Çalınan / Hacklenen Facebook Hesabını Geri Alma ve Kurtarma

Facebook son zamanlarda sosyal medya sitesi dışına çıkmaya başladıkça hackerların da hesaplarına göz diktiği bir platform haline geldi. Hal böyle olunca birçok kişi hacklenen veya çalınan hesaplardan mustarip. İnternette karşımıza;

  • Facebook hesabım çalındı nasıl geri alabilirim?
  • Çalınan Facebook hesabını kilitleme
  • Facebook hesap kurtarma forum
  • Facebook hesabım çalında, e-postam değiştirildi
  • Çalınan facebook hesabımı nasıl kapattırabilirim?

gibi sorularla yapılan aramalar fakat sonuçsuz kalan problemler çıkmaktadır. Bu yazımızda başkası tarafından ele geçirilen Facebook hesabı nasıl kurtarılır bunu öğreneceğiz. Talimatları doğru şekilde uygularsanız hesabınızı kurtarabilirsiniz.

  • Öncelikle çalınan Facebook hesabını kurtarmak için https://www.facebook.com/hacked adresini ziyaret ediniz.
  • Karşınıza sizin de bu yöntemi kullanarak hesap çalmaya çalışıp çalışmadığınızı tespit etmek için bazı sorular gelecek, bu sorulara doğru cevaplar veriniz.
  • Verdiğiniz her doğru cevap Facebook yapay zekâsından geçerek sizin hesabın gerçek sahibi olup olmadığınızı tespit edecek ve buna ikna olursa yeni şifre oluşturmanızı sağlayacak.
  • Buradaki püf nokta şudur; yukarıda belirtilen adrese daha önce Facebook hesabınızı kullandığınız cihazdan girmeniz gerekli. Yani hesabınızı geri almak için https://www.facebook.com/hacked adresine mutlaka tanınmış bir cihazdan giriş yapın.

Facebook Hesap Hackleme Nedir ve Nasıl Korunulur?

İnternette konuyla alakalı aramalar yapınca karşımıza birçok sonuç çıkıyor. Özellikle hesap ele geçirme konusunda, şifre tahmin programları, virüs yedirme, uygulama izni alma ve sosyal mühendislik en fazla kullanılan yöntemlerdir.

Virüs yedirme, uygulama izni alma veya sosyal mühendislikten korunma kişisel bazı dikkatlere dayanmaktadır pekâlâ şifre tahmin programlarından nasıl korunabiliriz bunu ele alalım.

Şifre tahmin programları; şifreleri tahmin ederek doğru şifreyi bularak hack yapmaktadır. Bu programın tahmin ihtimalini azaltmak için şifreleri yüksek güvenlikli olarak ayarlamak gerekmektedir. Şifre içerisinde büyük harf, küçük harf, rakam ve işaretler kullanılmalı en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Daha karmaşık ve uzun olması daha da faydalıdır.

Çalınan Twitter hesabını nasıl geri alırım?

Twitter çok fazla siber saldırıya maruz kalmaktadır. Bu nedenle hesabı güvende tutmak ve Twitter’ın güvenlik yönergelerine uymak önemlidir. Eğer Twitter hesabınız başka kişilerin eline geçmişse geri almak da bir o kadar zordur. Çünkü Twitter hesap güvenliğine son derece önem verir ve eğer hesap güvende tutulmamışsa bunda sorumluluk kabul etmez. Twitter’da yüksek ücretlerle hesap satma gibi yöntemlerde olduğundan bir hesap başkasına geçince geri almak daha zordur. Eğer hesabınızı kurtarmak istiyorsanız https://help.twitter.com/forms/signin formunu kullanabilirsiniz.

Instagram hesabınız da aynı şekilde çalındıysa, bu yazımıza göz atınız.

Umarız bu yazımız sizler için açıklayıcı olmuştur,

Sevgilerimizle,