Instagram’da Postların Ekran Görüntüsü Alındığında Bildirim Gider mi?

Hemen hemen herkesin en az bir kez kulağına gelmiştir, instagram fotoğraflarının ekran görüntüsü alındığında karşı tarafı bildirim gider. Bu aslında hem postlarda hem de hikayelerde hem de profilde akla gelen bir sorudur. Yani Instagram‘da herhangi bir şeyin ekran görüntüsünü aldığımızda görüntünün sahibine bildirim gider mi?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde “Hayır“dır. Instagram sizin ekran görüntüsünü aldığınız herhangi bir görsel için kimseye bildirim göndermez, bu bilgiyi kimseyle paylaşmaz. Siz aldığınız ekran görüntüsünü hikayelerinizde paylaşsanız bile Instagram bu konuda herhangi bir bildirim gönderimi yapmaz.

Instagram sadece, direk özel mesaj ekran görüntüsü alırsanız o zaman ekran görüntüsü alınan mesajın sahibine bildirim gönderir. Bu ekran görüntüsünü de post olarak paylaşırsanız yine herhangi bir bilgilendirme olmayacaktır. Ancak özel direk mesajların ekran görüntüsünü alırken dikkat!

Peki bu bildirim dedikodusu nereden çıktı?

Bu dedikoduların kökeni, kullanıcıların 2016’nın sonlarında doğrudan iletilerdeki bildirimi fark ettiğinde ortaya çıkmış gibi görünüyor. Ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmesi ilk başlarda olmuyordu ancak sonraları mesajların ekran görüntüsü bildirimleri gitmeye başladı.

Kullanıcılar, hızlı ve anlaşılır bir şekilde, Instagram’ın tüm ekran görüntüsü alımlarında karşı tarafa bildirim gönderdiğini düşündü. Gerçek şu ki, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sadece doğrudan mesajlar için geçerlidir.

Bu özellik instagram Snapchat’ten ayıran bir özelliktir. Çünkü Snapchat’te ekran görüntüsü alınan tüm hikayelerin bildirimleri hikaye sahiplerine gider. Instagram’da ise profiliniz herkese açık olduğu sürece kim isterse hem postlarınızın (fotoğraflarınızın) hem de hikayelerinizin ekran görüntülerini alabilir. Bunun için de kimseye bildirim gitmez.

Ekran görüntüsü almak yerine alternatif ne yapılabilir?

Instagram’da herhangi bir şeyin ekran görüntüsünü alma konusunda endişeleriniz varsa  bunun yerine bu fotoğrafı paylaşmayı tercih edebilirsiniz. Bunu yapmanın iki yöntemi vardır.

Paylaşmak istediğiniz fotoğrafın veya videonun üstünde, sağa doğru yan yana duran üç nokta vardır, onlara dokunun. Gönderi herkese açıksa, Facebook, Messenger veya Twitter’da paylaşma seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, seçtiğiniz herhangi bir ortam üzerinden fotoğrafa bağlantı paylaşmak için Paylaşım URL’sini de kopyalayabilirsiniz. (Özel hesaplardaki içerik bu seçenekleri göstermez.)

Eğer Instagram’da birisine fotoğraf göndermeye çalışıyorsanız, en kolay yöntem yalnızca bu fotoğrafları yönlendirmektir. Fotoğrafın veya videonun altındaki Paylaş simgesine (kağıt uçak görseli) dokunun ve gönderilecek kullanıcı veya kullanıcıları seçin. Birden çok kişi seçerek grup mesajı oluşturabilirsiniz.

  • Ayrıca bu fotoğraf ya da fotoğrafları kendinize mesaj olarak göndererek telefonunuza da kolaylıkla indirebilirsiniz.

Daha sonra yayınlamak için sağdaki Yer İşareti simgesine dokunarak bir gönderiyi kişisel koleksiyonunuza kaydedebilirsiniz. Profil sekmesine ve ardından Yer imi simgesine tekrar dokunarak, kayıtlı yayınların tüm koleksiyonunuza erişebilirsiniz. Bu liste özeldir – yalnızca sizin için erişilebilirdir ve diğer kullanıcılar fotoğraflarına yer işareti koyarken bunu bilmez.

Kısacası Instagram, fotoğraflarında, postlarında (gönderilerinde), yazılarında, hikayelerin veya profillerin de ekran görüntüsü alınmasına izin verir, hiçbir bildirim göndermez. Ancak bunların hepsini en kolay paylaşma şekli yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerdir.