İnstagram da Ürün Satma

En çok kullanılan sosyal medya dallarından birisi de bilindiği gibi Instagram. Yaklaşık 10 yıldır varlığını sürdüren ve her geçen gün kullanıcı sayısı milyonlarca artmaya devam eden uygulamanın kurucular Kevin Systrom ve Mike Krieger'dir. Oldukça detaylı eğitimlerden geçerek ve ince ince işleyerek kurdukları bu fotoğraf paylaşma içerikli video günümüzde birçok farklı amaca hizmet ediyor. Hatta farklı bir pazar alanı da oluşturduğu söylenebilir. Birçok işletme sahibi instagram üzerinden ürün satma işlemleri yaparak firmalarını tüm dünyaya tanıtabiliyorlar.

İnstagramda Satış Yapmak

Instagram birbirinden farklı amaçlarla kullanılıyor. Son zamanlarda en yaygın kullanım amaçlarından birisi de ürün satışı yapmak. Özellikle küçük işletme sahipleri işletmelerini daha fazla kitleye tanıtmak ve aslında kısa yoldan satış yelpazesini genişletmek için bu uygulama üzerinden birbirinden farklı içerikler üreterek ilerlemeyi hedefliyor ve büyük bir kısmı başarıyor. İlk olarak bu uygulama üzerinden satış yapma fikrinin kimden çıktığı bilinmese de oldukça parlak bir düşünce olduğu inkar edilemez.

İnstagram Üzerinden Hangi Ürünler Satılıyor?

İnstagram üzerinden satışa sunulan ürünlerin bir sınırı yok. Uygulama üzerinden satış yapmanın popüler olduğu ilk zamanlarda sıklıkla giyim sektörüne dair ürünler görülse de şu an durum çok başka bir boyuta taşınmış durumda. Uygulama üzerinden giyim, akla gelebilecek her türlü aksesuar, birbirinden farklı el emekleri ve tasarım ürünler, ev ve yaşama ilişkin ürünler, ev hatta araba satışı bile yapılabiliyor. İnstagramın satış yelpazesi her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Yakın bir zamanda uygulama yöneticileri bu artışı göz önünde bulundurarak, kullanıcıların güvenle satış yapabilmesi için ayrı bir bölüm bile oluşturdu.

İnstagram'da Satış Yapmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Her işletme veya kişi uygulama üzerinden satış yapabilir. Ancak ürün yelpazesi çok geniş olduğu için rakiplerden sıyrılarak öne çıkmak biraz zor bir hale gelmiştir.

Bir işletme rakiplerinden daha ön plana çıkmak istiyorsa şu detaylara dikkat etmelidir;

  • Düzenli bir profile sahip olunmalı,
  • Düzenli aralıklarla içerik paylaşılmalı,
  • Alıcının ihtiyacını karşılayacak ürünlerin tespiti yapılmalı,
  • Müşteri ile iyi bir iletişim kurulmalı ve bunu kanıtlayan paylaşımlar yapılmalı bu ve bunun gibi detaylara dikkat ederek diğer satış sayfalarından daha ön plana çıkılabilir.

Ancak bu standartlarda satış yapan bir çok profil olduğu için devamlılık en önemli durumlardan birisidir.