Instagram Hikayelerine (Stories) Nasıl Müzik Eklenir?

Sosyal medyadaki en son yenilikler Hikayeler. Facebook ve Snapchat’dan WhatsApp’a veya Instagram’a kadar neredeyse tüm sosyal medya platformlarının bu özelliği var. Bu hikayelerin eğlenceli kısmı, sadece 24 saatlik bir süre boyunca yayında kalmaları ve çok geçmeden ortadan kaybolmaları.

Snapchat, fotoğrafların kaybolmasının (geçici fotoğraf yükleme) asıl öncüsü olmasına rağmen, asıl bu kaybolan görsel başarısı instagram ile yakalandı. Instagram hikayelerinin klasik instagram postlarına göre iki üç kat daha fazla kişi tarafından izlendiği bilinmektedir. Bunu bilen instagram da hikayeleri daha hareketli ve eğlenceli bir hale getirmek için her gün yeni bir özellik ortaya çıkarıyor. Son zamanlarda çıkan en yeni özellik ise instagram hikayelerine müzik ekleme.

Bu yazımızda, Instagram hikayelerine müzik ekleyebileceğimiz iki yolu keşfedeceğiz. Birincisi Instagram uygulamasının kendisidir ve diğer ise müzik ekleme uygulamasıdır.

Instagram hikayelerine müzik ekleme nasıl yapılır?

  1. Instagram üzerinden hikayelere müzik ekleme

Instagram hikayelerinde eğer sesi kapatmazsanız normal video olarak tüm sesleri kaydettiğini ve yayınladığını biliyoruz.

Bazen ise görüntü çok güzel olsa bile arka plandaki sesler çok rahatsız edici olabilir. Sesi tamamen kapattığımızda da boş, garip bir durum ortaya çıkar. İşte tam olarak bu tarz durumlarda instagram hikayelerine güzel bir arka plan müziği eklemek gerekir. Instagram uygulaması, akıllı telefondan sesleri ayıklama yeteneğine sahiptir. Yani, Spotify, Google müzik veya PowerAmp gibi herhangi bir müzik çalarda çalışan bir şarkınız varsa, uygulama şarkıyı doğrudan buradan çıkarabilir.

Yani, bir dahaki sefere Instagram hikayeniz için arka plan müziği olarak bir şarkı eklemek isterseniz, sadece akıllı telefonunuzdaki şarkıyı çalın, Instagram’u açın ve hikayeyi yakalamaya başlayın.

Telefonun mikrofonundaki sesleri yakalayacağından, aynı zamanda çevredeki ortam sesini de yakalayacaktır. Yani, mümkün olduğunca sessiz bir ortamda çekim yapmaya çalışın.

  1. Üçüncü parti bir uygulama ile hikayeye müzik ekleme

Yukarıda bahsetmiş olduğumu çözüm anlık hikayeler için kullanışlı olabilir.  Ama her hikaye bir anlık değildir. Çoğu zaman diğer zamanlarda çektiğimiz video ya da fotoğrafları story olarak eklemek isteriz.  Bu durumda instagram hikayelerine müzik eklemek için farklı uygulamalardan faydalanabiliriz.

İlk olarak InShot Video Editor.

Bu uygulama aracılığıyla videoyu açın ve gerektiği kadar kırpın. Bittiğinde, araç çubuğundaki Müzik simgesine dokunun ve şarkılarınızı seçin. Şarkıların çoğunu telefonunuzdan seçebilirsiniz.

InShot Video Editor müzik ekleme uygulamasını indirmek için; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.camerasideas.instashot&hl=en

Müzik seçildikten sonra, uygun müzik seviyesini seçin ve orijinal video sesini kapatın. İsterseniz müziği de azalacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

InShot uygulamasının videoyu daha küçük bir boyuta ölçeklendirdiğini unutmayın, bu yüzden ekrana sığdırmayı unutmayın. Ayrıca, InShot uygulamasından da etiket ve metin ekleyebilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken tek şey kaydetme ve kaydedilen videoyu Instagram’a hikaye olarak yüklemektir.  Bu uygulama ile oldukça basit ve hızlı bir şekilde instagram hikayenize müzik ekleyebilirsiniz.

Instagram hikayesine müzik eklemede hangi yöntem tercih edilmelidir?

Bize sorarsanız ikinci yöntem yani bir mobil uygulama kullanarak hikayeye müzik eklemek daha başarılı sonuç verir.  Bu uygulama, bir videonun yalnızca arka plandaki sesini kapatmakla kalmıyor aynı zamanda videoya yeni bir hava da katıyor. Ayrıca bu uygulama üzerinden hikayelerinize metinler, emojiler de ekleyebilirsiniz.

Ancak üçüncü parti uygulaması ile instagram hikayelerine müzik eklerken canlı etiket dediğimiz bazı hareketli etiket ve stickerları kullanamayabilirsiniz. Instagram’da her gün bir şey değişiyor bu özellik de yakında gelişebilir.

Buna ek olarak, Türkiye’nin yıllardır bir numaralı sosyal medya hizmetleri şirketi olan Fenomenim aracılığı ile, Instagram profilinizi takipçi paketlerimizle güçlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki linke göz atmanız yeterli: