Instagram DM Nasıl Kapatılır? Dm Mesajlarını Kapatma

Çağımızda dünyanın bir ucundan, diğer ucuna kadar kolay bir iletişim kurulur hale gelmiştir. Bunu sağlamak için çok sayıda araç ve imkân bulunmakla beraber, bir tanesi de sosyal medya hesaplarıdır. Böylece kişiler takip ettiklerine ve takip etmediklerine anında mesaj gönderebilir.

Bu bakımdan Instagram DM, kullanıcılar arasında kolay bir iletişim yöntemidir. Bununla beraber, bazı kişiler bunu kapatmak da isteyebilir. Peki, bunun için yapmanız gerekenler nelerdir? İşte Instagram DM nasıl kapatılı ve DM üzerine her şey.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından olan fotoğraf temelli İnstagram uygulaması ile ilgili merak edilen pek çok soru bulunmaktadır. Şüphesiz bunlar içerisinde en dikkat çekeni ve kullanıcıların en çok merak ettiği DM’lerin kapatılmasıdır. Özellikle tanımadığı ya da takipçisi olmadığı kişiselden gelen mesajları engellemek isteyen İnstagram kullanıcıları tarafından İnstagram DM nasılkapatılır? Sorusunun cevabı büyük merak arz etmektedir.

Bilineceği üzere İnstagram da dahil olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda kullanıcıların takipçisi ya da abonesi olmadığı kişilere mesaj atmasına izin verilmektedir. Bazı kullanıcılar ise bu durumdan son derece rahatsız olmaktadır. Neyse ki İnstagram’da dahil olmak üzere tüm uygulamalar gelen mesajları kapatma konusunda kullanıcılara bazı seçenekler sunmaktadır.

Instagram DM Nedir?

İnstagram temel olarak fotoğraf ve hikâye paylaşma uygulaması olsa da uygulama içerisinde kullanıcılar tarafından en çok işlem gören kategorilerden biri de mesajlaşmalardır. İnstagram’da yorumlar dışında kullanıcıların birbirlerine doğrudan attıkları mesajlara DM denmektedir. DM, İngilizce “Direct Message” tabirinin kısaltmasından oluşmaktadır. Tabirin Türkçe karşılığı ise anlaşılacağı üzere “Doğrudan Mesaj” ya da “Direkt Mesaj” şeklindedir. İnstagram tarafından sağlanan bu mesajlaşma yöntemi ile kullanıcılar birbirlerine doğrudan mesaj atabilme inisiyatifine sahip olabilmektedir. İnstagram DM nasıl kapatılır?

Buna karşın her kullanıcı tanımadığı kimselerden ya da kullanıcılardan gelen mesajları almak istemeyebilmektedir. Özellikle bu tarz mesajlardan rahatsız olan kimseler açısından tanımadığı ya da takipçisi olmadığı kimselerden gelen mesajları kapatma özelliği de İnstagram tarafından kullanıcıların özgürlüğüne sunulmuştur. Basit işlemlerden oluşan adımların takip edilmesi durumunda İsntagramDM kapatma işlemlerini tamamlamak son derece kolaydır.

DM kelimesi, “Direct Message” kelimesinin bir kısaltmasıdır. Her Instagram kullanıcısı istediği herhangi bir kişiye gönderebilir. Eğer arkadaş listesinde ekliyse, doğrudan Instagram DM listesinde yer alacaktır. Ancak ekli değilse, yan kategoride erişim sağlanır.

Bu durumda bir mesaj atmışsanız, size geri cevap yazılana kadar okunup, okunmadığını görme durumunuz da yoktur. Ayrıca mesajınızın silinme durumunu da bilemezsiniz. İlk olarak karşı taraf mesajınızı görmeli, ardından onay vermeli ve cevap yazmalıdır.

İnstagram Mesaj Gelmesini Engelleme

İnstagram içerisinde başka kullanıcılardan gelen mesajlardan rahatsız olanlar için İnstagram mesajgelmesini engelleme seçeneği kullanılarak işlemlerin tamamlanması mümkündür. Üstelik bu adımlar son derece kolay olmakla birlikte yaşanan tüm rahatsızlıkların önüne geçmeye ortam hazırlar. İnstagram gelen mesajları kapatma özelliğini kullanmak için bazı işlemlerin yapılması ve buna bağlı rahatsızlığa sebep olan yabancı mesajların engellenmesi mümkündür.

Instagram DM Kötü Tarafları Nelerdir?

Peki, Instagram DM dezavantajları var mıdır? Burada en büyük sorun, herkese tanınan direct message hakkıdır. Bu nedenle hesaplar, yoğun bir mesaj yağmuruna tutulabilir. Bu, çok sayıda bildirim ve bir kirlilik oluşturacağı için büyük bir sorundur.

Bu nedenle pek çok hesap, Instagram gelen mesajları kapatma özelliğini kapatır. Burada hem takipçilere, hem de herkese yönelik bir kapatma yapılabilir. Böylece size gelen mesajları kapatabilir, yalnızca kendinizin iletişim kuracağı kişilerle irtibat kurabilirsiniz.

Instagram'da Gelen DM Mesajları Nasıl Kapatılır?

Gelen mesajları kapatma için iki seçeneğiniz vardır. Bunların ikisi de aynı özelliği sunmakla beraber, biri genel, diğeri ise özel DM kapatma sağlar.

Eğer sadece 1-2 kişi için DM kapatmak istiyorsanız, bunun yerine engellemeyi tercih edebilirsiniz. Böylece söz konusu kişiler hesabınızı göremeyecek, takip atamayacak ve DM yollamayacaktır. Herkese kapatmak istiyorsanız da ayarlar kısmından bazı değişiklikler yaparak, sağlamanız mümkündür.

Instagram Dm Engelleme

Instagram DM nasıl kapatılır? Eğer DM olarak çok sayıda iletişim alıyorsanız ve 1-2 kişi gibi az sayıda kullanıcı sorun oluyorsa, bunu önlemek için onları engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki maddeleri takip etmek kâfi olacaktır.

 1. Engellemek istediğiniz hesabı bulun.
 2. Profiline giriş yapın ve burada sağ üst noktada göreceğiniz, üç nokta halinde butona dokunun.
 3. Ardından çıkan seçeneklerde çok sayıda uygun işlem karşınıza çıkacaktır. Bunlardan engelle yazana tıklayın.

Bundan sonra söz konusu kişinin sizinle tüm irtibatı kesilir. Böylece size mesaj da atamayacaktır. Ancak çok sayıda kişiden mesaj alıyorsanız, bunu önleyebilmek için DM ayarlarınızı kapatmak yararlıdır.

Instagram DM Nasıl Kapatılır?

Instagram DM nasıl kapatılır? Eğer komple mesaj gelmesini engellemek istiyorsanız, kişileri engellemek hem çok zamanınızı alacak, hem de çoğu takipçinizi kaldıracaktır. Zira engel atınca aradaki takip bağı da kopar.

Bunun için şu maddeleri izlerseniz, gelen mesajları kapatma yapabilirsiniz.

 1. Hesabınıza giriş yapın.
 2. Profilinize erişmek için, sağ alttaki resme dokunun.
 3. Profiliniz yüklendiğinde, sağ üstte bulunan, alt alta üç nokta şeklinde düğmeye dokunun.
 4. Yana doğru açılan sekmeden, en altta olan ayarları seçin.
 5. Sonrasında bildirimlere dokunun.
 6. Açılan ekranda Direct Mesajlarını seçin.
 7. Bundan sonra Instagram DM nasıl kapatılır için, ayarı kapalıya çevirin.

Instagram DM nasıl kapatılır? Tüm bu işlemler, takipçi sayınıza dokunmadan, aldığınız mesajları kısıtlayacaktır. Bundan sonra da sadece sizin DM attığınız kişiler size dönüş sağlar.

Belirtilmiş olduğu gibi İnstagram uygulaması üzerinden istenmeyen mesajların engellenmesi son derece basittir. Bir dizi işlem yapılması durumunda instagram'da gelen mesajları kapatma adına yapılabilecek tüm işlemler tamamlanır. Özellikle mesajlardan rahatsız olan kullanıcılara bu işlemleri tamamlamaları tavsiye edilmektedir. Böylelikle uygulamanın arzu edildiği gibi kullanılmasına imkân tanınacaktır.

İnstagram Dm kapatma işlemleri için takip edilmesi gereken 2.yol şu şekildedir;

 • Kullanıcının öncelikli olarak uygulamaya giriş yapması gereklidir.
 • Burada sadece bir ya da daha fazla kişiden mesaj almak istenmiyorsa, sadece o kişi veya kişilere özel engellemelerin de yapılabileceği belirtilmelidir.
 • Bunun dışında takipçiniz olmadığı halde mesaj atma eğiliminde olanlar için mesajların kapatılması isteniyorsa, uygulama üzerinden “Ayarlar” bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • “Ayarlar” bölümü açıldıktan sonra çıkan pencereden “Gizlilik” kısmına giriş yapılmalıdır.
 • Bu işlemin ardından “Mesajlar” bölümüne geçiş yapılmalıdır.
 • “Mesajlar” bölümünde “Sadece Takip Eden Kişiler” seçeneği aktif hale getirilmelidir. Bu seçenek zaten aktifse, bu durumda sizi takip etmeyen kişilerden mesaj alamayacağınız anlamına gelmektedir.

Bu işlemlerin tamamlanması ile artık İnstagram hesabına sadece takipçi olanlar mesaj atabilmektedir.

Bu işlemlerin dışında İnstagram DM kapatma ve diğer mesajlaşma ayarlarına giriş yapabilmek adına; Ayarlar>Bildirimler>Direkt Mesajlarım sırasıyla işlemleri yaparak mesajlaşma konusunda genel ayarlara erişim sağlanması da mümkündür. Belirtilen işlemlerin takip edilmesiyle erişim sağlanan sayfadan tüm mesajlaşma ayarlarının yapılmasına uygulama tarafından izin verilmektedir.

İnstagram hesabınız için türk aktif takipçi satın alma paketlerimizi incele. İnstagram beğeni satın al veya instagram hesabın için diğer tüm paketlerimizi incele.