüz.

Adım 2. Storyiniz oluştururken ayarları düzenleyin

  • Yukarıdaki istemi aldıktan sonra, Ayarlar’da Düzenle’ye dokunun ve öykülerinizi arşivlemek için bunu açın.
  • Bu işlem, tüm hikayelerinizin, 24 saatlik son tarihlerini geçtikten sonra bile, hesabınıza kaydedilmesini sağlar.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu özellik favori Instagram anlarınıza tutunmayı kolaylaştırır.

Adım 3. Öne çıkan instagram hikayesi oluşturun

Yukarıdakileri yaptıktan sonra hikayenizi tekrar gözden geçirin ve sağ alt köşedeki küçük kalp simgesine hafifçe dokunun.

Öne çıkan ismi verin. İlk öne çıkarılan hikayenizi başarıyla oluşturdunuz!

Instagram öne çıkanlar profilinizde hemen isminizin altında çıkacaktır. Birden fazla öne çıkan oluşturabilir, bunların her birine farklı isimler verebilir ve gruplayabilirsiniz. Ayrıca bu hikayelerin her birine kapak fotoğrafı da ekleyebilirsiniz.

Adım 4. Arşivden öne çıkan story ekleyin

Bunu yapmak için, en sağ köşedeki Artı simgesine (vurgulanan öykünün yanında) dokunun ve Arşiv klasöründen bir (veya daha fazla) görsel ya da video seçin. Alternatif olarak, bir öne çıkan hikaye oluşturmak için Arşivleri doğrudan ziyaret edebilirsiniz. Sağ üst köşedeki simgeye dokunun ve hikayeleri seçin.

Ayrıca, sağ üst köşedeki açılır menüye dokunarak Öyküler Arşivi ve Yayın Arşivi arasında geçiş yapabilirsiniz.

Öne çıkarılan instagram hikayesinde nasıl değişiklik yapılır?

Öne çıkarılan instagram hikayeleri , size daha fazla hikaye ekleme, kapak görüntüsünü değiştirme veya küçük resmi değiştirme gibi değişik seçenekler sunar. Tek yapmanız gereken, profilinizdeki öne çıkarılan hikayeyi  açmak, üç noktalı menü simgesine dokunmak ve öne çıkan hikayeyi düzenleye tıklamak. Tüm değişiklikler yapıldıktan sonra, Bitti’ye dokunun, değişiklikler hemen yansıtılacaktır.

Ayrıca, öne çıkarılmış bir hikayeyi normal Instagram postu olarak da paylaşabilirsiniz.

Öne çıkarılan Instagram Hikayeleri nasıl kaldırılır?

  • Öne çıkarılan instagram hikayeleri, Instagram profilinizde dilediğiniz kadar kalacaktır. Bunu kaldırmak için, söz konusu highlight edilen hikayeyi açın ve üç noktalı menü simgesine dokunun.
  • Şimdi Öne Çıkanlar’dan Kaldır’ı seçin. Böylece hikayeniz öne çıkanlardan kaldırılmış olacak.

Instagram hikaye öne çıkarma özelliği ne kadar kullanışlı?

Instagram ilk hikaye özelliğini çıkardığınız Snapchat i kopyalamakla suçlanmıştı. Hatta bir çok özelliği ile Snapchat’in aynısı olduğu söylenmişti. Ancak instagram başlangıç olarak story özelliğini burdan esinlenmiş olsa da Snapchat’i geride bırakacak çok farklı özellikler ile öne çıktı. Bunlardan biri de hikayeleri öne çıkarma özelliği oldu. Ayrıca instagram çeşitli çıkarmaları, mentionlama özellikleri, gifleri ve müzik ekleme imkanları ile hikayelerini fotoğraflarından daha çok kullanılır hale getirdi. 

Peki, bu yeni özellikleri Instagram’da ne kadar beğendik, ne kadar kullandık? Siz de Instagram’ın hikayelerine eklediği bitmez tükenmez özellikler hakkında neler düşündüğünüzü yazımızın sonunda yorum olarak bizime paylaşın. Ayrıca kaliteli takipçi kazanmak, hikayelerinizin yüzlerce binlerce izleyiciye ulaşmasını sağlamak için buradan bilgi alabilirsiniz.

Umarız yazımız sizler için yararlı olmuştur.