Facebook’ta Türkçe Ayarlanamıyor Sorunu ve Çözümü

Sosyal medya kanallarında bazen bağlantı kaynaklı, bazen sistem kaynaklı bazen de kullanıcı kaynakları hatalar ortaya çıkıyor. Bu hatalar uygulamaların orijinal dili İngilizce olduğu için de oldukça zor bir şekilde çözülebiliyor. Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bu tip sorunlardan biri de Facebook türkçe ayarlanamıyor sorunu. Özellikle telefonunda ya da mobil uygulamasında güncelleme yapan okurlarımız güncelleme sonrası uygulamalarının bir anda ingilizceye döndüğünü söylüyor. Peki, bu tarz durumlarda ne yapılmalı Facebook Türkçe ayarlanamıyor ne yapmalıyım sorunun cevabı nedir?

Facebook dil sorunu ve çözümü

Facebook un mobil uygulamalarda özellikle de güncelleme yaptıktan sonra ingilizceye dönmesi sorunu ağırlıklı olarak Android telefonlarda karşımıza çıkıyor. Facebook u türkçe yapmak için öncelikle dil ayarlarını değiştirmelisiniz. Facebook dil değiştirme adım adım nasıl yapılır?

  1. Ilk olarak mobil uygulamaya girin. Facebook mobil uygulamasında sağ alt köşede üst üste üç çizgi göreceksiniz. Buna tıklayın.
  2. Ona tıkladığınızda karşınıza bir çok sekme çıkacak. Burada alt sıralara doğru yer alan ayarlar ve güvenlik sekmesini bulun ve tıklayın. Bunun altında yer alan ayarlar kırılımına tıklayın.
  3. Ayarlara girdiğiniz zaman ikinci sırada dil seçeneği çıkar. Ona tıkladığınız zaman size dil ayarları ekranını gösterir. Burada ilk sıradaki sekmede uygulama dilinizi hangi dile ayarlamak istersiniz yazar. Buna tıkladığınızda ise sizi diller sayfasına götürür.
  4. Diller sayfasında türkçe dil seçeneğini alt sıralara doğru bulabilirsiniz. Bulduğunuz zaman ona tıklayın, tekrar sayfanın üst kısmına gelip kaydete tıklayın. Böylece mobil uygulama üzerinden facebookun İngilizce olması durumunda nasıl türkçe yapılacağını öğrenmiş oldunuz.

Facebook dil değiştirme Web sitesi üzerinden nasıl yapılır?

Facebook hesabınızın dilini mobil uygulama üzerinden değiştirebildiğiniz gibi web sitesi üzerinden de değiştirebilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyiniz.

  1. Öncelikle facebook ana sayfasına giriş yapınız. Hesabınız mutlaka açık olsun.
  2. Sağ en üst köşedeki aşağı doğru ok gibi olan işareti tıklayınız. Oradan ayarlar kısmını seçin.
  3. Ayarlar sayfasına geldiğinizde sol sütün dil seçeneği yer alır. Facebookunuz ingilizce ise burada language yazacaktır. Buna tıklayın.
  4. Dil ekranına geldiğinizde ilk sırada yazan facebooku hangi dilde kullanmak istiyorsun anlamına gelir. Buradan edit/ düzenleye tıklayarak dil seçim sayfasına gidebilirsiniz. Dil seçim sayfasında da türkçeyi bulup kaydet diyebilirsiniz.

Mobilde de, webte yani masaüstünde de facebook dil seçeneğini ayarlamak oldukça kolaydır. Siz google ı hangi dilde kullanıyorsanız, vpn ya da dns ayarlarını değiştirerek kendinizi başka bir ülkeden internete giriyor gibi göstermiyorsanız genelde bilgisayarınızdaki siteler türkçe olarak açılacaktır. Ancak mobil uygulamalar farklı, onların dilini değiştirmek gerekiyor.

Facebook Türkçe ayarlanamıyor ne yapmalıyım?

Facebook İngilizce sorunu bazen ayarlardan çözülemiyor. Bu durumda uygulamayı telefonunuzdan kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekir. Telefonunuzdan uygulamayı kaldırmak için ayarlar kısmına gidip uygulamayı kaldır demeniz gerekiyor.

Uygulamayı kaldırdıktan sonra yeniden indirmelisiniz. Bu sefer uygulamanın türkçe olması gerekiyor. Eğer hala türkçe değilse Vpn ya da dns ayarlarından Türkiye’yi ayarlayıp uygulamayı yeniden indirebilirsiniz.

Facebook uygulamasının dilini değiştirmek için alternatif yol

Facebook mobil uygulamasından dilini değiştiremediyseniz telefonunuzda tarayıcıdan (yani google ya da safari ne varsa) m.facebook.com a girin. Buradan aynı şekilde masaüstünde yani pc den yapıyormuş gibi düzenlemeleri yapın. Oldukça kolay bir şekilde facebook menülerinin dili değişecektir.

Umarız bu yazımız işinize yarayacaktır değerli Fenomenim Blog okurları.