Instagram Hesabı Şikayet Etmek ve Kapattırmak

Merhaba sevgili Fenomenim Blog okurları, daha öncesinde Instagram’a nasıl genel olarak şikayetlerinizi aktarabileceğinizi belirtmiştik. Lakin yine çok fazla gelen geri bildirimlerin ışığında, bu yazımızda sizler için “Bir Instagram Hesabı şikayet etmek ve Bir Instagram Hesabı kapattırmak (en azından denemek)” hakkında bilgi vereceğiz.

Bir Instagram Hesabı Hangi Durumlarda Şikayet Edilebilir?

Tabi şimdi özellikle Türkiye’de, insanlar sevmedikleri kişileri bile sırf profilleri kapansın diye şikayet eder bir pozisyona gelebiliyor. Dolayısıyla bir şikayet süreci başlatmadan önce hangi durumlarda bir profili gerçekten şikayet edebilirsiniz, hangi durumlarda gönderdiğiniz şikayet yazısı dikkate alınır bunları sizlerle paylaşacağız ki emekler boşa gitmesin. Bir Instagram hesabını şikayet edebilmek yalnızca belli başlı sebeplerde geçerlidir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir :

 • Şikayet edilecek hesap, size özel mesaj aracılığıyla kötü içerik gönderdiyse (hakaret veya resim vb.).
 • Kötü içerikli nitelendirilecek bir gönderi paylaşıldıysa.
 • Kötü içerikli bir yorum yapıldıysa.
 • Sizi taklit ediyorsa.
 • Size ait olan görselleri kullanıyorsa.
 • Toplumsal kuralları ihlal ediyorsa.
 • Sizi sözlü taciz ediyorsa.
 • Ve bunun gibi benzeri durumlarda.

Bir Instagram profilini şikayet edebilir ve haklı görülmesi durumunda hesabın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Her farklı şikayet farklı şekilde şikayet edilebilir bu durum da şikayetin işlenme süresini hızlandırabilir. Aşağıda bu konuya değineceğiz.

Instagram Hesabını Nasıl Şikayet Edebilirsiniz?

2014 yılının ortalarında, Instagram yeni bir özellik getirerek, her türlü durumu şikayet etmenin yolunu Instagram uygulamasının içinde açtı. Yani böylelikle, uygulamadan ayrılmadan bir Instagram profilini basitçe şikayet etmeniz mümkün. Lakin bu yöntemle yapılan şikayetlerin değerlendirme süreleri oldukça uzun ve etkisiz. Biz size hem bu yolu göstereceğiz hem de manuel olarak instagram.com internet sitesi üzerinden şikayet etmenin yolunu göstereceğiz.

Basit ve Etkisiz Yol ile Instagram Hesabını Şikayet Etmek

 • Instagram uygulamasını açalım.
 • Şikayet etmek istediğiniz profil veya gönderinin üzerine gelelim.
 • iPhone için yan yana 3 nokta (…) Android için alt alta üç nokta simgesine tıklayalım.
 • Çıkan menüden “Şikayet Et” butonuna basalım.
 • Şikayet Instagram’a iletilmiş oldu.

Lakin belirttiğimiz gibi edinilen veriler ve istatistiklere göre bu yöntemle yapılan şikayetlerin değerlendirme süreleri oldukça uzun sürüyor. Şimdi de hızlı ve etkili yöntemle şikayet edelim.

Hızlı ve Etkili Yol ile Instagram Hesabını Şikayet Etmek

Bu yöntemimizde yapacağımız şikayeti gruplandırmamız gerekiyor. Yani bir taciz şikayeti için ayrı yerden şikayet edeceğiz, bir spam mesajı ayrı yerden şikayet edeceğiz bunun için gruplandırmayı sizler için bizler yaptık. Şu şekilde:

Zorbalık ve Tacizi Şikayet Etmek

Birileri size istemediğiniz mesajlar atıyor, görseller gönderiyor veya yorumlar yapıyor ise. Bu zorbalık ve taciz kategorisine girmektedir. Bu hesapları aşağıdaki linki kullanarak, bilgisayar veya telefonunuz üzerinden şikayet edebilirsiniz. Daha hızlı ve etkili sonuç alırsınız.

sikayet linki

 

Taklit (Fake) Instagram Hesabını Şikayet Etmek

Pek çok kişinin profillerindeki profiller veya bilgiler çalınarak başkaları tarafından yeni Instagram hesapları açılıyor ve asıl kişilerin haberleri dahi olmayabiliyor. Bu tarz yasa dışı durumlarda aşağıdaki linkten yapacağınız şikayet hızlı bir şekilde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

 

 

Yukarıdaki Gruplandırmalarda Olmayan Instagram Hesaplarını Şikayet Etmek (Genel)

Örneğin, bazen herkes denk gelebilir bazı profiller tamamen cinsel içerikli veya halkımızın değerlerine aykırı fotoğraflar, videolar ve benzeri gönderiler paylaşabiliyor bu durumda en hızlı sonuç için aşağıdaki linki kullanarak şikayet edeceğiz.

 

Şikayetleriniz, Instagram tarafından değerlendirilecek ve bunun sonucuna göre Instagram tarafından kapatılacaktır.

Tiktok blogları sayfamıza gitmek için tıklayın; Tiktok Blogları

İnstagram takipçi satın almak için tıklayın; İnstagram Takipçi Satın Al