Instagram’a Bilgisayardan Nasıl Fotoğraf Yüklenir? [Detaylı Anlatım]

Merhaba, çok değerli Fenomenim Blog okurları, hep alışkın olduğunuz sorun çözüm yazılarımıza bu yazımızla beraber çok kısa bir ara veriyoruz. Bu yazımızda, herkesin çok fazla konulardan biri üzerine bilgilendirici bir içeriği paylaşıyoruz.

Kısaca Instagram

Instagram mobil cihazlarda fazlasıyla kullanılan bir sosyal medya uygulaması olsa da buradaki varlığını bilgisayarlar üzerinde de sürdürmeyi pek istemiyor. Instagramın Windows’a yönelik resmi bir uygulaması olsa da bu uygulama yalnızca dokunmatik ekranı bulunan cihazlarda kullanılabiliyor ve bu cihazlardan fotoğraf paylaşmanıza izin veriyor.

Instagram’ın web sitesi ise yalnızca fotoğraflara bakmanıza izin veriyor. Yani bu site üzerinden herhangi bir fotoğraf paylaşmanız bilgisayar üzerinden mümkün olmuyor. Ancak bilgisayardan Instagram’a fotoğraf yüklemek tamamiyle imkansız bir durum değildir. Bazı uygulamalar vasıtası ile bilgisayarınızı kullanarak Instagram’a fotoğraf yükleyebilirsiniz.

İşte bu yöntemlerden ikisi ve bu uygulamaları kullanarak bilgisayardan nasıl Instagram’a fotoğraf yükleye bileceğinizin detayları:

Instagram’a Bilgisayardan Nasıl Fotoğraf Yüklenir?

Yöntem 1: BlueStacks Programı yardımıyla Instagrama Bilgisayar Üzerinden Fotoğraf Yükleme

Bilgisayarlar için bir Android Emulator’ü olan BlueStacks ile android ile kullanabildiğimiz bütün programlar gibi İnstagramı da bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz. Böylece Bilgisayardan Instagrama fotoğraf yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. BlueStacks App Player’ı bilgisayarınıza indirin ve kurun.
 2. Uygulamayı yükleme sırasında “App Store Access” özelliğinin etkin olmasına dikkat edin.
 3. Yüklendikten sonra uygulamayı çalıştırın ve sol üst tarafta bulunan büyüteç simgesine dokunun.
 4. Karşınıza çıkana rama ekranına Instagram yazarak aratın ve ekranda beliren düğmeye tıklayarak Play Store’u açın.
 5. Play Store’u açtığınızda sizden Google hesabınız ile giriş yapmanız istenecek. Mevcut bir adet Google hesabınız yok ise kısa bir sürede gerekli üyelik işlemlerini yaparak yeni bir tane edinebilirsiniz.
 6. Giriş yaptıktan sonra Google Play Store’da Instagram sayfasını açarak uygulamayı yükleyin.
 7. Instagram yüklendikten sonra uygulamayı çalıştırın ve Instagram hesabınız ile oturum açın.
 8. Oturum açtıktan sonra, Instagram’ı bilgisayardan, tıpkı telefonlarınızda olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Instagram uygulamasını telefonunuzda iken uyguladığınız bütün işlemleri BlueStacks üzerinden bilgisayarınızda da yapmanız mümkündür. BlueStack ile fotoğraf yükleme işlemi sırasında tıpkı telefonunuzda olduğu gibi filtre uygulayabilir açıklama yazabilir ve fotoğrafınıza konum ekleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Gramblr yardımıyla Instagram Bilgisayar Üzerinden Fotoğraf Yükleme

Ücretsiz bir program olan Gramblr, fotoğrafları bilgisayarınızdan direkt olarak İnstagram hesabınıza yüklemenize olanak sağlıyor.

Gramblr uygulaması fotoğraf kırpma işlevine sahip olmadığından, bu uygulama ile Instagrama fotoğraf yüklemek istediğinizde bu işlemi önceden kendiniz yapmanız gerekmektedir. Paylaşmak istediğiniz Fotoğrafı 650×650 piksel boyuna getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Grabmlr sadece .jpg ve .jpeg dosyaların desteklemektedir.

Ayrıca Gramblr, Instagram tarafından desteklenmediği için her zaman çalışma gibi bir garantisi olmadığı gibi düzenli kullanan pek çok kullanıcısı da mevcuttur. Bazı kullanıcılar tarafından hashtag kullanımında sorun yaşadıklarını dile getirdiklerinden dolayu hashtag kullanımını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Gramblr ile bilgisayarınızdan Instagram’a fotoğraf yüklemek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 1. Gramblr uygulamasını bilgisayarına indirin ve kurun.
 2. Uygulamayı çalıştırın. İlk açtığınızda sizden Instagram hesabınıza giriş yapmanız istenecek. Instagram hesabınıza giriş yapın.
 3. Gramblr penceresinin ortasındaki “Choose File” düğmesine tıklayın ve daha önceden kırptığınız dosyayı seçin.
 4. Dosyayı seçtikten sonra “Upload” düğmesine tıklayın.
 5. Bu şekilde dosyayı yükleyebileceğiniz gibi, paylaşmak istediğiniz fotoğrafı çekip uygulamada gösterilen alana bırakarak da yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Karşınıza çıkan bir sonraki ekranda fotoğrafınız için bir açıklama yazabilirsiniz. Ayrıca paylaşmak istediğiniz fotoğraflara dilediğiniz filtreyi uygulayabilir ya da hareket katabilirsiniz.
 7. Fotoğtaf ile işiniz bittiğinde ise “Save Caption” düğmesine tıklayın.

Böylelikle bilgisayarınızdan Instagram’a yüklemek istediğiniz fotoğrafınız hesabınızda paylaşılmış olacaktır. Eğer ki fotoğrafınızı hemen değil de başka bir zaman yüklemek isterseniz, ileriki bir tarihte Gramblr yardımı ile fotoğrafınızı Instagram’da paylaşmanız da mümkün.

Umarız bu yazımız sizler için gayet bilgilendirici bir yazı olmuştur.