instagram Direct (DM) ile Gönderilen Mesajı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Instagram DM dediğimiz direct mesaj ile mesajlaşma artık en az facebook messenger ya da WhatsApp kadar popüler oldu. Özellikle Instagram’ın hikaye (story) özelliği ile birlikte instagram direk mesaj gönderme bölümü anlık iletişim için sürekli kullanılır hale geldi.

Instagramda direct ile mesajlaşırken bazen grup konuşmalarında bazen ise kişisel konuşmalarda yanlışlıkla yanlış kişiye mesaj gönderebilebilir, yazılmaması gereken bir şey yazılabilir. Tıpkı WhatsApp’ta konuşmalarında gönderilen bir mesajın silinebildiği gibi gibi instagram dm ile gönderilen mesaj da geri çekilebilir. Bu işlem oldukça kolay ve kesin sonuç veren bir işlemdir.

Instagram dm gönderilen mesajı geri çekme işlemi

Göndermiş olduğunuz instagram mesajını geri çekmek için instagram uygulamasını açın. Bu işlemi masaüstü üzerinden yapamazsınız. Mobil yani telefon uygulamasından girmeniz gerekiyor.

  • Akış bölümüne yani feedinize gelin. Keşfet bölümüne gitmeyin mesaj kutunuzu oradan göremezsiniz. Akış kısmında mesaj kutusuna gitmenizi sağlayan sağ üst köşedeki ikona dokunun.
  • Buna dokunduktan sonra mesaj kutunuz gelecektir. Mesaj kutunuzda silmek istediğiniz mesaj ya da mesajları bulun. Öncelikle konuşmayı açın.
  • Silmek istediğiniz mesaj ya da mesajları bulduktan sonra parmağınızı üzerinde basılı tutun.
  • Parmağınızı mesaj üzerinde basılı tuttuğunuzda karşınıza iki seçenek çıkar, kopyala ve geri çek (gönderimi iptal et) . Geri al seçeneğine tıkladığınızda göndermiş olduğunuz dm geri alınır.

İsterseniz bunu birden çok mesaj için tek tek yapabilirsiniz. Eğer tüm konuşmayı (size gelen mesajlar da dahil olmak üzere) silmek isterseniz de o zaman konuşmaya girmeden önce, konuşma kutusunun üzerinden parmağınızı sağdan sola doğru çekebilirsiniz. Sil ve sessize al seçeneklerinden sili seçip işlemi tamamlayabilirsiniz.

Instagram mesaj geri çevir iptali nasıl yapılır?

Gönderdiğiniz bir mesajı silmeye karar verdiniz ve sildiniz, yani geri çektiniz. Sonrasında ise yeniden göndermek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda aynı mesajı baştan yazmanız ve göndermeniz gerekir. Çünkü geri çevirdiğiniz mesaj çoktan silinmiş olur.

Instagram gelen mesaj silme nasıl yapılır?

Instagram gelen mesajı silmek için mesaj kutunuza gidin. Orada size gelen ve silmek istediğiniz mesajları veya konuşmaları bulun. Burada silmek istediğiniz konuşmayı sağdan sola çekerek tamamen silebilirsiniz.

Instagram’da mesajı geri çevirme nedir?

Sizin takip etmediğiniz ve sizi takip etmeyen kişiler size dm atmak istediğinde bu bir istek olarak görünür. Mesaj kutunuza girdiğinizde diğer kutunuzda bir mesaj vardır, bunu yanıtlayabilir ya da geri çevirebilirsiniz. Yanıtladığınız durumda bu kişi size başka mesajlar atabilir ve siz konuşmaya devam edebilirsiniz. Ancak mesajı geri çevirirseniz bu kişinin gelen mesajını göremezsiniz.

Instagram’da geri çevrilen mesajlar nereye gider?

Instagramda geri çevrilen mesajlar nerede saklanıyor ya da saklanıyor mu merak konusu. Ancak Instagram’da silinen, geri alınan, geri çevrilen mesajlar bir yerde saklanmıyor bunlar direk siliniyor. Sadece mesajı gönderen kişinin mesaj kutusundan görülebilir oluyor.

Instagramda mesaj silinince karşıdan da silinir mi?

Yukarıda da açıkladığımız gibi Instagram’da dm ile gönderilen mesajları geri alabilir yani silebilirsiniz. Ancak burada sizin gönderdiğiniz mesajı silebilirsiniz. Kendi mesajınızı sildiğinizde karşıdan da mesajınız silinir. Yani sonradan mesajı okumak isteyen biri girdiğinde mesajı sildiyseniz göremez.

Karşı taraftan mesaj silme dediğimiz işlem de bu şekilde yapılır. Mesajı gönderdiğiniz kişi henüz mesajı okumamışsa siz sildikten sonra artık görme şansı yoktur. Ancak unutmamak lazım ki mesajı siz silmeden önce de okumuş olabilirler.

Instagram direct geri çağırma özelliği grup konuşmalarında da kullanılabilir mi?

Birebir mesajlaşma dışında bir çok kişinin katıldığı grup konuşmalarını da instagram üzerinden yapıyoruz. Instagram grup chatlerde (sohbetlerde) de göndermiş olduğunuz mesajı geri alabilirsiniz. Bu durumda yine gruptaki kişiler mesajı silinmeden önce görmedilerse hiç bir zaman göremeyecekler demektir.

Instagram sayfasından gönderilen direk mesajlar geri alınabilir mi?

Birden fazla yöneticisi olan bir instagram sayfasından takipçilere gönderilen mesajlar da geri alınabilir. Hatta gönderilen mesajı kimin geri aldığı da anlaşılmaz. Diğer yöneticiler sadece mesajın geri alındığını görür ancak kimin aldığını göremez.

Instagram direct üzerinden gönderilen kaybolan fotoğraf ve videolar geri çekilebilir mi?

Instagramdan kaybolan fotoğraf veya kaybolan video gönderme işlemini yaptıktan sonra bunları geri alamıyorsunuz.24 saat içerisinde kaybolacağı için bu içerikler silinmiyor. Sadece normal mesajlarınızı geri çağırabiliyorsunuz.

Instagram dm üzerinden gönderilen mesajların silinmesi engellenebilir mi?

Bazen karşı taraftan size gelen bazı mesajların bilgilerin silinmemesini hep kalmasını istersiniz. Ancak instagram mesajı gönderen kişiye silme izni veriyor ve bunu engellemenin herhangi bir yolu yok. Eğer size gelen mesaj önemliyse ve onu saklamak istiyorsanız tüm ekranın ekran görüntüsünü alarak mesajı saklayabilirsiniz.

Instagramda mesajı geri alınca karşı tarafa bildirim gider mi?

Gönderdiğiniz mesajı karşı tarafa mesaj geldi bildirimi gitmeden hemen silerseniz karşı tarafından bu mesajdan hiç haberi olmaz.

Size tanımadığınız birinden bir mesaj geldiğinde onu geri çevirirseniz o zaman da karşıya bildirim gitmez. Karşı taraf sizin mesajı hala görmediğinizi ya da okumadığınızı düşünür. Ancak mesajı açar okur ve sonra geri çevirirseniz, o zaman mesajı gönderen kişi sizin mesajı okuduktan sonra geri çevirdiğinizi görür. Instagramda tüm mesajlarda okundu veya görüldü bilgisi yer alır.

Buna ek olarak, aşağıdaki link aracılığıyla Fenomenim bünyesinde hizmetini sunduğumuz sosyal medya paketlerimize göz atabilirsiniz:

https://fenomenim.net/