Güncellemeden Sonra Instagram İngilizce Oldu, Türkçe’ye Nasıl Çevrilir?

Instagram düzenli olarak güncelleme yapan bir mobil uygulama. Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan mobil uygulama her yeni özellik çıkardığında bunları güncellemeler ile duyuruyor. Bazı özelliklerini de bir anda tüm dünyaya açmak yerine ülke ülke etkin hale getiriyor. Son zamanlarda Türkiye’ye açılan yeni özellikleri kullanmak isteyen kullanıcılar güncelleme sonrası Instagram’ın dil ayarlarının bozulduğunu ve türkçe dilinin ingilizceye geçtiğini gördüler. Peki instagram dil sorunu neden ortaya çıktı, instagram neden İngilizce oldu? Ingilizce bilmeden dil ayarları nasıl değiştirilir?

Instagram’ı nasıl Türkçe’ye çeviririm?

Instagramı İngilizce’den Türkçe’ye çevirmek çok zor bir işlem olmasa da hiç İngilizce bilmeyen biri için oldukça zorlu olabilir. Instagram uygulamasını hangi cihazda kullanıyorsanız bunların hepsinin dil ayarlarını tek tek değiştirmeniz gerekir. Instagramınızı iPadde kullanıyorsanız, tablette kullanıyorsanız ya da telefonda kullanıyorsanız her biri için farklı bir yöntem kullanmanız gerekir. Ayrıca iPhone ile android telefonlardaki dil ayarları da farklı yöntemlerle değiştirilir.

iPhone (iOS) dil ayarları nasıl değiştirilir?

  • iOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad gibi mobil cihazlarınınızda dil ayalarlarını değiştirmek için ana menüden ayarlar kısmında girmeniz gerekir. Telefonunuzun dili de İngilizce olduysa ayarlar kısmını settings seçeneğinden bulabilirsiniz. Settings yani ayarlar kısmına girin, burada general (genel) kısmına dokunun onun altında dil (language) seçeneğini bulup buna dokunun.
  • Dil seçeneğine dokunduktan sonra aşağıda türkçe seçeneğini bulup ona dokunun. Sonrasında tamam diyin ve telefonunuz türkçeye çevrilmiş olsun.
  • Sadece instagram dili ingilizce olduysa ilk olarak hesabınıza giriş yapın.
  • Profilinizdeki sağ üst köşede bulunan alt alta üç çizgiye dokunun. Açılan ekranda sağ en alt köşede yer alan settings (ayarlar) dokunun.
  • Geldiğiniz ekranda account (hesap) seçeneğine dokunun. Sonrasında gelen ekrandaki language (dil) seçeneğine dokunun.
  • Dil seçeneğine dokunduğunuzda karşınıza dil alternatifleri gelecek. Burada listenin alt kısımlarına doğru ilerleyerek Turkish (türkçe) yi bulun ve ona dokunun. Instagram diliniz ingilizceden türkçeye dönmüş olur.

Android dil ayarları nasıl değiştirilir?

  • Android telefonlarda dil ayarlarını değiştirmek için ise öncelikle Instagram’a giriş yapın.
  • Hesabınıza girdikten sonra çark şeklindeki ayarlar seçeneğinden language kısmına gelip buradan Türkçeyi seçerek dil değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Instagram neden İngilizce oldu?

Instagram orijinal olarak İngilizce dilinde yayınlanan bir uygulamadır. Yaptığı en yeni uygulamaları İngilizce olarak çıkarması ve İngilizce konuşulan ülkelerde (başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere) test etmesi bunun bir sonucudur. Bu nedenle instagram bazı güncellemeler esnasında orijinal diline dönebilir. Sonrasında ise dil ayarlarından yerel dile dönmek mümkündür.

Instagram hesabımda bazı yerler İngilizce oldu ne yapmalıyım?

Bazı takipçilerimizden de Instagram hesaplarında bazı yerlerin İngilizce olduğu bazı yerlerin türkçe kaldığına dair mesajlar geliyor. Instagram güncellemeleri sırasında bu tarz durumların olması çok normaldir. Yapılan güncellemeler bölüm bölüm yüklendiği için herkeste görülme zamanı farklıdır. Sonuçta sunucudan gelen yanıtları biz gördüğümüz için internet hızına, zamanına göre bazen bu şekilde hatalar almak normaldir. Instagramınızda ya da herhangi bir sosyal medya hesabınızda özellikle de mobil uygulamalarda bu şekilde parça parça dil değişimi görüyorsanız bir iki gün bekleyin. Tüm uygulama İngilizce olursa dilini değiştirebilirsiniz. Ancak tüm uygulama dili ingilizceye de dönmeyebilir. Eğer dönmezse dili değiştirmenize gerek kalmaz.

Buna ek olarak, aşağıdaki link üzerinden Fenomenimbünyesinde sunduğumuz sosyal medya hizmet paketlerini inceleyebilirsiniz: