İnstagram’da Reklam Alma Ve Reklam Verme Yöntemleri

İlk dönemlerde belki de sadece eğlence amaçlı kurulan bir sosyal medya platformuydu. Ancak kısa bir süre geçti ve ticaretin en dinamik hareket alanları içerisinde yer almaya başladı. İnstagram’dan bahsediyoruz. Şu anda, kuşkusuz, e-ticaret ve e-pazarlama konularının en sık uğrak mekanı, İnstagram olmuştur. Bu yazımızda da, özellikle işletmesini daha geniş pazarlara doğru fora etmek isteyen kişilere özel İnstagram’da reklam alma ve verme konularından bahsediyor olacağız.

Konumuza geçmeden evvel, günümüzde bu konunun ne kadar önemli bir noktaya gelmiş olduğuna dair açıklık getirmek için bazı verileri paylaşmak istiyoruz. Sosyal medyanın özellikle de e-ticaret başlığına dair ne kadar güçlü bir penetrasyon etkisi bırakmakta olduğunu, belirteceğimiz nicel detaylar ile daha iyi anlayacaksınız. İnstagram’da reklem verme işlemlerinin neden her gün düne kıyasla çok daha önemli olmaya başladığını göreceksiniz. Neden İnstagram?

 • Şunu unutmamalıyız ki devir, retinaya çarpanın ünlü olup ön plana çıktığı bir devirdir. Dolayısıyla İnstagram üzerinden markalaşmak elzem bir hale gelmiştir.
 • Şu anda kullanıcıların takip listesine baktığımızda, kullanıcıların yüzde 80’lik bir kısmının, herhangi bir işletmeyi takip etmekte olduklarını görmekteyiz.
 • Facebook ile kıyaslandığında 10 kat daha fazla olan bir etkileşim dünyası bizleri karşılıyor.
 • Kullanıcıların yüzde 60’lık bir bölümü, yeni ürünler hakkında bilgi almak için İnstagram bilgi kanalını tercih ediyorlar.

İnstagram'da Nasıl Reklam Verilir?

Bu istatistiklere baktığımızda bile, inanılmaz bazı nicel detayları görmekteyiz. Bu yüzden İnstagram'da nasıl reklam verilir? sorusu üzerinde özellikle de işletme sahipleri bilhassa çok daha fazla mesai harcamalıdırlar. Aşağıdaki reklam formatları arasından reklam verme işlemleriniz üzerinde düşünmeye başlayabilir, planınızı kurabilirsiniz:

İnstagram Görsel Reklam Yöntemleri

İnstagram biliyorsunuz ki görsel içerik paylaşımı ile patlamış bir alandır. Bu sebepten ötürü, sıklıkla tercih edilen görsel reklam yöntemleri İnstagram reklam verme işlemleri sırasında sürekli tercih listesinde yukarılarda yerini almaktadır. Görsel içerikli reklamlarınızı paylaşırken dikkat etmeniz gerekenler olduğunu da unutmayınız. Öncelikli olarak boyut konusuna değinelim. 1080x1080 olmalıdır oran ise 1:1 şeklinde olmalıdır. Tavsiye olarak ise görsel üzerine gereksiz yere metin içerikleri yerleştirmemenizdir.

İnstagram Döngü Reklam Yöntemleri

Döngü reklam yöntemlerini seçerken, birbirinden farklı görselleri, birden fazla olacak şekilde yan yana ekliyorsnuz. Kaydırma işlemleri ile birlikte görseller üzerinde gezinti imkanı tanıyabiliyorsunuz. Aynı zamanda video yüklemesi de yapabilir, reklamlarınızı çok daha karmaşık ayrıntılı bir hale getirebilirsiniz.

İnstagram Video Reklam Yöntemleri

Görsel içerikli reklamların tabii ki oldukça önemli olduğundan bahsettik. Ancak video içeriklerinin takipleri de istatistiklere baktığımızda her geçen gün artış gösteriyor. Bu yüzden ötürü video reklam yöntemleri de, İnstagram reklam verme yöntemleri arasında en çok kullanılan seçeneklerden bir tanesi haline gelmiştir diyebiliyoruz. Hikaye tarzında eklenebilecek olan video içeriklerinden de bahsedebiliriz ancak bu konunun video içeriklerinden ya da görsel içerikli olan reklamlardan farkları olduğunu düşünmüyoruz.

İnstagram’da Reklam Verme Adımları

İnstagram reklam verme nasıl olur sorusuna daha detaylı bir şekilde yanıt vermek istiyoruz. Yukarıda reklam yöntemlerinden kısaca altbaşlıklar halinde bahsettik. Bu yöntemleri kullanarak oluşturacağınız reklam yöntemleri sayesinde, hesabınız üzerinden işletmenizi tanıtacak olan reklam detaylarını paylaşmaya başlayabilirsiniz. İnstagram üzerinden reklam verme süreçleri şu şekilde ilerlemektedir:

 • İlk olarak Business Manager hesabınızda oturum açmalısınız
 • Açmış olduğunuz bu hesabınızı Facebook ve İnstagram sayfanız ile entegre konuma getirmelisiniz
 • Reklam hesabınızı oluşturup bu hesabınızı yeniden açmış olduğunuz Business Manager hesabınız ile entegre konuma getirin
 • Kampanyanızı oluşturmak amacıyla şimdi reklam hesabınıza giriş yapın
 • Reklam verme hedeflerinizi seçin
 • Kampanya için ayırmayı düşündüğünüz bütçenizi belirlemeyi ihmal etmeyin
 • Hedef kitleniz için çalışmalara başlayın
 • Vermek istediğiniz reklam yöntemini, türünü seçin
 • Reklamlarınızı yetkili isimlere onaya gönderin

İlk adım genellikle kullanıcılar için sorun teşkil edebiliyor. Bunun üzerine diğer farklı sorular internet üzerinde aratılmak durumunda kalıyor. Bu sebepten ötürü Business Manager nedir sorusuna da yanıt vermek istiyoruz. İnstagram reklam verme aracı olarak kullanılan Business Manager, Facebook aracıdır, ücretsizdir. Facebook ve İnstagram sayfanızı aynı anda tek çatı altında yönetmenizi sağlamaktadır. Oldukça kullanışlı bir araç olmasından ötürü, reklam verme işlemleriniz esnasında kullanımına ihtiyaç sıklıkla duyulmaktadır.

İnstagram takipçi satın al ve sende hemen instagram takipçi sayını kolay ve güvenilir bir şekilde arttırmaya başla!