Instagram Harf Arama Geçmişini Silme (Kesin Çözüm) – 2021

Merhabalar, çok sevgili Fenomenim  Blog okurları. Bugün bahsedeceğimiz konu hepimizin aşina olduğu ve lanet bir sorun olarak tanımlanan “Instagram harf arama geçmişini silme” problemi ile alakalı olacak. Tam detaylı bir şekilde nedir ne değildir sizlere aktaracağız. Her zamanki gibi kısa bir bilgi turu ile yazımıza başlayalım.

Instagram Hakkında Kısa Bilgi

Hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Instagram, 2010 yılında kurulan ve 2012 yılında Facebook tarafından satın alınan bir sosyal ağ paylaşım sitesidir. Çok yakın zamana kadar sadece fotoğraf paylaşma uygulaması olarak bilinmesine karşın, güncellemeler sonucu edindiği yeni özellikleri ile kullanım alanını iyice genişletmiştir.

Instagram’ı kullanarak bireyler profillerinde tutmak istedikleri fotoğrafları ve videoları paylaşabilirler. Bunları yaratıcı araçlar ve filtreler ile düzenleyebilir ve birden fazla videoyu tek bir videoda birleştirebilirler.

Hikaye (Story) bölümünde istediği kadar fotoğraf ve video paylaşabilir, yazı ve çizim araçları ile bunlara canlılık katabilirler. Hikaye paylaşımları 24 saat sonra profilden silinir.

Bireyler takipçileri ile bağlantı kurabilmek adına canlı yayına geçebilirler. Yayın bittiğinde ise canlı hikayeler kaybolur.

Ayrıca Instagram Direct Message (DM) sistemi ile bireyler arkadaşlarıyla mesajlaşabilir, arkadaşlarına fotoğraf, video gönderebilirler.

Instagram arama geçmişi silinmiyor sorunu ise Instagram kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlardan birisidir. Gelin size bu sorundan nasıl kurtulacağınızı anlatalım.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram’ın arama bölümü üç bölümden oluşur: Yakındakiler, Önerilenler ve Harf Geçmişi. Instagram arama geçmişi silme yolları ise ayrı ayrı ele alınır.

Instagram Yakındakileri Temizleme

Bu bölümde arama sorgusu yapılarak profili ziyaret edilen en son kişiler liste halinde dizilir. “Yakındakiler” bölümündeki sorgulama kayıtlarının silinmesi için kendi profil simgenize tıkladıktan sonra sağ üst kısımda bulunan üç nokta veya çark işaretine basarak ayarlar bölümüne gelmelisiniz. Sonrasında en altta yer alan “Arama Geçmişini Sil” ibaresine tıklayıp “Evet, eminim” seçeneğine basmanız kafi olacaktır.

Instagram Önerilenleri Temizleme

Bu başlık altında Direct Message (DM) ve beğenme gibi devamlı etkileşim ve iletişim halinde olunan profiller sıralanmaktadır. Genel olarak sevgiliniz, arkadaşlarınız ve aile fertlerinizden oluşur. “Önerilenler” bölümü altındaki istenmeyen kişileri kaldırmak için kişinin profil isminin üzerine basılı tutulur ve gelen ekrandan gizle denir.

Instagram Harf Geçmişini Silme

Gelelim, Instagram arama geçmişi silinmiyor çözüm arıyorum, diyenlerin sorusuna… Mesela “a” harfine tıklıyorsunuz adı “a” ile başlayan profiller çıkıyor ve listede hiç ama hiç görmek istemediğiniz kişilerin yüzlerini görüyorsunuz.  Bu sorunun, ne yazık ki, ‘ kullanıcıyı engelleme’ dışında herhangi bir çözümü yoktur. Yani telefona format atmanız işe yaramayacaktır. Listede gözükmesini istemediğiniz profilleri engellemekten başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

Bu soruna alternatif çözüm yolu olarak ise “a” ile başlayan başka isimleri sık sık sorgulatarak, malum kişiyi listede alt sıralara düşürebilirsiniz.

Diğer yandan bazı internet sitelerinde başka çözüm yollarına da yer verilmektedir ancak hiçbirinin doğruluk payı pek yoktur. Yine de ben bunları da denemek istiyorum der iseniz;

  • Instagram hesabınızı dondurun ve uygulamayı telefondan kaldırın, Battery Doctor ve Clean Master adlı bakım uygulamalarıyla temizlik taraması yaptırın.
  • 1-2 saat sonra telefonunuzu yeniden başlatın, ardından Instagram’ı tekrardan yükleyip hesabınıza girin. (Instagram hesabı dondurulduktan sonra en az 1-2 saat beklenmesi gerekiyor)
  • Hesabı geçici olarak kapatma ve dondurma işlemini https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ adresi üzerinden yapabilirsiniz.
  • Böylelikle Instagram hesabınızın arama geçmişi tamamen silinmiş olacaktır.

Android işletim sistemi ile çalışan cihazlar için sırasıyla Ayarlar – Uygulama Yöneticisi (Ayarları) – Instagram sekmelerine girerek önbelleği temizle ve verileri temizle işlemlerinden yararlanabilirsiniz.

Başka Cihazlarda (Telefon, Bilgisayar) Instagram Arama Geçmişim Görünüyor mu?

Sözgelimi sevgiliniz ya da eşiniz, Instagram kullanıcı adınızı ve şifrenizi biliyorsa, sizin telefonunuz dışında başka bir cihazdan giriş yapması halinde, rahat olun, arama sorgulama geçmişinizi göremeyecektir.

Umarız bu yazımız sizler için oldukça faydalı olmuştur.

Sevgilerimizle,