Instagram Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Instagram hesabımın hacklendiğini, başka birilerinin eline geçtiğini nasıl anlarım? Aslında çok basit anlaşılır bir durum gibi görünse de bazen hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğini anlamak hiç de kolay olmayabilir. Eğer siz de instagram hesabım başka birinin eline geçti diye düşünüyorsanız bundan emin olmak için aşağıdaki maddeleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hesabınızın çalındığını düşünmeseniz bile yine de dikkatli olmakta fayda var, zaman zaman kontrolleri yaparak hesabınıza başka birilerinin girip çıktığını da kontrol edebilirsiniz.

Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım?

Hesabımın hacklendiğini (çalındığını) nasıl anlarım sorusunun bir kaç farklı yanıtı vardır. En belirgin ve yaygın olanı, kendi şifrenizle hesabınıza giremiyor olmanızdır. Kullanıcı adı kolayca değiştirilen bir şey değildir ancak şifre hesap sahibi ya da hesabı ele geçiren kişi tarafından değiştirilebilir. Sabah kalktınız ve instagram hesabınıza girmek istiyorsunuz, ekranda şifre yanlıştır hatasını gördünüz. Eğer şifrenizden kesinlikle eminseniz ve hesabınıza kesinlikle giremiyorsanız hesabınız çalınmış demektir. Bu noktada hiç zaman kaybetmeden sizi takip eden bir başkasının hesabından kendi hesabınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Böylece sizin fotoğraflarınızın ve videolarınızın hala hesapta olup olmadığını görebilirsiniz. Çünkü çalınan hesaplardaki en büyük sorun var olan fotoğraf ve videoların silinmesidir. Çünkü Instagram’da silinen görselleri geri getirmek bazen mümkün olmayabilir.

Aynı şekilde yine başka birinin hesabından kendi hesabınıza doğal mesajlar göndererek hesabın ne zaman aktif olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak tehditkar, kötü ve yanlış mesajlar göndermeyin. Sonrasında hesabınıza geri almaya çalışırken bunlar sizin karşınıza çıkabilir. Eğer ki süreç ilerler ve legal bir durum ortaya çıkarsa, kendinizi haklıyken haksız durumuna düşürmeyin.

Instagram hesabınızın çalındığını anlamanın bir diğer yolu ise, daha önce hiç takip etmediğiniz türde hesapları takip etmeye başlamış olabilirsiniz. Aynı şekilde takip etmediğiniz hesaplardaki paylaşımlara yorumlar yapabilir, beğeniler yapabilir, tanımadığınız insanlara mesajlar atıyor ya da onlardan mesajlar alıyor olabilirsiniz. Bu durumda da hesabınız çalınmış ancak şifreniz değiştirilmemiş demektir. Bu tarz durum çok sık karşılaşılan bir sorundur. Hesap bilgilerinizin başkasının eline geçmesinin en kolay yolu third parti dediğimiz korsan uygulamaların telefona indirilmesi ve kullanılmasıdır. Bu tarz korsan uygulamaları telefonunuza indirdiğiniz zaman en başta bir çok bilginizi bu uygulamalar ile paylaşmış olursunuz. Onlar da böylece sizin adınıza uygulamanızı kullanabilir hale gelir.

Instagram hesabım saldırıya uğradığında ne yapmalıyım?

Endişeye gerek yok – bu dünyanın sonu değil (hesabınızı kaybediyor olsanız bile, yalnızca geçici olsa bile, iyi bir duygu değil).

Hesabınıza hala erişiminiz varsa, şifrenizi derhal değiştirdiğinizden emin olun. Bu şifreyi kullandığınız diğer tüm hesapların şifresini de değiştirin. Siz en iyisi başlamışken bütün hesap bilgilerinizi değiştirin. Unutmadan, mutlaka mail adresi şifrenizi değiştirin. Mailinize ulaşıldıktan sonra her şeye ulaşılabilir.

Artık hesabınıza erişemiyorsanız, olabildiğince hızlı Instagram ile bağlantı kurmanız ve saldırıya uğramış hesaplar için işlemlerini başlatmanız gerekir.

Instagram hesabım çalındı formu var mıdır? Instagramla nasıl iletişime geçilir?

Instagramın bu konuda net bir şekilde verdiği bilgiler ve işlem adımları şu şekildedir;

  • Hesabınızın saldırıya uğradığını veya ele geçirildiğini düşünüyorsanız, hesabınızı güvence altına almak için gerçekleştirebileceğiniz işlemler vardır.
  • Instagram’dan gelen bir mesaj olup olmadığını, e-posta hesabınızı kontrol edin

Instagram’dan mail adresinizin değiştirildiğine dair bir e-posta aldıysanız, bu iletideki bu değişikliği geri al seçeneğini kullanarak bunu geri alabilirsiniz. Ek bilgiler de değiştirildiyse (örneğin: şifreniz) ve e-posta adresinizi değiştiremezseniz mail üzerinden direk instagram ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesabızın çalındığından eminseniz ve bu şekilde geri alamıyorsanız Instagram Hesabım Çalındı, Nasıl Geri Alırım? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Instagram hesabımı çalanı nasıl bulurum?

Bu tarz hesap çalınma işlemleri oldukça profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Eğer tanıdığınız bildiğiniz biri sizin şifrenizi görüp ya da tahmin edip şifrenizi değiştirmediyse bunu yapan kişiyi bulmanız pek mümkün değil. Instagram hesabı çalınmalarından bilişim suçları kapsamında savcılık devreye girebilir. Özellikle çalınan hesap üzerinden başka kişilere mesajlar atılıyorsa, tehdit içeren, kötü amaçlı çirkin yazılar gönderiliyorsa hiç zaman kaybetmeden polis ile iletişime geçilebilir.

Instagram hesabı çalınması durumu sonucunda kişilerin özel bilgileri, fotoğrafları, özel mesajları ve videoları da paylaşılabilir. Bu durumun önüne geçmek için hesabızın çalındığını anladığınız anda hiç zaman kaybetmeden geri almaya çalışmalı, bunu Instagram’a bildirmeli ve savcılık ile iletişime geçmelisiniz.

Şifrem değişmedi, hesabım çalınmış olabilir mi?

Evet, şifreniz ya da herhangi bir bilginiz değiştirilmez ancak hesabınız yine de çalınmış olabilir. Daha doğrusu şöyle ifade edelim, hesabınız başkaları tarafından kullanılıyor olabilir. Otomatik takipçi kazanma programları gibi,  gizli hesapları görme uygulamaları gibi korsan uygulamaları yüklediğinizde bu programlar sizin telefonunuzdaki bir çok bilgiye ulaşabiliyor. Sonuç olarak da bu hesaplar sizin adınıza paylaşımlar yapmaya, birilerini takip etmeye ya da tuhaf tuhaf postlara beğeniler, yorumlar atmaya başlıyor.

Eğer hesabınız kendi kendine birini takip ediyor, takipten çıkarıyor, kendi kendine yorumlar yapıyor ve beğeniler yapıyorsa hiç zaman kaybetmeden bu adımları uygulayın.

  1. Telefonunuzda ayarlar kısmına gidip izin verdiğiniz uygulamaları gözden geçirin. Korsan uygulamaları, güvensiz uygulamaları, takipçi kazandırma uygulaması gibi gerçek olmayan uygulamalara verdiğiniz izinleri kaldırın.
  2. Sonrasında bu uygulamaların her birini telefonunuzdan kaldırın.
  3. Uygulamaları telefonunuzdan kaldırdıktan sonra instagram hesabınıza gidip şifrenizi değiştirin. Hatta mümkünse mail adresinizin şifresini de değiştirin.
  4. Instagram şifre değişikliğini yaptıktan sonra iki faktörlü güvenlik uygulamasını kullanın. Ancak bunun için yine mutlaka instagram hesabınız ile bağlantılı olan telefon numarasına erişiminiz olduğundan emin olun.

Instagram hesabımın kapatıldığını nasıl anlarım?

Instagrama girmeye çalıştığınız anda karşınıza bir yazı çıktı, instagram koşullarını ihlal ettiği için hesabın kapatıldı. Bunun nedeni hakkında araştırma yapma hakkınız, hangi kuralı ihlal ettiğinizi öğrenme şansınız olur. Ancak instagram hesap kapanmalarının en büyük nedeni şikayettir. Yani kişilerden gelen şikayetler üzerine hesaplar kapatılır. Ancak bunun dışında ırkçı, ayrımcı, hakaret içeren çeşitli paylaşımlar sonucunda da instagram hesabı kapatılabilir.

Instagram hesabınız kapatılmadan önce paylaşımlarınız hakkında size bilgi gelir. Paylaşımlar engellenir. Ancak siz bu tarz paylaşımlar yapmaya devam ederseniz ve insanlar şikayetler gelirse zaman geçmeden hesabınız kapatılabilir. Eğer instagram hesabınız kapatıldı ya da engellendiyse bunun için form doldurup instagrama bildirmelisiniz. Mutlaka size geri dönüş yapılacaktır.

Instagramdaki hashtag engeli, takip engeli, beğeni (like) engeli ise bunları aşırı kullanmaktan uzak durmanız ya da kısa bir süre tamamen bunları kullanmayı bırakmanız durumunda yeniden aktif hale gelecektir. Bir haftalığına hesabınızı dondurup açmanız da bu tarz geçici engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Umarız yazımız sizler için yararlı olacaktır.

Sevgilerimizle,