Instagram’da En Popüler Hashtagler ve Hashtag Kullanımı

Instagram’da En Popüler Hashtagler ve Hashtag Kullanımı

Merhaba sevgili Fenomenim Blog okurları, bu yazımızda sizlere Instagram Hashtag yani Instagram Etiket konusunda bahsedeceğiz. Instagram’ın ilk ortaya çıktığı yıllarda, Instagram üzerinden hashtag kullanımı mevcut değildi. 2012 yılının son aylarında Instagram hashtag kullanımını kullanıcılarına açtı ve oldukça ilgi gördü. En popüler hashtaglere ve kullanımlarına değinmeden önce bazı temel öğelerle başlayalım..

Instagram’da Hashtag (etiket) nedir ve ne işe yarar ?

Basitçe hashtag bir objenin sınıflandırılması demektir. Örnek olarak bir fotoğraf paylaştınız ve bir hashtag eklediniz örneğin: #istanbul diyelim. Bu etiketi ekleyerek fotoğrafınızı “istanbul” klasmanında sınıflandırmış oluyorsunuz. Bu nasıl işimizi kolaylaştırır derseniz, Hashtagler, aradıklarımıza çabuk ulaşmamızı ve tutarlı bilgi edinmemizi sağlamakta. Örneğin istanbul hakkında bir görseli bulabilmek için basitçe #istanbul etiketini aratmanız yeterlidir. Bunun dışında, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Instagram ‘ın popüler özelliği “KEŞFET SEKMESİ” kısmında da etiketler oldukça popülerdir. Bu yüzden etiket kullanımı popülerliğimizin artmasında önemli faktörlerden biridir.

 

Hashtag yapısını nasıl kullanırsınız ?

Aslında, Twitter ‘ın, Instagram ‘ın hatta Facebook ‘un bu yapıyı desteklemesiyle, artık hayatımızın bir parçası haline gelen hashtag kullanımını bilmeyeniz yoktur. Fakat asıl önemli nokta, etiketleri nasıl kullandığınızdır ve doğru kullanıp kullanmadığınızdır. Instagram’da bir fotoğraf veya video paylaşırken etikleri kullanırız fakat etiketleri yazarken şu kriterlere dikkat etmeliyiz :

 • Bir fotoğraf veya video paylaşırken 5 ‘den fazla hashtag yapısı kullanmayınız.
 • Fotoğraf veya video paylaşırken mutlaka yer bildiriminde bulununuz ve seçtiğiniz hashtagler bu yer bildirimi ile bağlantılı olmalı. Örneğin: Istanbul Kalamış’ta yer bildirimiyle birlikte bir fotoğraf paylaşırsanız, etiketlerinizden bir veya ikisi #istanbul #kalamış gibi yapılardan oluşmalı ki Instagram’da keşfet sekmesine düşme şansını ve fotoğraflarınıza beğeni gelme şansını arttırmış olun.
 • Genelde hepimiz en popüler hashtagleri yazmayı düşünüyoruz. Mesela Konya’da dondurma yerken çekilmiş bir fotoğrafa #geritakip #karşılıklıtakip #instagram gibi hashtagler yapıyoruz ki bu durum Instagram ‘ın kesinlikle sevmediği ve değer vermediği bir durumdur. Instagram sizden fotoğrafla ilişkili hashtag seçmenizi bekler ve resminizi ona göre öne çıkarır.

Instagram Takipçi Etiketleri

Instagram’da kazanmak için kullanılan yeni hashtagler mevcut. Bu yazımızı 2017 Eylül ayı itibari ile güncelledik. 2017 ‘de popüler olan Instagram takipçi etiketleri şu şekilde sıralanabilir:

 • #gt
 • #followback
 • #followla
 • #igtakip
 • #takibetakip
 • #hayditakip
 • #takipleselim
 • #instagramtakipci
 • #takipci

Instagram’da En Popüler Hashtagler (Etiketler)

Şimdi böyle bir başlık gördükten sonra, hemen aşağıda gördüğünüz hashtagleri her fotoğrafınıza eklemeyi unutun, böyle yaparsanız zararlı. Aşağıda göreceğiniz hashtagleri ancak şu durumlarda kullanın, fotoğraflarınıza yer bildirimi yok ise, kendi fotoğrafınız değil de bir objenin veya manzaranın fotoğrafı ise bu hashtagleri kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır. Şimdi 2016 yılının Eylül ayının en popüler Instagram hashtaglerini sizler için sıralayalım :

Türkiye TOP 10 (2016)

 1. #tbt
 2. #istanbul
 3. #instagram
 4. #harika
 5. #ask
 6. #moda
 7. #sondakika
 8. #acun
 9. #turkiye
 10. #bugün

Dünya Top 10 (2016)

 1. #debate
 2. #cnn
 3. #followback
 4. #likeback
 5. #elonmusk
 6. #awesome
 7. #instagram
 8. #amazing
 9. #today
 10. #world

Sizler için bu yazımızda genel olarak Instagram hashtag ‘in geçmişini, oluşumunu ve nasıl kullanıldığını paylaştık. Bununla beraber en güncel rakamlarla en popüler etiketleri paylaştık. Umarız yazımızı beğenmişsinizdir.

instagram takipci al

Spamlanan Tiktok Hesabı Nasıl Anlaşılır?

Blog yazılarımızı incelemek ve daha fazla bilgi edinmek için, blog sayfamızı ziyaret ediniz.